کدخبر: 21349

سرمربی تیم فوتبال استقلال می‌گوید ابتدای فصل قول داده بود که پرسپولیس را شکست دهند و حالا خوشحال است که به قولش عمل کرده است.

راستان نیوز |

   علیرضا منصوریان این روزها روی ابرهاست. او پنج برد پشت سر هم در لیگ برتر بدست آورده و توانسته با استقلال به مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صعود کند. شکست‌دادن السد و پرسپولیس در یک هفته رؤیایی برای استقلالِ «علی منصور» جایگاه او را حسابی پیش هواداران تثبیت کرده و از همین حالا او به فکر فصل بعد استقلال هم هست.

این بردها پس از روزهای تلخ نیم‌فصل اول و محرومیت استقلال از خرید بازیکن به‌دست آمد و برای او و استقلالی‌ها شیرینی دوچندانی داشت. در آستانه بازی این تیم با الاهلی امارات در هفته اول لیگ قهرمانان آسیا، با او گفت‌وگو کرده‌ایم. منصوریان که سرحال نشان می‌داد، بی‌تعارف پاسخ همه سؤالات را داد.

استقلالی که اول فصل همه را ناامید کرده بود، حالا علاوه بر امیدوارکردن، همه را سورپرایز هم کرده است. در این مدت چه اتفاقی افتاد؟

اول از همه چیز لطف خدا شامل حال علیرضا منصوریان و بازیکنان و کادر فنی استقلال شده است. بقیه هم تلاش و کوشش کادر فنی و بازیکنان است.

علیرضا منصوریان باورش می‌شد آن استقلال بی‌نظم و بی‌برنامه به چنین استقلالی تبدیل شود؟

اگر این سؤال فنی است، می‌شود به آن پاسخ داد.

بی‌نظم و بی‌برنامه در قالب مسائل فنی بیشتر جا می‌گیرد تا مسائل حاشیه‌ای، اما در هر حال برخی از پیشکسوتان معتقد هستند که کمتر کسی فکر می‌کرد استقلال دوباره در مسیر اوج‌گرفتن قرار بگیرد... .

ما برای ساختن تیم استقلال باید خیلی کارها می‌کردیم. من قبل از شروع فصل گفته بودم که این استقلال خیلی کار دارد. برای اینکه استقلال را دوباره همان استقلال همیشگی کنیم که روی زمین بازی می‌کند و به گل می‌رسد، کار سختی داشتیم.

یکی از انتقادها این است که استقلال کمی دیر به ترکیب اصلی رسید. حالا که البته در فاصله ١٠ امتیازی رقیب دیرینه قرار دارد، می‌شود گفت دیر به ترکیب اصلی رسیده است... .

من نمی‌دانم ترکیب اصلی در فوتبال چه معنی‌ای دارد. ما یک تیم داریم که همه در آن تمرین می‌کنند. مگر ما با ١١ نفر تمرین می‌کنیم؟ همه بازیکنان در شرایط بازی قرار دارند و هر کس بهتر تمرین کند، شانس بازی دارد. ترکیب اصلی در فوتبال امروز معنا ندارد. شما باید روی نیمکت بازیکنانی داشته باشی که در زمان مصدومیت یا محرومیت بازیکنان داخل زمین بتوانند مثل آنها باشند تا کار تیمی و تاکتیکی ضربه نخورد.

منظور، بازی‌ندادن به بازیکنانی مثل بهنام برزای، فرشید اسماعیلی، علی قربانی، میلاد زکی‌پور، امید نورافکن و دیگر جوانانی بود که حالا عصای دست علیرضا منصوریان و استقلال هستند.

این بخش سؤال شما هم کلی است. منِ مربی باید تشخیص دهم که چه کسی بازی کند و چه کسی بازی نکند. باور کنید که آن زمان بازیکنانی مثل برزای و دیگر بازیکنانی که اسم بردی، هنوز در شرایط آرمانی حضور در زمین نبودند.

