کدخبر: 16392

اخباری در شبکه های مجازی؛

گفته شده بودنام این مومیایی «موبانا» است که احتمال می رود ملکه «ماندانا» مادر کوروش کبیر باشد.

راستان نیوز |

راستان نیوز |  چندی پیش در شبکه های مجازی راجب مومیایی ٢٥٠٠ ساله ای که در تپه هگمتانه همدان کشف شده و احتمال می رود از نوادگان دیااکو معروفترین پادشاه مادها باشد؛ فضای مجازی را در نوردید.

خبر این بود:

"طبق نسخه قدیمی بر روی پوست میش، نقشه تونلی در وسط تپه باستانی هگمتانه را که با ساروج پلمپ شده بود را باز کردند و در حفاری و کاوش باستانشناسی که سه روز به طول انجامید، جسد مومیایی شده ای که گفته میشود متعلق به دوران مادها می باشد، کشف شد. این مومیایی احتمالاً از نوادگان پادشاه ماد بنام دیااکو است.

نام این مومیایی «موبانا» است که احتمال می رود ملکه «ماندانا» مادر کوروش کبیر باشد.

sXwpRBBtw9xE

چندی قبل نیز یکی از شاهزادگان ماد در پارک سنگ شیر استان همدان کشف شده است."

انتهای خبر

راستان نیوز؛ در مورد مادها و نوادگان دیااکو و سلسله هخامنشیان، تردیدی وجود ندارد و قطعا تمامی وقایع در تاریخ ِ مستند به ثبت رسیده است. اما هراز چند گاهی اخباری غیر رسمی و نادرست در شبکه های اجتماعی پخش میشود که چند مورد آن اخیرا مطرح شده است.

علی مالمیر، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان خبر کشف مومیایی موبانا ملکه ماندانا مادر کورش را در تپه هگمتانه این شهر را تکذیب کرد.

انتشار این خبر در فضای مجازی بصورت گسترده بوده و از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان درستی چنین خبری تایید نشد.

وی درباره محتوای خبر منتشر شده نیز گفت: انتشار مطالب این خبر نیز برای این اداره کل جای سوال دارد که هدف تهیه کننده این مطلب و انتشار آن چه بوده است.

درباره اقوام ماد در ایران:

امپراطوری مادها قبل از امپراطوری هخامنشی در ایران فرمانروایی میکرده است که پایتخت آن در اکباتان یا هگمتانه یا همان همدان بوده است و مادر کوروش در واقع از شاهزادگان ماد محسوب میشود.

 مادها یکی از سه قوم اصلی (همراه پارس ها و پارت ها) بودند که در سرزمین ایران قلمرو بزرگی داشتند. این قوم از 1700 سال پیش از میلاد در ایران زندگی میکردند و در آذربایجان، کردستان، و بخشی از کرمانشاه امروزی سکنی گزیدند.

نام سرزمین و قوم ماد نخستین بار در کتیبه های شلم نسر سوم، پادشاه آشور (858 تا 824 قبل از میلاد) دیده شده است.

هرودوت، مورخ و تاریخ نویس یونانی که در زمان هخامنشیان به ایران سفر کرده است، “دیااکو” را بنیانگذار پادشاهی ماد و موسس شهر هگمتانه (همدان)(حدود 715 قبل از میلاد) می داند.

با این حال، مورخان معتقدند، کیاکزار یا سیاکزار، نوه دیااکو، بود که در حدود سال 625 ق.م، توانست مادها را در قالب یک پادشاهی قدرتمند ایرانی متحد کند. وی به جز کل سرزمین ایران، شمال ِ آشور، و بخش هایی از ارمنستان را نیز در تحت فرمانروایی خود گرفت.

همدان یا هگمتانه 550 سال پایتخت مادها و بعد از آن در دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی پایتخت تابستانه بوده است.

راستان نیوز؛ همدان، تقریبا در بیشتر تاریخ ایران، مهمترین شهر کشور بوده است. در زمان مادها، همدان پایتخت ایران بود. در زمان هخامنشیان، همدان اقامتگاه تابستانه پادشاهان بشمار می رفت. در زمان اشکانیان هم این شهر همچنان یکی از اقامتگاه های مهم پادشاه و درباریان بود.

گفته میشود آرامگاه ملکه “استر” (همسر یهودی خشایارشاه) نیز در همدان قرار دارد.

باباطاهر و بوعلی سینا نیز در قرن یازدهم میلادی در این شهر دفن شده اند که این هم به روشنی نشان می دهد حتی تا قرن ها پس از ورود اسلام به ایران، همدان اهمیت راهبردی خود را حفظ کرده بوده است.

تپه هگمتانه مجموعه ای فرهنگی در حاشیه شهر همدان است که بخشی از خرابه های یک محله باستانی و موزه تاریخی را شامل می شود. در موزه یاد شده، شما می توانید از انواع سکه های زر و نقره گرفته تا انواع ظرف و مهر و تندیس های مفرقی و غیره دیدن کنید.

بیشتر اشیای موزه همدان به هزاره اول قبل از میلاد و تمدن مادها مربوط می شود.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران