کدخبر: 17404

روز ملی بزرگداشت یعقوب لیث صفار؛

هشتم دی ماه، روز ملی بزرگداشت رادمان پور ماهک یا یعقوب لیث صفار از عیاران ایران که ...

راستان نیوز |

   ایران، سرزمینی وسیع با قلمروی گسترده در طول تاریخ، جوانمردان حق طلبِ فراوانی به خود دیده که مانند رابین هود، هرگز به آنها پرداخته نشده و فیلمی برای بازشناسی آنها به روی پرده نرفته است. افرادی که حتی برای مردم ایران ناشناخته اند!

در گذشته افرادی وجود داشتند که به آنها "عیار "می گفتند، اینان جوانمردانی بودند که در مقابل ظلم و بی عدالتی حاکمانِ زمان، علیه مردم ستمدیده، می ایستادند و معمولا زر و سیم از ثروتمندان می ستاندند و آن را به فقرا و بینوایان می دادند.

یکی از معروفترین عیاران در تاریخ "یعقوب لیث صفار" یا "رادمان پور ماهک" است که علیه جور و فساد خلفای عباسی( خلفای عرب حاکم بر ایران) قیام کرد و جانش را در این راه از دست داد. وی به یعقوب عیار نیز مشهور است.

رادمان، در آغاز مانند پدر رویگری می‌کرد و هرآنچه به دست می‌آورد، به دوستانش ضیافت می‌کرد. چون به سن رشد رسید، عده‌ای از عیّاران او را به سرداری خود برگزیدند.

"یعقوب لیث صفار" یکی از بنیان گذاران اولین حکومتهای مستقل ایرانی، بعد از حمله اعراب به ایران و تصرف ایران توسط اعراب بود. او در قرنین سیستان بدنیا آمد و مقبره آن هم در دزفول است.

رادمان پور ماهک که بیشتر به صورت یعقوب (پسرِ) لیث شناخته می‌شود، یکی از پادشاهان ایران از دودمان ایرانی صفاری و از بنیان‌گذاران حکومت صفاریان بود که در سیستان حکومت می‌کرد. مرکز این حکومت مستقل از اعراب، در زرنج بود؛ که امروز در افغانستان قرار دارد.

از آنجایی که او یک مس‌گر یا رویگر بود، به «صفار» معروف شد. (صفاری=رویگری)

یعقوب، پسر لیث رویگر بود که در جرگه عیاران، در جنگ امیر سیستان با خوارج به مقام سپهسالاری "درهم بن حسین" رسیده بود. وی امیرعرب را بر انداخت و در سیستان حکومت خود را برقرار کرد.

باری، عیاران از تزویر و ریا به دور بودند و همواره شمشیر خود را همانند سپاهیان، روی لباس می بستند که یعنی از دشمن خویش هیچ واهمه ای ندارند و آماده برای مبارزه هستند.

یکی دیگر از عیاران تاریخ، حسن صباح یا خداوند الموت است که رهبری گروه حشاشین را بعهده داشت. وی نیز یکی از ایرانیانی بود که در دوره سلجوقی قیام کرد و از مخالفان سرسخت تسلط اعراب و ترکان سلجوقی بر ایران بود.

اصطلاح "شمشیر را از رو بستن "کنایه از مبارزه و دشمنی آشکار است و نشان دهنده این است که شخص مورد نظر اهل حیله و فریب نیست.

قابل ذکر است؛ اگرچه رابین هود از افسانه های انگلیسی می باشد, رابین هودهای ایران یا همان جوانمردان عیار، در تاریخ ایران, همگی واقعی هستند و در تاریخ مستدل, بیوگرافی کامل آنها موجود می باشد.

در مورد حسن صباح (خداوند الموت) و نخستین حکومت مستقل ایرانی بعد از حمله اعراب، در لینکهای مرتبط زیر بخوانید.

هشتم دی

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران