کدخبر: 21653

همیاران طبیعت و فعالان اجتماعی استان کردستان روز 13 اسفند به پاکسازی و آماده سازی غار کرفتو در دیواندره اقدام می‌کنند.

راستان نیوز |

مسئول اطلاع رسانی این حرکت مردمی  در این باره اظهار کرد: برای چهارمین سال پیاپی از که همیاران طبیعت و توریسم در روز 13 اسفند به پاکسازی غار کرفتو می‌پردازند.

به گزارش ایسنا، هیوا محمدپور افزود: تجمع اولیه این برنامه ساعت 9 صبح روز 13 اسفند در جلو پارک ملت شهر دیواندره خواهد بود.

وی ادامه داد: هدف از برگزاری این مراسم که با حضور اقشار مختلف در سال‌های اخیر صورت گرفته است، حفظ آثار فرهنگی و تاریخی و احترام به طبیعت است و امسال با شعار "حفظ کرفتو حفظ اصالت است" مردم به پاکسازی این اثر ماندگار خواهند پرداخت. این حرکت خودجوش مردمی در فضای مناسب دولت تدبیر و امید و حمایت‌های مسئولان می‌تواند ثبت جهانی این اثر را قوت بخشد و خواسته تک تک شهرستان دیواندره و استان کردستان را محقق کند.

وی تصریح کرد: هر سال اقشار مختلف جامعه خودجوش در پاکسازی غار کرفتو شرکت کرده‌اند و امسال هم کاروان‌های مختلفی از عکاسان، بازاریان، مسئولان، دانشجویان و بانوان اعلام آمادگی برای حضور در این مراسم کرده‌اند.

مسئول اطلاع رسانی پاکسازی غار کرفتو گفت: برگزاری این مراسم علاوه بر بازتاب رسانه‌ای آن باعث شده است بازدید غار کرفتو هر سال بیشتر شود. تمام اقشار جامعه می‌توانند جهت حمایت از غار کرفتو در این گردهمایی حضور یابند و در حد امکان از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنند در حالی که در نبود وسیله شخصی چند دستگاه مینی بوس هم آماده انتقال دوستداران میراث فرهنگی و طبیعت به غار کرفتو است.

محمدپور خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته هم برای در اواسط اسفند حرکتی مردمی برای پاکسازی و آماده سازی غار کرفتو با هدف استقبال از مهمانان نوروزی و با شعارهای «پیش به سوی جهانی شدن غار کرفتو»، «غار کرفتو در راه جهانی شدن» و «غار کرفتو هویت تاریخی کردستان» برگزار شده است.

غار کرفتو در 67 کیلومتری شمال غرب شهر دیواندره در بخش کرفتو واقع شده و با شماره ثبت 330 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال نظر

نظرات کاربران