کدخبر: 16035

تابلوی آتشگاه نوجان در جاده چالوس، چندیست که دیده ها را به خود جذب می کند و مردم را علاقمند به دانستن اطلاعاتی در مورد این آتشگاه می نماید.

راستان نیوز |

   تابلوی آتشگاه نوجان در جاده چالوس، چندیست که دیده ها را به خود جذب می کند و مردم را علاقمند به دانستن اطلاعاتی در مورد این آتشگاه می نماید.

باید گفت که در روستای نوجان یا روستای آتشگاه، در 15 کیلومتری جاده چالوس قرار دارد و در شمال این روستا، تپه ای باستانی قرار گرفته بنام تل مهدیخان، که گفته می شود در گذشته آتشکدهٔ بزرگی بر روی این تپه وجود داشته که نام آتشگاه نیز از آن گرفته شده است.

برخی دیگر عقیده دارند دلیل اینکه به این منطقه آتشگاه می گویند اینست که سنگ‌های آتش‌زنه یا چخماق، در این منطقه یافت می‌شود.

این منطقه در گذشته جایگاه زندگی زرتشتیان بوده است و نام «آتش کوه» یا «آتشکده» علت نامگذاری آن است. نشانه‌های تاریخی بر جای مانده از دوران اشکانیان و ساسانیان در گوشه و کنار این منطقه و روستا دیده می‌شود.

وجود سنگ‌های چخماق و سنگ‌های آتش زن دیگر، اهمیت باستان‌شناسی بالای این منطقه را نشان میدهد.

در شمالی‌ترین بخش روستای آتشگاه، تپه‌ای باستانی با نام تپه مهدیخان (تل مهدیخان) قرار دارد که سفال‌های آجری شبیه به سفال‌های دوران تاریخی پیرامون آن دیده می‌شود.

در کیلومتر ۱۵ جاده کرج به چالوس با عبور از پل آهنی و طی کردن مسافتی به طول پنج کیلومتر به روستای زیبای نوجان می‌رسید. این روستا به خاطر قرار گرفتن در موقعیت استراتژیک منطقه‌ای که از سمت جنوب به روستای آتشگاه که به باغستان کرج منتهی می‌شود و از سمت شرق به جاده کرج چالوس می‌پیوندد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

به تازگی جاده ای از جاده چالوس به سمت نوجان کشیده شده است که مسیری به شهر کرج نیز می باشد.

امکان تردد روزانه سه هزار خودرو از محور آتشگاه – نوجان – چالوس در نظر گرفته شده است.

جاده نوجان

روستای آتشگاه کرج

آبشار نوجان

روستای آتشگاه کرج

جذب گردشگر یکی از اولویت‌های روستای نوجان

دهیار روستای نوجان با بیان آن که تردد روزانه سه تا پنج هزار خودرو از جاده نوجان – چالوس و بالعکس در ایام تعطیل می‌تواند بستر جذب گردشگر را نیز فراهم کند، اظهار کرد: در کنار تهدیدهایی که قاعدتا وجود دارد، فرصت‌هایی نیز در اختیار روستای نوجان قرار می‌گیرد که به اعتقاد من یکی از مهم‌ترین آنها جذب گردشگر داخلی و خارجی است.

عباس شاهی گفت: در همین راستا صحبت‌های بسیار خوبی با یک گروه گردشگری انجام شده تا با ایجاد بسترهای مناسب در این زمینه بتوانیم اقدامات بسیار خوبی انجام دهیم.

وی در پایان گفت: روستای نوجان یکی از مناطق زیبای استان البرز به شمار می‌رود که می‌تواند در جذب گردشگران داخلی و خارجی موفق باشد.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران