کدخبر: 3371

در 37 کیلومتری جنوب بغداد در خاک عراق و در غرب رود دجله، شهر تیسفون قرار دارد؛ در این شهر بنای مهم و ارزشمندی بنام تاق کسرا یا ایوان مداین، که پایتخت ایرانیان در دوره اشکانی و ساسانی بوده است قرار گرفته که پایتخت زمستانی پادشاهان ایران بوده است.

راستان نیوز |

    در 37 کیلومتری جنوب بغداد در خاک عراق و در غرب رود دجله، شهر تیسفون قرار دارد؛ در این شهر بنای مهم و ارزشمندی بنام تاق کسرا یا ایوان مداین، که پایتخت ایرانیان در دوره اشکانی و ساسانی بوده است قرار گرفته که پایتخت زمستانی پادشاهان ایران بوده است.

به گزارش راستان نیوز، همانطور که می دانید، کشور عراق جزو خاک ایران بوده که در اواخر دوران ساسانی، بعلت حمله اعراب به ایران، این منطقه از خاک ایران جدا شده است؛ و نتیجتا برجسته ترین بنای یادگار دوران ساسانی از دسترس مردم ایران دور مانده است.

شهر تیسفون در سال 637 میلادی، با حملات اعراب به ایران که 5 سال بعد از رحلت پیامبر اسلام شروع شد، بعد از چندین سال حملات پیاپی، به دست اعراب افتاد و گنجینه ساسانی در این شهر به غارت رفت.

تاق کسرا همچنین نزدیک به آرامگاه سلمان فارسی، از یارانِ ایرانیِ پیامبر اسلام است. تاق کسرا احتمالاً در زمان شاپور اول ساخته شده و نمونه ایی از ایوان ساسانی است.

ایوان آن به قطر ۲۵ متر و تاق آن بزرگتر از هر تاق اروپایی، به بلندی ۳۰متر و عمق نزدیک به ۵۰ متر می باشد. بر بالای این طاق، زمانی یک دیواری به بلندی ۷متر وجود داشت. این بنا نه برای نمایش معماری، بلکه به منظور نمایش عظمت ساخته شده، تا قدرت و ثروت را نشان دهد و سفیران ملت‌های دیگر را حیران سازد و به دولت‌های دست نشانده سرکش اخطارکند که این سلسله قدرت درهم شکستن هر مبارزه‌ای را دارد.

ارزیابی این اثر تاریخی از روی نمای آن، یعنی از روی وضع کنونی آن تا حدی نابجاست، زیرا این ویرانه، یکی ازچهار جبهه‌ای بوده که حیاط بزرگ مرکزی را احاطه می‌کرده است و باقی این بنا از بین رفته است. ایوان آن چنان‌که اینک می‌بینیم تنها یک شکاف حیرت‌انگیز نبود، در اصل آن را یک پرده سنگین زربفت می‌پوشاند که ارتفاع زیاد و فضای نقش‌های متنوعش گویای ثروت فراوان بود.

ابوجعفر منصور خلیفه عباسی نخستین کسی بود که کوشید تا آن را ویران کند ولی در این کار ناکام ماند. تاق کسری یا ایوان خسرو، عظیم ترین بنای ساسانی و یکی از شاخصهای معماری جهان میباشد. این ایوان 43 متر ارتفاع و 25 متر پهنا دارد. این ایوان بر دیوارهایی با قطر 4 تا 7 متر استوار است. تاق کسری در سال 1880 فرو ریخته است.

بر بدنه طاق کسری تصاویری از فتح شهر انطاکیه توسط ساسانیان نقاشی شده بود. ابن فقیه از این بنا به عنوان شگفتیهای جهان نام برده. طبری از مشاوره خلیفه منصور با وزیر ایرانی اش خالد برمک در مورد تخریب این بنا نام برده است.

ایوان مدائن یا تاق کسری در شهر تیسفون در نزدیکی نینوا در عراق، پایتخت ایرانیان در زمان ساسانیان:

ارسال نظر

نظرات کاربران