کدخبر: 22930

رئیس اداره میراث فرهنگی، آران و بیدگل خبر داد:

راستان نیوز |

  رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل گفت: سه مرحله کاوش باستانی شناسی در ویگل، انجام شده که در مرحله سوم کاوش بقایای یک آتشدان مربوط به دوران ساسانی کشف و مرمت شده است.

جواد صدیقیان اظهار داشت: همایش پاکسازی سایت باستانی ویگل برای سومین سال پیاپی همراه با جشن بادبادک ها برگزار شد.

وی محوطه ویگل را یکی از محوطه های باستانی مهم کشور معرفی کرد و افزود: تاکنون سه مرحله کاوش باستانی شناسی در این محوطه انجام شده که در مرحله سوم کاوش بقایای یک آتشدان مربوط به دوران ساسانی کشف و مرمت شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل تاکید کرد: اطراف این آتشدان تزئینات گچبری قرار دارد و در اطراف پایه آتشدان و ورودی سطح آتشگاه نیز بقایا و قطعات گچبری زیبایی از همین عصر به دست آمده است.

وی افزود: مصالح این بنا از گل و چینه تشکیل شده در حالی که مصالح معماری بسیاری از آثار مذهبی مشابه مانند آتشکده‌های نیاسر و نطنز در همین محدوده از لاشه خشت تشکیل شده است.

صدیقیان تاکید کرد: پلان این ساختمان آتشگاهی چلیپایی شکل و مانند چهار طاقی های دوره ساسانی دارای چهار دهانه ورودی است.

وی گفت: آثار تاریخی فرهنگی بخشی از هویت ما است و همه ما در برابر آنچه گذشتگان برای ما به یادگار گذاشتند و آنچه ما باید برای آیندگان به یادگار بگذاریم، مسئول هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی آران و بیدگل، مشارکت عمومی در حفظ آثار تاریخی و معرفی بیشتر این محوطه را از دلایل اصلی برگزاری همایش پاکسازی بیان کرد.

شهرستان آران وبیدگل با 138 اثر تاریخی ملموس و ناملموس ثبت شده ملی پس از شهرهای اصفهان و کاشان، رتبه سوم استان اصفهان را به خود اختصاص داده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران