کدخبر: 11946

باغهایی از عجایب هفتگانه جهان باستان، که برای خوشحال کردن همسر ایرانی بخت النصر پادشاه بابل، که بیمار بوده، ساخته شده اند.

راستان نیوز |

راستان نیوز | باغهایی از عجایب هفتگانه جهان باستان، که برای خوشحال کردن همسر ایرانی بخت النصر پادشاه بابل، که بیمار بوده، ساخته شده اند.

این باغها برای همسر بخت‌النصر پادشاه بابل ساخته شده‌ بودند. آمیتیس، دختر پادشاه ماد (ایشتوویگو و نوهٔ هُوَخشَترَه) با بخت‌النصر پادشاه بابل، ازدواج کرد تا میان دو قوم صلح پایدار برقرار گردد.

سرزمین ماد که آمیتیس از آن می‌آمد (سرزمین ایران) سرزمینی سرسبز و کوهستانی و پوشیده از گیاهان و درختان مختلف بود ولی سرزمین بابل در منطقه‌ای مسطح و فلاتی خشک قرار گرفته بود.(بابل سرزمین عراق امروز که بعدها جزو سرزمین پارسها شد)

یکی از دلایل بیماری آمیتیس، دوری او از سرزمین خوش آب و هوای خود بود؛ بنابراین بخت‌النصر تصمیم گرفت باغهای معلق بابل را در ارتفاع برای همسر خود بسازد.

واژهٔ معلق که برای این باغها استفاده می‌شود، در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند، بلکه احتمالاً ترجمه اشتباه کلمه‌ای یونانی به معنای تراس یا بالکن بوده‌ است.

استرابو در قرن اول قبل از میلاد می‌نویسد: تراسها در طبقاتی روی یکدیگر واقع شده بودند و هرکدام دارای ستونهای سنگی مکعب شکل توخالی بوده‌اند که توسط گیاهان پوشیده شده بود.

تحقیقات بیشتر در منطقه بابل منجر به یافتن پایه‌های این ستون‌ها شده‌است.  

آمیتیس شاهزاده ماد, همسر بخت النصر

آمیتیس شاهزاده ماد

بخت النصر پادشاه بابل

بخت النصر پادشاه بابل

باغهای معلق بابل

باغهای معلق بابل

چون باغ ساخته شده توسط بخت النصر، مانند دامنه یک تپه، شیب داشته و بخش‌های متعدد آن، طبقه طبقه روی هم قرار گرفته بودند، منظره کلی آن مانند یک باغ معلق به نظر می رسیده است.

وقتی باغهای پلکانی صعودی ساخته شدند، در زیر آن‌ها تالارهایی احداث شد و درخت‌هایی در آن‌ها و بالای آن‌ها کاشته شد که به تدریج روی یکدیگر رشد کردند.

باغهای معلق بابل

باغهای معلق بابل 1

سقف‌های این تالارها با شاه‌ تیرهایی از جنس سنگ به طول ۱۶ پا محافظت می‌شد، سقف روی این شاه‌ تیرها نخست با لایه‌ای از نی که در لابه‌لای آن‌ها مقدار زیادی قیر ریخته شده بود پوشانده شده و روی آن آجر پخته که در میان آن‌ها آهک ریخته بودند قرار داشت.

باغهای معلق بابل

باغهای معلق 2

لایه سوم از سرب بود و سپس خاک ریخته می‌شد که رطوبت آن به پایین نفوذ نکند. در پایین نیز زمین به اندازه کافی کنده می‌شد تا درختان بزرگتر بتوانند ریشه بدوانند و زمین با هر نوع درخت کاشته شده بود و چون همه تالارها به حد کافی نور می‌گرفتند، جایگاه‌های متعدد سلطنتی با تصاویر بسیار در آن احداثگردید و در یکی از تالارها شکافی ایجاد شده بود و در آن تجهیزاتی گذاشتند که آب تمام باغ را به حد وفور از رودخانه می‌گرفت و به همه جا توزیع می‌کرد.

باغهای معلق بابل

باغهای معلق 3

ارسال نظر

نظرات کاربران