بالاخره همه ماجرای درگیری‌ها و اختلاف‌های شما با برزای و بختیار رحمانی و دیگران را به یاد دارند... .

منِ علیرضا منصوریان عقیده دارم که یک بازیکن در تمرین و در بازی یعنی در مدت‌زمانی که به عنوان یار تعویضی داخل زمین می‌شود، باید خودش را تحمیل کند. این جوانان استقلال، خودشان را به ترکیب تیم تحمیل کرده‌اند. با خوب تمرین‌کردنشان، با درخشیدنشان، با گل‌زنی‌هایشان.

در کل قبول دارید ماجرایی که برای پنجره نقل و انتقالات استقلال پیش آمد، کمک بزرگی به استقلال کرد؟

از این نظر که به جوانان بازی دادیم؟

کلاً به نفع استقلال شد، اگر شما جپاروف را نمی‌گرفتید، متوجه نمی‌شدید که از پنجره نقل و انتقالات محروم هستید، آن وقت اگر مثلاً با آندو و روزبه چشمی به مصاف السد قطر می‌رفتید، به خاطر استفاده از بازیکن غیرمجاز ٣ بر صفر بازنده می‌شدید.

پس عدو شده سبب خیر (می‌خندد). ببینید هم آندو، هم جپاروف و هم روزبه چشمی و سجاد شهباززاده در برنامه‌های تاکتیکی ما بودند. هدف من جوان‌کردن استقلال با حفظ برخی بازیکنان باتجربه بود. در نقل و انتقالات هم همین را ثابت کردم.

خروجی‌های استقلال به نوعی نشان داد که برخی خریدها واقعاً اشتباه بودند. شما اگر به اول فصل برگردید، آرش افشین و بختیار رحمانی را می‌خریدید یا اینکه میثم مجیدی و امین حاج‌محمدی را حفظ می‌کردید؟

فصل نقل و انتقالات نیم‌فصل برای چیست؟ برای همین کارهاست. دلیل هم ساده است؛ بازیکنانی که توقعات را برآورده نکنند، جدا می‌شوند. قراردادشان هم باید طوری تنظیم شود که باشگاه هم ضرر نکند. ممکن است یک بازیکن قبل از حضورش شرایط دیگری داشته باشد، اما وقتی وارد استقلال و پرسپولیس شود، شرایطش فرق می‌کند.

از نقل و انتقالات صحبت کردید، ماجرای بسته‌شدن پنجره نقل و انتقالات استقلال هم حسابی به استقلال شوک وارد کرد. شما با اعضای هیئت‌مدیره هم در تقابل قرار گرفتید. در نهایت مانوسی‌فر مشاور بین‌الملل از استقلال جدا شد اما اعضای هیئت‌مدیره که با شما به‌شدت مخالف بودند، همچنان در هیئت‌مدیره هستند. آنهایی که خواهان اخراج علیرضا منصوریان بودند... .

در این‌باره ترجیح می‌دهم صحبت نکنم چون حرف‌هایم را زده‌ام و باشگاه هم با عوامل این اتفاق برخورد کرده است. ما اگر جپاروف را نمی‌گرفتیم ممکن بود فاجعه بزرگ‌تری اتفاق بیفتد. این اتفاق درست مثل بمب‌گذاری در استقلال بود. می‌خواستند همه‌چیز را روی هوا ببرند. ممکن بود ما با تیموریان و چشمی به مصاف السد برویم و آن‌وقت اگر بازی ٣ بر صفر به سود السد می‌شد، چه کسی می‌خواست پاسخگوی ٣٠ میلیون هوادار استقلال باشد؟ بارها گفته‌ام که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و باشگاه‌ها در امور بین‌المللی مشکل دارند و افراد متخصص در این زمینه کمتر وارد فوتبال می‌شوند که باید دلایلش بررسی شود.

