کدخبر: 3978
راستان نیوز | معاون میراثفرهنگی سازمان میراثفرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای پیشبرد فرآیند پرونده معبد سنگی آناهیتا در کنگاور که در فهرست موقت میراثجهانی است باید آماده سازی میدانی آن هرچه سریعتر در دستور کار قرار گیرد.
به گزارش راستان نیوز به نقل از ایرنا، محمد حسن طالبیان پس از بازدید از پایگاه تاریخی معبد آناهیتا در کنگاور تاکید کرد: ساماندهی و حفاظت از این محوطه تاریخی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. وی افزود: معبد آناهیتا در کنگاور یکی از سایت های مهم ایران به شمار می رود و از آنجایی که این سایت تاریخی در فهرست آثار موقت قرار دارد؛ لازم است آماده سازی میدان این محوطه هرچه سریعتر انجام شود.تاریخچه معبد آناهیتا

”آناهیتا” به معنای پاک و دور از آلودگی در اعتقاد ایرانیان باستان الهه آب، فرشته نگهبان چشمه ها و باران و همچنین نماد باروی، عشق و دوستی بوده است. این اعتقاد از دوران پیش از زرتشت در ایران وجود داشته و در دورانهای بعدی هم مورد توجه قرار گرفته است.

توجه به ” آناهیتا ” از دوره اردشیر دوم هخامنشی در ایران مرسوم شد و در دوره های تاریخی بعدی یعنی اشکانی و ساسانی هم ادامه داشته است. در کتیبه های بجا مانده از این دوره های تاریخی، اشاره ها و تصاویری از ” آناهیتا ” در کنار نام اهورامزدا به چشم می خورد.

به احترام این الهه ایرانی، معابد و تندیس های فراوانی در دوره های تاریخی پیش از اسلام در سرزمین ایران ساخته شده است. از ” آناهیتا ” یادواره هایی(شامل معابد و کتیبه ها) در همدان، شوش، کازرون، آذربایجان، کرمانشاه و کنگاور به جای مانده است. معبد ” آناهیتا ” در کنگاور مشهورترین معبد منسوب به ” آناهیتا ” در ایران است.

به گفته طالبیان، در سالهای گذشته اقدامات بسیاری باید برای ساماندهی محوطه انجام می گرفت از جمله ساماندهی سقف امامزاده ای که در آن محدوده است. با توجه به اینکه هیچ نهادی با توسعه امامزاده مخالف نیست، اما سقف آن باید با هماهنگی اداره اوقاف استان بازطراحی شود و متناسب با شان امامزاده و این سایت تاریخی باشد. معاون میراثفرهنگی تصریح کرد: لازم است هر چه سریعتر اقدامات مربوط به پاکسازی گیاهان و علف های هرز در محوطه انجام گیرد و در مرحله بعد نیز خدمات مربوط به گردشگران مثل مسیر بازدید کنندگان، اطلاع رسانی، نصب تابلو، تجهیز کارگاه و پایگاه برای شروع کارگاه های مرمتی آغاز شود. آنطور که معاون میراثفرهنگی کشور می گوید، پس از آنکه اقدامات مربوط به خدمات گردشگران در محوطه انجام شد پیش بینی شده تا ساختمان هایی که داخل محوطه وجود دارند آزادسازی و تملک شوند. به طوری که طبق برنامه ریزی های انجام شده پس از تملک این بناها قرار است خدمات پشتیبانی مجموعه در آنجا استقرار پیدا کند. طالبیان همچنین از تهیه نقشه های منظری معبد آناهیتا خبر داد و گفت: ترمیم حصار پیرامون معبد و همچنین تهیه نقشه و طرح جامع منظری از جمله فعالیت هایی است که امید می رود در برنامه ای بلند مدت انجام گیرد. معبد آناهیتا به عنوان یکی از بزگترین بناهای سنگی در ایران در شهر کنگاور و در استان کرمانشاه قرار دارد. گفته می شود معبد آناهیتا دومین بنای سنگی ایران پس از تخت جمشید است که همواره مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی، باستان شناسان و پژوهشگران قرار می گیرد.
ارسال نظر

نظرات کاربران