کدخبر: 23417

تراکتورسازی در سال 95 اتفاقات خاص و عجیبی را پشت سر گذاشت که باعث شد نتواند به رویاهایش جامه عمل بپوشاند.

راستان نیوز |

  در قسمت بعدی بررسی عملکرد و اتفاقات تیم‌های لیگ برتری در سال 95 به بررسی اتفاقاتی که پیرامون شاگردان قلعه‌نویی افتاده است، می‌پردازیم.

* کلیات

تراکتورسازان در سال 95 اتفاقات عجیبی را تجربه کردند؛ از تغییر مدیرعامل و برنامه‌ریزی برای به دست آوردن نخستین قهرمانی خود در لیگ برتر گرفته تا محرومیت این تیم از پنجره نقل و انتقالات و از دست دادن سهمیه لیگ قهرمانان آسیا فصل ۲۰۱۷. در سال 95 قلعه‌نویی توانست 2 پیروزی مقابل تیم سابق خود در تهران کسب کند و در لیگ شانزدهم، تیمش لقب مدعی عنوان قهرمانی را کسب کند. کم‌کاری و غفلت مدیران قبلی باعث شد تراکتورسازان تاوان جریمه‌ای بی‌سابقه را در ایران بدهند و تا حدود زیادی قهرمانی لیگ امسال را از دست بدهد.

* مدیریت

در خرداد سال 95 و پس از استعفای سعید عباسی بار دیگر نام مصطفی آجرلو که عضو هیات مدیره این تیم بود، مطرح شد. مدیرکل سابق تربیت بدنی سپاه سرانجام به عنوان مدیرعامل این تیم تبریزی انتخاب شد. آجرلو در همان ماه‌های ابتدایی توانست دل مردم تبریز را به دست آورد و با حمایت از امیر قلعه‌نویی همچنین با اضافه کردن بازیکنان مد نظر این سرمربی، عزم راسخ خود برای کسب عنوان قهرمانی لیگ شانزدهم را نشان داد.

مربی

قلعه‌نویی که دومین دوره حضور خود در تراکتور را می‌گذراند و اواسط سال گذشته به جمع سرخ‌پوشان تبریزی اضافه شد توانست تراکتورسازی را در پایان لیگ پانزدهم مدعی جدی کسب سهمیه آسیا معرفی کند اما به لطف تک امتیازی که استقلال در هفته آخر مقابل صبا کسب کرد، دست قلعه‌نویی از حضور در لیگ قهرمانان فصل 2017 کوتاه ماند. قلعه‌نویی توانست با اضافه کردن بازیکنانی که نیاز دارد، تراکتورسازی را در مسیر قهرمانی قرار دهد و حتی با 2 امتیاز اختلاف نسبت به پرسپولیس نایب قهرمان نیم فصل شد اما مشکلات و محرومیت‌هایی که برای بازیکنان این تیم پیش آمد باعث شد هم قدرت این تیم تحلیل رود و هم بازیکنان و کادر فنی تمرکز لازم برای پیروزی در مسابقه‌های نیم فصل دوم را نداشته باشند. باید دید قلعه‌نویی می‌تواند بار دیگر تیمش را جمع و جور کند و روند خوب نیم فصل اول را پیش بگیرد یا خیر.

بازیکنان

شاید خاص‌ترین و عجیب‌ترین اتفاق سال تراکتورسازان مربوط شکایت بازیکنان سابق این تیم باشد که نادرترین جریمه تیم‌های ایرانی را رقم زد. در تابستان، تراکتورسازان با جذب بازیکنانی چون ادینیو، محسن بنگر، محمد نوری و ابراهیمی آماده کسب نخستین مقام قهرمانی خود در لیگ برتر بود. اما نیم فصل و پس از جدایی سروش رفیعی که از کلیدی‌ترین شاگردان امیر قلعه‌نویی بود، فیفا آن روی خود را به تراکتورسازان نشان داد.

تراکتورسازان پس از عقد قرارداد با امید عالیشاه (سرباز)، احمد نوراللهی (سرباز) و هاشم بیگ‌زاده قصد تقویت تیم خود برای ادامه مسابقه‌ها در نیم فصل دوم را داشتند اما پس از درخواست این باشگاه برای صدور کارت بازی سجاد شهباززاده، متوجه ممنوع بودن خود از پنجره نقل و انتقالات شد؛ محرومیتی که برای نخستین بار برای باشگاه‌های ایرانی در نظر گرفته شد تا تراکتورسازان علاوه بر پنجره زمستانی، نتوانند در پنجره تابستانی فصل بعد نیز بازیکنی به لیست خود اضافه کنند

