کدخبر: 15384

در مراسم تودیع و معارفه وزیر ارشاد؛

اهالی فرهنگ، بخشی از مطالبات خود را در تالار وحدت مطرح کردند و خواستار عملی شدن آنها توسط رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جدید شدند.

راستان نیوز |

راستان نیوز | در مراسم تودیع و معارفه وزرای ارشاد سابق و جدید که در تالار وحدت برگزار شد، اهالی فرهنگ، بخشی از مطالبات خود را مطرح کردند و خواستار عملی شدن آنها توسط رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جدید شدند.

شماری از اهالی فرهنگ، که به مراسم تودیع و معارفه علی جنتی و رضا صالحی امیری در تالار وحدت رفتند؛ درباره آنچه در این دوران گذشته نکاتی را مطرح کردند و از تلاش‌های جنتی تقدیر کردند.

البته اغلب این سخنران‌ها بخشی از سخنان‌شان نیز به طرح مطالبات از دومین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم اختصاص داشت و این موضوع در پوشش این رویداد پررنگ تر بود.

با بررسی سخنرانی نمایندگان طیف‌های مختلف فعال در حوزه فرهنگ که در این مراسم سخنرانی کردند، خواسته‌های این گروه‌های مرجع را به صورت خلاصه برمی‌شماریم.
 
این خواسته‌ها تمامی مطالبات اهالی فرهنگ و حتی بخش وسیعی از این مطالبات نیست، بلکه برخی از مهم‌ترین مطالبات فرهنگیان محسوب می‌شود که اهالی فرهنگ و هنر به عنوان دغدغه جدی مطرح کرده‌اند.
 

 1- ایجاد وفاق ملی بدون توجه به گرایش‌های سیاسی:

باید ایجاد وفاق ملی و  در نظر گرفتن بستری بدون آنکه گرایش‌های سیاسی را در نظر بگیرند هم ایجاد می‌شد بنابراین امیدوارم سعی کنیم به همه جامعه ادبی و هنر نگاهی بیاندازیم. (عبدالجبار کاکایی - شاعر)

2- صیانت از مجوزهای صادر شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد:

صیانت از مجوزی که برای هنرمندان صادر می‌شود باید قاطعیت و قدرت پشت آن باشد؛ زیرا ما می‌دانیم که حوزه فرهنگ حوزه آسیب‌پذیری است. (خشایار اعتمادی - خواننده)

3- عدالت در حمایت از بخش خصوصی:

سایه‌سار و چتری باشید که دغدغه‌های جامعه فرهنگی را برطرف می‌کند، ما می‌دانیم که شما دغدغه حمایت از بخش خصوصی دارید و در این راستا معاونت هنری ما از این بخش حمایت کرده است، اما امیدواریم این حمایت بر پایه عدالت و انصاف باشد و تنها عده‌ای از آن استفاده نکنند. (خشایار اعتمادی - خواننده)

4- تثبیت امنیت برای سینماگران، هنرمندان و خبرنگاران:

اینکه سینما چه مشکلات معیشتی، حقوقی و... دارد در حوزه معاونت سینمایی ونهادهای صنفی به تفصیل و تحلیل و حتی مدون شده وجود داد و کافی است به آن‌ها رجوع کنید اما اجازه دهید طلب امروز من از شما در یک کلام خلاصه شود؛ اینکه جناب وزیر سینمای ایران از شما امنیت فراگیر و ماندگار می‌خواهد. ما امنیتی برای فکر کردن، بیان کردن و تاثیر گذاشتن بر روان مردم می‌خواهیم، چون سینمای کم بودجه و بی پشتیبان ایران ثابت کرده استعداد و تاثیر گذاری بسیاری در ایران و جهان دارد و این یک غنیمت است...  آیا می‌توانید نشان دهید که وزارت ارشاد با گشت ارشاد فرق دارد! توقع ما از شما امنیت برای سینماگران، هنرمندان و خبرنگاران است. (فرشته طائرپور - تهیه کننده سینما)

5- وزارت فرهنگ و ارشاد به مثابه «ضربه گیر» به اهالی فرهنگ:

در همه‌ حوزه‌های هنری از تجسمی گرفته تا موسیقی و سینما باید نگاه واقع بینانه‌ای داشت و در نهایت آن‌را از ضرباتی که در مسیر به آن برخورد می‌کند بر حذر داشت. هنرمندان تحمل هر ضربه‌ای را ندارند. (محمد سریر - رئیس شورای عالی خانه هنرمندان)

 
6- تنظیم برنامه بلندمدت برای حوزه نشر: 
 
صالحی امیری با پیشینه فراوان  تحقیقی و پژوهشی در حوزه نشر و کتاب، اقدامات مفیدی را در حوزه نشر مورد حمایت قرار دهند. من اطمینان دارم با توجه به اینکه ایشان این درد را می‌شناسند، بتوانند برای اولین بار برنامه‌ای را تدوین کند که مقصد ما را مشخص کند، هرچند که دوره دولت یازدهم کوتاه است اما امیدوارم پایه‌ی این قضیه را ایجاد کنند تا در آینده برنامه مدون در حوزه نشر داشته باشیم. (محمود آموزگار - رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران)

تابناک