کدخبر: 15609

شهری قدیمی از تمدن آشوریان؛

شهر نمرود در حدود 1300 سال قبل از میلاد مسیح، بنا شده است. نمرود یا نیمرود از شهرهای اصلی امپراطوری آشور و یکی از مشهورترین اماکن گردشگری عراق بود.

راستان نیوز |

راستان نیوز | شهر نمرود در حدود 1300 سال قبل از میلاد مسیح، بنا شده است. نمرود یا نیمرود از شهرهای اصلی امپراطوری آشور و یکی از مشهورترین اماکن گردشگری عراق بود.

شهر تاریخی نمرود را نگین تمدن آشوری میدانند که 3300 سال پیش، در حاشیه رود دجله، حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شرق موصل بنیان گذاشته شد.

شهر نمرود یا نیمرود یا به عربی کالح، یکی از شهرهای تمدن آشوریان در شمال بین النهرین و در ساحل رود دجله در عراق امروزی بوده است.

باستان شناسان شهر نمرود را نیمرود خواندند. خرابه‌ها و بقایای شهر، امروزه در یک کیلومتری روستای نومانیا Noomanea در استان نینوا و نزدیک ۳۰ کیلومتری جنوب شرق شهر موصل در شمال عراق وجود دارد که متاسفانه داعش آنرا تخریب کرده است.

گفته می‌شود که شهر نمرود همان شهر کالاح یا کالخ در تورات است.

این شهر را پادشاه آشور شلمنسر اول ساخت که حدود هزار سال وجود داشت و در قرن سیزدهم قبل از میلاد پایتخت گردید، ولی بعد مدتی دچار رکود شد تا اینکه دوباره آشورناصیرپال دوم،

پادشاه آشور به آن توجه نمود و آن را پایتخت خود قرار داد.

آشورناصیرپال دوم، قصری بزرگ و معابد و ساختمان‌های بسیار بر ویرانه‌های شهر سابق ایجاد کرد و در شکوفایی شهر کوشید. بناهایی که در دورهٔ شکوفایی در این شهر وجود داشت، مجموعه‌ای کم‌نظیر از هنر و فرهنگ متعالی باستانی محسوب می‌شد.

بناهایی که در دورهٔ شکوفایی در این شهر وجود داشت، مجموعه‌ای کم‌نظیر از هنر و فرهنگ متعالی باستانی محسوب می‌شد و دیواری طویل دور شهر را دربرمی گرفت.

 

شهر دارای تعدادی باغ‌های گیاه‌شناسی و یک باغ ویژهٔ جانورشناسی بود. نیمرود تا سال ۷۰۶ قبل از میلاد، پایتخت آشور باقی ماند و در آن تاریخ، سارگون دوم پادشاه آشور پایتخت را به دور-شروکین انتقال داد.

داعش در تاریخ دوازدهم آوریل ۲۰۱۵ ویدئویی را منتشر کرد که اعضای این گروه را در حال تخریب این شهر باستانی نشان میدهد.

تروریستهای داعش با بولدوزر و مواد منفجره به جان آثار باستانی افتادند و شهر نمرود، یکی از گنجینه های باستانی عراق را عملا با خاک یکسان کردند.

گروه تروریستی داعش هدف خود را از این کار، بت شکنی اعلام کرد.

 

سازمان یونسکو، باستان شناسان و تاریخ دانان، تخریب شهر نمرود را به مثابه زودن تاریخ عراق و جنایت جنگی می دانند.