کدخبر: 16059

موضوع داغ شبکه های اجتماعی

شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت فارس، بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران!

راستان نیوز |

   چند هفته ایست که شایعه ای درباره پیدا شدن گنج و دفینه بزرگ و عظیم زیرزمینی در فاروق مرودشت فارس، در شبکه های اجتماعی و تلگرام در حال گردش است.

این خبر بسیار مهیج، به این شکل در فضای مجازی چرخیده است:

<<<  در فاروق (استان فارس شهرستان مرودشت شهر فاروق) چه خبره؟!

بزرگترین گنج ایران دیروز اینجا پیدا شد انگار یه تخت جمشید دیگه هست ولی با این تفاوت که زیر زمین ساختنش ... اینجا الان حکومت نظامیه و اصلا نمیذارن کسی نزدیک بشه که کسی بخواد عکس یا فیلمی بگیره ... از تهرون و بقیه شهرها شاید نزدیک به صد تا ماشین اطلاعات با نیروهای ویژه اومدن اینجا ...

 نمونه این شهر مخفی شده هیچ جای دنیا نیست... معبدی به اندازه یک زمین فوتبال زیر زمین کاملا بکر و دست نخورده با مجسمه هایی به طول 3 الی 5 متر عمدتا از طلا که تعجب همگان رو برانگیخته است.

خوبیش اینه که تا الان هیچ تخریبی در اون صورت نگرفته و همه چی سر جای خودشه... همه جای دنیا آثار باستانی که زیر زمین مخفی باشن به مرور بر اثر فرسایش از بین میرن و اندک شواهدی فقط ازشون معلومه ولی اینجا در کمال ناباوری همه اشیاء سالم مونده البته مکان هم کاملا سرپوشیده هست و حتی حوض آبی که داخلش هست هنوز پر از آبه و این خیلی بینظیره...

به گفته های کارشناسان قدمت این مکان سترگ به 7 هزار سال پیش برمیگرده که در نوع خودش کاملا استثنایی هست.

مختصات و مشخصات داخل رو از دوست برادرم که خودش به عنوان کارشناس بومی منطقه وارد دهلیز و معبد زیر زمین شده متوجه شدم ... حتما سعی میکنم به هر طریقی که شده عکسی از این مکان به دست بیارم و واست بفرستم تا ببینی که چه عظمتی به مدت 7000 سال اینجا مدفون بوده و دست نخورده تا الان باقی مونده ... حتما خبررسانی کنید تا همه مردم ایران مطلع بشن بلکه‌ کاری صورت بپذیره که این هویت با ارزش ملی ما چند ماه بعد، سر از موزه های لندن و المان و فرانسه و روسیه در نیاره و تو خود ایران نزد خودمون باقی بمونه ... >>>

   آیا این خبر کشف و پیدا شدن گنجِ بزرگتر از گنجهای کشف شده در تخت جمشید، در فاروق مرودشت صحت دارد یا کذب است؟

خبر پیدا شدن بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران در فاروش مرودشت یک شایعه بی اساس است و تصاویر و عکسهای این گنجینه و شهر زیرزمینی باستانی مربوط به کشور ترکیه و مصر میباشد.

در این خبر آمده است که آثار باستانی و مجسمه هایی از جنس طلا در زیر زمین که از هزاران سال پیش مخفی شده بودند، هم اکنون در فاروق مرودشت کشف و پیدا شده اند.

تصاویر و عکسهایی نیز از این گنجینه و دفینه و مجسمه های از جنس طلا که در شهر فاروق مرودشت پیدا شده است را می بینیم.

گنج

 

شایعه پیدا شدن گنج در فاروق مرودشت. کشف بزرگترین گنج و زیرخاکی در ایران !

پاسخ شایعه

1- کشف چنین گنجینه ای صحت ندارد و هیچ گزارشی در این خصوص از منابع رسمی یا حتی غیر رسمی در دست نیست!

2- تصاویر منتشر شده در این رابطه، مربوط به یک شایعه دیگر و کشف گنجینه ای در مصر است. تصویر پلکان سنگی نیز متعلق به معبد باستانی “DOLICHES” در نزدیکی شهر “غازی آنتپ” در ترکیه است!

3- نویسنده مشخص نکرده اطلاعات دقیق و جزئیاتی که نیاز به بررسی و آزمایشات طولانی مدت دارند، چگونه توسط دوست برادرش که یک کارشناس محلی بوده، کشف شده است!

4- درخواست انتشار مطلب به منظور حفاظت از این گنجینه، طبق معمول یک عملیات روانی برای مخاطبان است تا این شایعه انتشار گسترده تری بیابد.