کدخبر: 15909

به بهانه رحلت پیامبر اکرم حضرت محمد (ص)

اگر رحمت پروردگار، همه عوالم وجود را در برمی گیرد رحمت پیامبر(ص) هم «عوالم شمول» است چراکه حضرت پروردگار خطاب به پیامبر اعظم خود فرموده است: « و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین»(و ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستاده ایم)

راستان نیوز |

«من ناسزاگو مبعوث نشده ام، بلکه دعوت کننده و مایه رحمت برانگیخته شده ام.» این جملات در گرماگرم غزوه احد بیان شده است. جنگی که تلفات فراوانی را متوجه سپاه اسلام کرد. نبردی که پس از پیروزی مسلمانان در مرحله نخست، با شکست سنگینی مواجه شد. آورده اند که هفتاد نفر از مسلمانان در این جنگ، کشته شدند. 

 

حمزه بن عبدالمطلب عموی پیامبر(ص) و سپهسالار مبارزین مسلمان، کشته شد. شالوده لشکر از هم پاشید. شایعه قتل پیامبر(ص) منتشر شد که موجب تضعیف روحیه مسلمانان شد.

 

 چند تن از مشرکان، قصد جان پیامبر(ص) را کردند که بر اثر آن، دندان پیامبر(ص) شکست و صورت ایشان شکاف برداشت. اصحاب پیامبر(ص) بسیار ناراحت شدند و در همین حین، از آن حضرت خواستند که دشمن را نفرین کند. اما نبی مکرم اسلام(ص) عبارات اولیه نوشتار حاضر را در جواب آنان بیان نمود. 

 

پیامبر(ص) در پاسخ فرمود: «اِنّی لَمْ اُبْعَثْ لَعّانا وَ لکِنّی بُعِثْتُ دَاعِیا وَ رَحْمةً؛ من ناسزاگو مبعوث نشده ام، بلکه دعوت کننده و مایه رحمت برانگیخته شده ام». پس به جای نفرین، چنین دعا فرمود: «اَللّهُمَّ اهْدِ قَوْمِی فَإنَّهُمْ لایَعْلَمون؛ خدایا قوم مرا هدایت کن؛ زیرا ناآگاه هستند.»

او رحمت برای جهانیان بود؛ رحمتی از جنس رحمت پروردگار. رحمتی با خصایص رحمت رب الارباب؛ با همان ویژگیها و خصایص و در طول رحمت معبود.

 

اگر رحمت پروردگار، همه عوالم وجود را در برمی گیرد رحمت پیامبر(ص) هم «عوالم شمول» است چراکه حضرت پروردگار خطاب به پیامبر اعظم خود فرموده است: « و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین»(و ما تو را جز رحمتی برای جهانیان نفرستاده ایم)

اگر رحمت پرودگار، سیئات را تبدیل به حسنات می کند رحمت پیامبر هم مترادف گذشت از گناهان و تبدیل به حسنه است آنجا که در روز فتح مکه، هنگامی که مسلمانان وارد مکه شده و شعار می دادند: «الیوم؛ یوم الملحمة» ( امروز روز در هم کوبیدن است) پیامبر (ص) فرمود: شعار را عوض کنید و بگویید: «الیوم یوم المرحمة» (امروز روز رحمت است.)

اگر از ویژگیهای رحمت پروردگار، آنست که هیچکس، حق ندارد از رحمت بیکران او ناامید شود چنانکه در قرآن می فرماید: «لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّـهِ إِنَّ اللَّـهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِیعًا»( از رحمت خداوند نومید نشوید که خدا همه گناهان را مى‏آمرزد) و بالاترین گناه، ناامیدی از رحمت خداوند است، به همینگونه، هیچکس هم حق ندارد از رحمت پیامبر(ص) و واسطه رحمت بودن ایشان، نومید گردد؛ همچنانکه مردم مکه با وجود جفاهای متعدد و فراوان، از رحمت پیامبر(ص) ناامید نشدند؛ آن هنگام که پیامبر (ص) با دوازده هزار نیروى مسلح بدون اینکه مردم از ورودش به مکه آگاه شوند آن شهر را فتح کرد و چنان با مردم با مهربانى و بردبارى و عطوفت رفتار کرد که همگان را مبهوت والامنشی و بزرگواری خود کرد.

 

 مردم مکه در مسجد الحرام به صف ایستاده بودند تا پیامبر(ص) از درون کعبه؛ پس از شکستن بت ها بیرون بیاید.نبی مکرم اسلام(ص) چون از درون کعبه بیرون آمد به اهل مکه خطاب کرد و از ناجوانمردی های آنان گفت.از اینکه او را آزار دادند، از دیار خود بیرون راندند، تبعیدش کردند، بر او هجوم بردند و دوستان و یارانش را کشتند. 

 

سپس فرمود برای من حق قصاص است و می توانم از شما انتقام بگیرم اما مگر می شود «مایه رحمت برای جهانیان» بی محابا و سریع، آخرین گزینه را که همان حق انتقام است برگزیند؟ مگر همه نمی دانند که او حق رحمت و بخشش هم دارد؟ آری او پیامبر رحمت است. به اهل مکه فرمود من حکم را برعهده خودتان می گذارم.شما چه گمان می برید و چه می گویید؟

سهیل بن عمرو به نمایندگى از همه مردم مکه گفت :

نَقُولُ خَیراً وَنَظُنُّ خَیراً ؟ أخٌ کَرِیمٌ وَابنُ أخ کَریم ؟ وَقَد قَدَرتَ. (سخن به خیر مى گوییم و گمان به خیر مى بریم، تو برادر بزرگوار و کریم و فرزند برادر بزرگوار و کریمى و اکنون بر ما قدرت یافته ای)

پیامبر بزرگوار اسلام (ص) فرمود: فَإنّى أقُولُ کَما قَال أخِى یُوسُفُ : ( لاَ تَثرِیبَ عَلَیکُمُ الیَومَ یَغفِرُ اللّهُ لَکُم وَهُو أرحُمُ الرَّاحِمینَ ) من همان را مى گویم که برادرم یوسف گفت : امروز گناهى بر شما نیست ، خدا شما را بیامرزد و او مهربان ترین مهربانان است.

محمد(ص) رحمت برای جهانیان است؛ رحمتی از جنس رحمت پروردگار. رحمتی که همه را در برمی گرفت، رحمتی که دغدغه هدایت مردم و سرنوشت آنان پس از او، تا آخرین لحظات عمر،  موضوع گفتگوی او با «ملک وحی» بود و تا برات رهایی و بخشش مردم را در سرای باقی از رب الارباب نستاند خیالش آسوده نگردید.

درود و دوصد بدرود بر حضرت رحمه للعالمین.  محمد مهدی تولایی

منبع رویداد 24

ارسال نظر

نظرات کاربران