محرومیت عجیب تراکتورسازان که استقلال نیز گریبانگیر آن شده است، به دلیل بی‌توجهی در پرداخت مطالبات بازیکنان خارجی است. این محرومیت به دلیل شکایت‌های بازیکنانی چون ایان رمزی، حمزه یونس و ژائو ویلا برای سرخپوشان تبریزی ایجاد شده است؛ محرومیتی که دلیل اصلی افت شاگردان قلعه‌نویی شد. بازیکنانی همچون عالیشاه و نوراللهی نیز فدای این محرومیت شدند. آن‌ها طبق قانون نمی‌توانند در یک فصل برای سه باشگاه بازی کنند و به همین دلیل تا انتهای فصل خانه‌نشین شدند. دو بازیکنی که به احتمال زیاد می‌توانستند اولین قهرمانی خود در لیگ برتر را دشت کنند. مسئولان تراکتورسازی نیز تمام تلاش خود را برای لغو این محرومیت انجام دادند؛ از صحبت کردن با تیم‌های دیگر برای شکایت نکردن گرفته تا نامه به اینفانتینو برای بخشش محرومیت.

آمار و نتایج

تراکتورسازان در فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۵، موفق شدند 5 پیروزی، یک مساوی و یک شکست کسب کنند و در پایان لیگ هفدهم در جایگاه چهارم قرار بگیرند. پیروزی 3 بر 2 آن‌ها مقابل استقلال در مقابل دیدگان 80 هزار هوادار آبی‌پوش، یکی از نتایج قابل توجه امیر قلعه‌نویی در این سال بود. البته آن بازی از جنبه دیگری نیز برای قلعه‌نویی مهم بود و آن تقابل با گلر آبی‌پوشان، مهدی رحمتی بود؛ مصافی که در آن جدال لفظی بین او دو استاد و شاگرد پیش آمد که نتیجه آن 4 جلسه محرومیت برای مهدی رحمتی بود.

تراکتورسازان در سال 95 و در لیگ شانزدهم موفق شدند در نیمی از دیدارهایشان پیروز شوند و تنها 2 بار شکست بخورند. 12 پیروزی، 2 تساوی و 2 باخت عملکرد باخت شاگردان قلعه‌نویی در سال 95 و لیگ شانزدهم را نشان می‌دهد. در جام حذفی نیز شاگردان قلعه‌نویی خوش درخشیدند و توانستند حریف نفت تهران در فینال این جام شوند. آن‌ها برای صعود دیدار پایانی موفق شوند فولاد یاسوج، ملوان انزلی، برق نوین شیراز و نفت و گاز گچساران را شکست دادند و در دیداری جذاب موفق شدند 3 بر 2 و در 120 دقیقه ذوب آهن را شکست دهند و به فینال برسند.

بازیکنان کلیدی:

شاید بتوان موثرترین بازیکن سال 95 تراکتورسازان را سروش رفیعی دانست. رفیعی که به عنوان بازیکن سرباز در تراکتورسازی فعالیت می‌کرد، نقش موثری را در تیم قلعه‌نویی ایفا می‌کرد. پاس‌های کلیدی او در مقابل حریفان راه‌های زیادی برای باز کردن دروازه آن‌ها ایجاد می‌کرد. البته نباید از نقش فرزاد حاتمی و محمد ایران‌پوریان نیز گذشت. حاتمی بهترین گلزن تراکتورسازان در سال 95 است. او که خوب بلد است چیزی را که امیر قلعه‌نویی می‌خواهد در زمین اجرا کند، توانسته است در سال ۹۵، 15 گل برای پرشورها به ثمر برساند. محمد ایرانپوریان نیز بهترین پاسور، شاگردان قلعه‌نویی است. "آقای پنالتی ایران" که پنالتی‌هایش مثل آب خوردن گل می‌شود، در فرستادن پاس گل نیز تبحر خاصی دارد. این درخشش ایران‌پوریان در سال 95 حتی باعث دعوت شدن او به یکی از اردوهای تیم ملی نیز شد.

در حاشیه

یکی از اتفاقات سخت‌افزاری که برای تراکتورسازان افتاد، تعویض و بازسازی چمن ورزشگاه یادگار امام بود که باعث شد تراکتورسازی بازی‌های خانگی نیم فصل نخست لیگ شانزدهم را در ورزشگاه شهید باکری برگزار کنند. همچنین استقبال کم "پرشورها" از دیدارهای تراکتورسازی بود. حضور پررنگ هواداران این تیم که در ۲-۳ سال اخیر زبانزد اهالی فوتبال بود، در سال 95 به قدری کاهش یافت که تنها یک چهارم استادیوم 66 هزار نفری سرخ‌پوشان تبریز پر می‌شد به طوری که حتی کادر فنی و بازیکنان این تیم چنین استقبال کمی را باور نمی‌کردند. البته شاید بتوان دلیل این استقبال کمرنگ را نتایج اخیر تراکتورسازان و اختلاف 10 امتیازی آن‌ها دانست.

باید دید سال 1396 چه اتفاقاتی را برای پرشورها در پی دارد و آیا این تیم می‌تواند مدعی اصلی قهرمانی لیگ هفدهم شود یا خیر؟

ارسال نظر

نظرات کاربران