کدخبر: 17896

روزنامه 'خبر شمال' درشماره روز دوشنبه خود در مطلبی با عنوان ' نیما دوباره تکرار نمی شود ' به جایگاه و نقش نیما در فرهنگ مازندران پرداخته است .

راستان نیوز |

خبر شمال : «شباهنگام ، در آن دم که بر جا دره ها چون مرده ماران خفتگانند ، در آن نوبت که بندد دست نیلوفر به پای سرو کوهی دام ، گرَم یاد آوری یا نه ، من از یادت نمی کاهم ؛ تو را من چشم در راهم .»
افسانه مازندرانی ها بود ، حقیقتی جهانی شد و اما هنوز با غربتی سخت و سنگین پشت کومه خاموشش خفته است .
راستی ما چقدر از نیما می دانیم ؟ چه اندازه سعی کردیم تا شعرهای نیما را به عنوان پیشرو و بنیانگذار سبکی جدید در شعر پارسی ، بخوانیم و به جامعه بشناسانیم ؟
فخر دیار علویان ، نیما خان یوشیج ، آن چنان که شایسته آوازه و نامش بود ، هرگز معرفی نشد ، هرچند که مازندران از این دست مفاخر کم ندارد ، اما این بار به واسطه سالروز درگذشت پدر شعر نو ، سر این گلایه باز است که عامه مردم آن چنان که باید نیما را درنیافتند و خلاء در شناخت و درک واقعی نیما ، متوجه متولیان امر از جمله فرهنگ و ارشاد اسلامی است که نام نیما را آن چنان که باید بر تارک شعر و ادب پارسی بر نیفراشتند .
این انتظار می رفت که در مازندران ، به عنوان استانی که خاستگاه مانیفست شعر نو بود ، لااقل در شهرهای بزرگ ، یک خیابان ، بزرگراه یا میدانی را مزین به نام نیما می کردند ، تندیسی از نیما را در ورودی شهرها به عنوان سمبل منحصر بفرد شعر نو که بی بدلیل و یکه تاز در این راه تلاش ها و رنج ها را به جان خرید ، نصب می کردند ، استانی که باید به نیما بنازد .
نیما ، سنت مبرم و مصر در شعر پارسیان را که صدها و هزارها سال با این مردم عجین بود ، شکست و در های نوین شاعرانگی را به روی ادبیات این مرزو بوم گشود ، آیا این است جایگاه یک پیشرو ؟ یک پدر؟
منزل نیما که همان آرامگاه جاودانه وی شد ، هرگز در شان او نیست ، متولیان امر شاید فراموش کردند که آن کس که در یوش و در آن خانه آرمیده است ، نیما یوشیج است که جهان او را می شناسد ! اما نیما همچنان غریبانه در دیار خود خفته است .
نیما باید برخیزد ، شعرهای و جاودانه نیما نه تنها در مازندران که در سراسر جهان باید بپیچد و این وظیفه همه است ، بخصوص مازندرانی ها ، چرا که نیما به جهت زنده نگه داشتن فرهنگ و زبان این دیار رنج ها به جان خرید و تلاش ها به ثمر نشاند .
' روجا ' نام مجموعه اشعار نیما به زبان تبری ، به مثابه یک فرهنگ لغت عامه مازندرانی است ، هرچند نیما این فرصت را نیافت تا در دوران با ارزرش عمرخود آن را به زیور طبع بیاراید ، اما پس از او این مجموعه منتشر شد و یکی از افتخارات تبری ها اینک همین مجموعه برجای مانده از نیما است .
بر ما وظیفه است تا حافظ میراث به جا مانده از نیما باشیم و این مساله می طلبد تا نگاه مسئولین شهری و فرهنگ و ارشاد اسلامی به مقوله نیما شناسی عوض شود .
** شب نشان نیما ، اعتبار فرهنگ مازندران
مراسم شب نشان نیما که به همت موسسه مردم نهاد نیما یوشیج هر ساله در نوشهر برگزار می گردد ، با مدیریت هنرمندانه میثم زندی توانسته است تا پشتوانه خوبی برای پاسداشت جایگاه والای نیما باشد ، امید است تا اینگونه اقدامات ارزشمند در راستای زنده نگه داشتن آوازه بزرگانی چون نیما مستمر و مورد حمایت مسئولین قرار گیرد. نیما دیگر تکرار نمی شود...
ایرنا

ارسال نظر

نظرات کاربران