یعنی شما هم عقیده داری که توطئه‌ای در کار بوده که استقلال مقابل السد قطر ٣ بر صفر بازنده شود؟

من واقعاً نمی‌دانم. به چند جریان و ماجرا مشکوک بودیم و همین الان هم هستیم، اما دنبال سند و مدرک هستیم. این توطئه برای تراکتورسازی هم داشت اتفاق می‌افتاد. آنها اگر سجاد را نمی‌گرفتند شاید فاجعه به‌مراتب بدتری اتفاق می‌افتاد. هرچند همین الان هم تراکتورسازی وضعیت خوبی ندارد. آنها با بازیکنان غیرمجاز، چهار بازی در لیگ برتر بوده‌اند.

برسیم به داربی ٨٤؛ جایی که استقلال با یک بازگشت رؤیایی سه‌گله، پرسپولیس صدرنشین و نزدیک به قهرمانی را شکست داد. شما که به تاریخ بازی اعتراض داشتید، اما در فاصله بازی السد تا پرسپولیس، استقلال عالی عمل کرد... .

ما زمان ریکاوری کمی داشتیم. دلیل اعتراض استقلال به تاریخ بازی هم همین بود، اما تاریخ بازی را عوض نکردند. اگر بازی با السد به وقت ١٢٠دقیقه‌ای نمی‌کشید، ما در نیمه دوم بازی با پرسپولیس هم حمله می‌کردیم تا تعداد گل‌ها بیشتر از سه گل شود، اما به دلیل خستگی عقب کشیدیم. می‌شد به پرسپولیس بیشتر از سه گل هم زد. فکر کنم در نیمه اول علی قربانی یک موقعیت خوب را از دست داد درحالی‌که می‌توانست به فرشید یا کاوه رضایی پاس بدهد تا استقلال زودتر به گل سوم برسد.

اما هنوز با پرسپولیس اختلاف امتیاز دارید، آن هم ١٠ امتیاز... .

من خودم سال‌ها در طبقه دوم ورزشگاه آزادی استقلال را تشویق کرده‌ام و هوادار دوآتشه استقلال بوده‌ام. خوب می‌دانم هوادار آن بالا چه می‌کشد. من از سکوهای طبقه دوم حرف می‌زنم. جایی که هواداران کم‌درآمد استقلال آنجا می‌نشینند. من به همه هواداران استقلال که تیمشان زندگی‌شان است، اول فصل قول دادم داربی را ببرم؛ داربی‌ای که پنج سال بود استقلال آن را نبرده بود. می‌دانم فاصله با پرسپولیس زیاد است، اما برد در داربی مزه دیگری دارد. ما به اتفاق‌های فوتبال امیدواریم، اما پرسپولیس هم امسال تیم بسیار خوبی است و با بازی‌های خوبی که تیم برانکو انجام داده، با ٥٠ امتیاز صدرنشین است. ما این پرسپولیس را بردیم و خدا را شکر می‌کنم که هواداران استقلال حالا سرشان بلند است.

گفته بودی شبی که پرسپولیس را بردی، بهترین شب زندگی‌ات بوده... .

بله، بهترین شب زندگی‌ام بود. دیدن خوشحالی میلیون‌ها هوادار در جای‌جای ایران و جهان و شبکه‌های اجتماعی حس خوبی به من داد. خوشحالم که به قول اولِ فصلم عمل کردم.

حالا که در استقلال تثبیت شده‌اید، فصل آینده در تیم تغییر ایجاد می‌کنید؟

یکی، دو بازیکن به ترکیب استقلال اضافه می‌شود. روزبه چشمی و جپاروف که صددرصد اضافه می‌شوند. تیم استقلال جوان است و آینده‌دار. همه از بازی این تیم در آینده بیشتر لذت خواهند برد. امیدوارم بتوانیم در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هم بدرخشیم. باید در آسیا نماینده شایسته‌ای برای فوتبال ایران باشیم.

شرق

ارسال نظر

نظرات کاربران