کدخبر: 15507

کتابی متعلق به قرون وسطی که زبان نوشتاری نامشخصی دارد؛ بیش از صدسال است که برای شکستن کد این کتاب تلاش شده است.

راستان نیوز |

راستان نیوز | کتابی متعلق به قرون وسطی با نام کتاب وینیچ که زبان نوشتاری نامشخصی دارد؛ بیش از صدسال است که برای شکستن کد این کتاب تلاش شده است.

از تصاویر کتاب، گمان میرود که مطالب آن در زمینه پزشکی، داروشناسی، ستاره شناسی و علوم ناشناخته رمزآلودی باشد.

برخی میپندارند ترکیب گیاهان و اشکال آنها بسیار متفاوت بوده طوری که اشکال آنها به هیچ عنوان به گیاهان زمینی شبیه نیست. بعضی از دانشمندان معتقدند کشف رمز این کتاب شاید رویای زندگی جاویدان را به حقیقت تبدیل کند.

اکنون محققان گزارش داده‌‏اند که راز کتاب قطور وینیچ را کشف کرده‌‏اند.

به‌‏دلیل این‌‏که این کتاب را در یک قلعه‌‏ی باستانی  در ایتالیا و داخل یک صندوق پر از خاک پیدا کردند، گمان می‌‏رفت که مبداء آن از اروپا باشد. ولی برخی توضیحات داخل آن، یک گیاه‌‏شناس معتبر را به‌‏جای جستجوی جواب در اروپا به سراغ  آمریکای مرکزی و مکزیک باستان سوق داد.

به گزارش سایت دیجیتال‌ ‏ژورنال، شورای گیاه‌‏شناسی آمریکا پس از این موفقیت، یک تحلیل مقایسه‌‏ای جنجال‌‏برانگیز در ارتباط با دست‌‏نوشته‌‏ی وُینیچ و دست‌‏نوشته‌‏های مکزیکی نوشته است:

دکتر تاکر گیاه‌‏شناس و پروفسور افتخاری و آقای فیلیپس کلود اِی، مدیر همکار دانشگاه هرباریموات دلاوِر و آقای تالبرت کارشناس تکنولوژی بازنشسته و کارمند سابق سازمان دفاعی آمریکا و ناسا، تصمیم گرفتند که در ابتدا توضیحات گیاه‌‏شناسی در کتاب وینیچ را بخوانند و سپس با توضیحات گیاهان مناطق دنیا با توجه به زمان ثبت اولین ظهور کتاب خطی (سال ۱۵۷۶ تا  ۱۶۱۲کا) مقایسه کنند.

شباهت بین یک گیاه توضیح داده شده در کتاب وینیچ و گیاه صابون شرح داده شده در سال ۱۵۵۲ در دست‌‏نوشته‌‏ی قدیمی کروز بادیانوس از مکزیک که به‌‏عنوان اولین متن نوشته شده‌‏ی‌‏‌‏‌‏‌‏ پزشکی در دنیای جدید به آن نگریسه می‌‏شود، توانست پژوهشگران را به مسیر شناسایی ۳۷ نوع گیاه و ۶ حیوان و یک نوع ماده‌‏ی معدنی در کتاب دست‌‏نویس آمریکایی یا بهتر بگوییم اسپانیای جدید، پس از فتح و مناطق تحت محاصره‌‏اش، هدایت کند.

با توجه به این‌‏که دست‌‏نوشته هنوز وجود دارد و ناپدید نشده است، تشریح گیاهان دنیای جدید، به محققان و رمزنویسان سرنخی را برای رمزگشایی از این متون می‌‏دهد.

دکتر وندی آپِلِکوِست، دستیار متصدی باغ گیاه‌‏شناسی مرکزی میسونری ویلیام ال براون بیان کرد: «حداقل این اظهارات جدید می‌‏تواند به تلاش‌‏هایی برای کشف رمز بیانجامد؛ در آخر اگر متن مربوط به اقوام آمریکای مرکزی باشد، می‌‏توان راز آن را پیدا کرد و از نظر تاریخی اهمیت آن فوق‌‏العاده خواهد بود.»

اصل این مقاله در سایت Red Ice Creations منتشر شده است.