کدخبر: 15378

سخنان وزیر ارشاد در مراسم معارفه؛

سخنان سید رضا صالحی امیری، در مراسم تودیع و معارفه وزیر ارشاد، در تالار وحدت.

راستان نیوز |

راستان نیوز | مراسم تودیع و معارفه علی جنتی و رضا صالحی امیری، دوشنبه در تالار وحدت انجام شد.

سید رضا صالحی امیری، پس از گرفتن حکم‌اش در مراسم تودیع و معارفه‌ وزرای ارشاد گفت:
 
حوزه فرهنگ به مثابه یک اقیانوس بزرگی است که همه می‌توانند از آن سیراب شوند، امروز همه ما بر این باور هستیم که فرهنگ روح تعالی، فضیلت، انسانیت، کرامت و اخلاق است و ما در کنار خوراک، پوشاک و مسکن به فرهنگ برای حیات معنوی نیاز داریم.

او گفت: انسان‌های بی فرهنگ انسان‌های مرده متحرک در جامعه هستند و از این منظر دولت آقای روحانی به عنوان پرچم دار دولت فرهنگی شعار عقلانیت اعتدال و دیانت را در حوزه فرهنگ مطرح کرده است.

صالحی امیری خطاب به حاضران ادامه داد: حضور شما و نیز آقای جهانگیری در این جمع دو پیام روشن دارد؛ نخست پیام شما به آقای جهانگیری این است که دولت را در مسیر فرهنگ حمایت می‌کنید. پیام دکتر جهانگیری و ما به شما هم این است که قطار در حال حرکت فرهنگ را به سمت قله‌های پیشرفت با سرعت و نشاط بیشتری به حرکت درخواهیم آورد.

او تصریح کرد: ما آمده‌ایم تا شما احساس آرامش و امنیت کنید و هیچ رسالتی جز خدمت به شما در ما وجود ندارد و این سخن اول و آخر ما با شماست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: از این منظر دستور رئیس جمهور به این حقیر آن است که راه و روش حرکت فرهنگ را به سرعت و نشاط بیشتری ادامه دهیم و این یک ابلاغ و دستور، باور است.

او افزود: ما در اینجا به این باور می‌رسیم که این کشتی به ثبات نیاز دارد و برای این ثبات دست نیاز به سوی شما دراز می‌کنیم چون قادر به حرکت در این مسیر پر تلاطم نیستم و به سوی همه شما فرهیختگان و نهادهای فرهنگی که این سخن مرا می‌شنوید دست نیاز دراز می‌کنم که هم‌ قسم شویم و این قطار را به مقصد برسانیم.

او خاطر نشان کرد: امنیت فکر، قلم و بیان امری است که همه انسان‌ها به آن نیاز دارند و البته فرهیختگان بیشتر. برای رسیدن به امنیت نیازمند اخلاق هستیم آن هم در فضای پر تلاطم تهمت و انگ زدن.

وی گفت: ما به دنبال گفت‌وگو هستیم و گفت‌وگو نیاز عاجل ایران است چون باعث کاهش عصبیت می‌شود و در این بین اشتراکات زیادی هم پیدا می‌کنیم.

صالحی امیری با اشاره به اینکه در سه سال گذشته خود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بیش از ۵۵۰ گفت‌وگو فرهنگی برگزار کرده است، گفت: مهم‌ترین نکته این است که در این جمع و نیز در میان جمعیت ۸۰ میلیونی ایران تنوع و تکثر فکری وجود دارد، ضمن اینکه عرصه فرهنگ را باید از اجبار سازی و انکار سازی دور کنیم. این عرصه متعلق به باورهاست و از این منظر همه ما در همه سطوح باید تلاش کنیم تا جوان و جامعه را نسبت به باورهای درونی تقویت کنیم.

او در پایان گفت: با عقلانیت، واقع گرایی و جامعه نگری، پرهیز از شتاب‌زدگی و درک واقعیت‌های جامعه باید تصمیم درست را سرلوحه کار خود قرار دهیم و بپذیریم که گفتمان مقام معظم رهبری اصلی‌ترین نکته است.