کدخبر: 15627

گفتگو با بهمن کشاورز و صالح نیکبخت

یک حقوقدان تاکید کرد: با توجه به اینکه خبرنگار یا نشریه امکان بررسی صحت‌وسقم مطالب را ندارد و ناچار باید به سمت و موقعیت گوینده یا نویسنده اتکا کند، بدیهی است در خصوص مطالبی که نقل می‌شود تا زمانی که نادرست بودن مطلب و سوءنیت خاص گوینده یا نویسنده احراز نشود اصولاً نمی توانند تحت تعقیب قرار گیرند.

راستان نیوز |

راستان نیوز | یک حقوقدان تاکید کرد: با توجه به اینکه خبرنگار یا نشریه امکان بررسی صحت‌وسقم مطالب را ندارد و ناچار باید به سمت و موقعیت گوینده یا نویسنده اتکا کند، بدیهی است در خصوص مطالبی که نقل می‌شود تا زمانی که نادرست بودن مطلب و سوءنیت خاص گوینده یا نویسنده احراز نشود اصولاً نمی توانند تحت تعقیب قرار گیرند.

 

آخرین نشست خبری عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت. وی در این نشست با بیان اینکه این روزها مسائل مرتبط با مطبوعات چالش‌برانگیز شده است و با تأکید بر تابعیت رسانه‌ها از قانون مطبوعات در فعالیت‌های خود، اقدام اخیر برخی رسانه‌ها در رابطه با انتشار خبر کذب حساب‌های رییس قوه قضاییه که از سوی برخی سایت‌های ضدانقلاب منتشر شده بود را مورد انتقاد قرار داد و گفت: «پس‌ازآنکه آقای طیب نیا، وزیر اقتصاد این خبر را تکذیب و عنوان کرد این حساب‌ها به نام قوه قضاییه است نه شخص رییس دستگاه قضایی، اما بازهم شاهدیم که برخی سایت‌های خبری به نقل از برخی افراد ادعا کردند این حساب‌ها به نام شخص رییس قوه قضاییه است.»

 

دادستان تهران با طرح این مسئله که چرا وقتی وزیر اقتصاد این خبر را تکذیب کرده است، دوباره عده‌ای به دنبال فضاسازی در این زمینه هستند، تأکید کرد: «وقتی دادستانی با این‌گونه مسائل برخورد می‌کند عده‌ای معترض می‌شوند درحالی‌که مطابق قانون مطبوعات انتشار اخبار کذب، بازنشر آن حتی به نقل از فردی که سمت رسمی دارد نیز جرم محسوب می‌شود.»

 

بهمن کشاورز، حقوقدان در این رابطه  گفت: صرف‌نظر از مصداق و اینکه مطلب نقل شده درست یا غلط باشد، اصولاً نقل مطالب از افرادی که صلاحیت بیان آن را دارند اصولاً نمی‌تواند جرم تلقی شود. در معاونت وحدت قصد مباشر و معاون تقدم یا اقتران زمانی بین رفتار معاون و مرتکب شرط تحقق جرم است. بنابراین گمان می‌رود مورد مطروح با عنوان معاونت و – به طریق اولی – شرکت نمی‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

 

وی در ادامه اضافه کرد: با توجه به اینکه خبرنگار یا نشریه امکان بررسی صحت‌وسقم مطالب را ندارد و ناچار باید به سمت و موقعیت گوینده یا نویسنده اتکا کند، بدیهی است در خصوص مطالبی که نقل می‌شود تا زمانی که نادرست بودن مطلب و سوءنیت خاص گوینده یا نویسنده احراز نشود اصولاً نمی‎توانند تحت تعقیب قرار گیرند.

 

محمد صالح نیکبخت، حقوقدان نیز در همین رابطه اظهار داشت: هرکسی با علم بر کذب بودن یک مطلب و با قصد تشویش اذهان عمومی مطالبی را منتشر کند که از کذب بودن آن مطلع بوده چه مستقیماً و چه با نقل‌قول از دیگران مرتکب جرم نشر اکاذیب می‌شود.

 

وی در ادامه افزود: برای تحقق جرم، کذب بودن مطلب و علم و اطلاع ناشر بر کذب بودن آن و قصد تشویش اذهان عمومی باید ثابت شود. یعنی نیاز است تا این سه وجه وجود داشته باشد.

 

صالح نیکبخت در این رابطه اظهار داشت: در رابطه با یاشار سلطانی هم گفت‌وگویی انجام دادم و در آن به این نکته اشاره کردم که شرط اینکه کسی را به‌عنوان افشا اسناد محرمانه مورد بازخواست قرار دهند این است که اسناد طبقه‌بندی شده باشد و صرف وجود مهر محرمانه به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. 

 

این حقوقدان در رابطه با ایجاد محدودیت برای رسانه‌ها نیز بیان کرد: مطبوعات مادامی‌که سوءنیت نداشته باشند در مورد نشر اکاذیب و مطلع نبوده باشند نمی‌تواند مورد بازخواست قرار بگیرند.
منبع رویداد24

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران