کدخبر: 7714

نخستین خط جهان، خطی است که بر روی لوح گلى ٧٠٠٠ ساله از اولین تمدن جهان در جیرفت کرمان کشف شده است.

راستان نیوز |

 نخستین خط جهان، خطی است که بر روی لوح گلى ٧٠٠٠ ساله از اولین تمدن جهان در جیرفت کرمان کشف شده است. این تمدن از قدیمی ترین تمدنهای جهان است. این خط سالها قدیمی تر از خط میخی است اما تاکنون موفقیتى در کشف رمز آن بدست نیامده است. 

  تمدن جیرفت در استان کرمان در نزدیکی شهر جیرفت و هلیل‌رود، بعنوان قدیمی ترین تمدن خاورمیانه و به زعم نویسنده و بسیاری از محققین، قدیمی ترین تمدن جهان، به دست تیم‌های چند ملیتی باستانشناس در دست بررسی و پژوهش است.

به گزارش راستان نیوز، تمدن جیرفت در کرمان، در هزارهٔ پنجم پیش از میلاد شکل گرفته است و این مردم، در دشت خوش آب و هوا و حاصلخیز هلیل رود سکنا داشته‌اند. گفته می شود این منطقه بعلت شرایط حغرافیایی مناسب بعد از عصر یخبندان که ۲۰ هزار سال پیش پایان یافت، می توانسته یکی از اولین مناطق تجمع گروههای انسانی هموساپینس یا هوشمند، توسط انسانهای کرمانیون، و آغاز تمدن انسانی باشد.

باید توجه داشت که مناطق شرق و جنوب شرق ایران که امروز به زمینها و اکوسیستم خشک تبدیل شده است، روزگاری بسیار آباد و حاصلخیز بوده که حتی در شاهنامه فردوسی منطقه سیستان و کرمان بعنوان زادگاه رستم، بیشه شیران نام گذاری شده است.

 

تمدن جیرفت

کشف این تمدن که در یک دهه پیش صورت گرفت، بسیار برای انسان شناسان و محققین، با اهمیت است. اشیاء و ظروف زینتی از جنس کانی کلینوکلر و با نقش برجسته‌های قابل توجه و مبتکرانه متعلق به هزاره پنجم پیش از میلاد مربوط به تمدن جیرفت، هر بیننده ای را مبهوت می کند.

 آثار تاریخی کشف شده از شهر سوخته مبین وجود روابط تجاری بین شهر باستانی جیرفت و شهر سوخته و ارتباطات بین آنها بوده؛ که خود از مهمترین نشانه های تمدن بشری می باشد.

ارسال نظر

نظرات کاربران