کدخبر: 21927

سیل چند روز گذشته در منطقه فارس...

راستان نیوز |

  سیل چند روز گذشته باعث شسته شدن دیواره رودخانه فصلی منطقه و پیدا شدن آثار باقی‌مانده از یک قبرستان قدیمی در شهر جویم لارستان شد.

یک مسئول میراث فرهنگی از کشف قبرستانی مربوط به قرن ۷ قمری در پی وقوع سیل خبر داد.

خشایار شیبانی با اعلام این مطلب اظهار داشت: سیل چند روز گذشته باعث شسته شدن دیواره رودخانه فصلی منطقه و پیدا شدن آثار باقی‌مانده از یک قبرستان قدیمی در شهر جویم لارستان شد.

وی گفت: مردم شهر جویم لارستان در قرن سوم قمری به‌دعوت شخصی به‌نام "ابی‌احمد" مسلمان شدند و بیشتر آثار این منطقه مربوط به دوران اسلامی است و گمانه‌زنی‌ها در روز یک بهمن در خصوص پیدا شدن شهر باستانی در این شهرستان صحت ندارد.

مدیر پایگاه میراث‌فرهنگی لارستان توضیح داد: در این بارندگی‌ها بقایای یک قبرستان قدیمی در مجاورت امامزاده کنونی منطقه کشف شد که به‌محض اطلاع از موضوع، با هماهنگی حراست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری فارس، نیروهای یگان حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان و پاسگاه انتظامی به محل اعزام شدند و اقدام به جمع‌آوری آثار مکشوفه و انتقال موقت بقایا به پاسگاه کردند.

وی افزود: به‌محض آماده شدن محل و کاهش آب در منطقه، کارشناسان برای اجرای عملیات کاوش باستان‌شناختی در محل حاضر خواهند شد و تا زمان مهیا شدن شرایط، نیروهای یگان حفاظت و انتظامی به‌طور ویژه مراقب محل موردنظر خواهند بود.‎

تسنیم

ارسال نظر

نظرات کاربران