کدخبر: 11067

این اسکلت احتمالا از نوادگان دیااکو پادشاه مادها باشد.

راستان نیوز |

   اسکلت ٢٥٠٠ ساله ای که در تپه هگمتانه همدان کشف شده که احتمال می رود از نوادگان دیااکو معروفترین پادشاه مادها باشد.

فرم تدفین این اسکلت به صورت چمباتمه اى همراه با اشیاء و ظروف سفالین بوده که اکنون در موزه هگمتانه قرار دارد...

طبق نسخه قدیمی بر روی پوست میش، نقشه تونلی در وسط تپه باستانی هگمتانه را که با ساروج پلمپ شده بوده را باز کردند و در حفاری و کاوش باستانشناسی که سه روز به طول انجامید جسد مومیایی شده از دوران مادها کشف شده که احتمالاً از نوادگان پادشاه دیااکو است.

تپه-های-هگمتانه-همدان

lKLQC1KRB38R

همدان یا هگمتانه 550 سال پایتخت مادها و در دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی پایتخت تابستانه بوده است.

امپراطوری مادها قبل از امپراطوری هخامنشی بوده است که چندی قبل نیز یکی از شاهزادگان ماد در پارک سنگ شیر استان همدان کشف شد.

مادها یکی از سه قوم اصلی (همراه پارس ها و پارت ها) بودند که وارد سرزمین ایران شدند. این قوم احتمالا 1700 سال پیش از میلاد به ایران وارد شدند و در آذربایجان، کردستان، و بخشی از کرمانشاه امروزی سکنی گزید.

نام سرزمین و قوم ماد نخستین بار در کتیبه های شلم نسر سوم، پادشاه آشور (858 تا 824 قبل از میلاد) دیده شده است. هرودوت، “دیااکو” را بنیانگذار پادشاهی ماد و موسس شهر هگمتانه (همدان)(حدود 715 قبل از میلاد) می داند.

با این حال، مورخان معتقدند، کیاکزار یا سیاکزار، نوه دیااکو، بود که در حدود سال 625 ق.م، توانست مادها را در قالب یک پادشاهی قدرتمند ایرانی متحد کند. وی به جز کل سرزمین ایران، شمال آشور، و بخش هایی از ارمنستان را نیز در سلطه خود گرفت. ه

مدان، تقریبا در بیشتر تاریخ ایران، مهمترین شهر کشور بوده است. در زمان مادها، همدان پایتخت ایران بود. در زمان هخامنشیان، همدان اقامتگاه تابستانه پادشاهان بشمار می رفت. در زمان اشکانیان هم این شهر همچنان یکی از اقامتگاه های مهم پادشاه و درباریان بود.

آرامگاه ملکه “استر” (همسر یهودی خشایارشاه) در همدان، نشاندهنده اهمیت تاریخی این شهر است.

باباطاهر و بوعلی سینا نیز در قرن یازدهم میلادی در این شهر دفن شده اند که این هم به روشنی نشان می دهد حتی تا قرن ها پس از ورود اسلام به ایران، همدان اهمیت راهبردی خود را حفظ کرده بوده است.

تپه هگمتانه مجموعه ای فرهنگی در حاشیه شهر همدان است که بخشی از خرابه های یک محله باستانی و موزه تاریخی را شامل می شود.

در موزه یادشده، شما می توانید از انواع سکه های زر و نقره گرفته تا انواع ظرف و مهر و تندیس های مفرقی و غیره دیدن کنید. بیشتر اشیای موزه به هزاره اول قبل از میلاد و تمدن مادها مربوط می شود.

ارسال نظر

نظرات کاربران