کدخبر: 10621

محمد غفاری، ملقب به کمال الملک؛

کمال الملک نقاش چیره دست ایرانی دوران قاجار، برای آشنایی با شیوه و سبک نقاشان فرنگی به اروپا سفر کرد.

راستان نیوز |

راستان نیوز | محمد غفاری، نقاش شهیر ایرانی، ملقب به کمال الملک، در سال ۱۲۲۴ در کاشان به دنیا آمد. (۱۲۲۴ کاشان- ۱۳۱۹ نیشابور)

یکی از مشهورترین شخصیت‌های تاریخ هنر معاصر ایران به شمار می‌آید. کمال الملک در یکی از خانواده‌های هنرمند و سرشناس، در کاشان چشم به جهان گشود.

غفاری پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در کاشان به همراه برادر بزرگترش به تهران آمد و در دارالفنون در رشتهٔ نقاشی ادامه تحصیل داد.

پس از گذشت سه سال تحصیل وی در دارالفنون، هنگامی که ناصر الدین شاه از این مدرسه بازدید می‌کرد، کار او را پسندید و وی را به دربار فراخواند.

کمال الملک نقاش چیره دست ایرانی دوران قاجار، برای آشنایی با شیوه و سبک نقاشان فرنگی به اروپا سفر کرد، زمانی که در پاریس بود، فقر دامانش را گرفت و حتی برای سیر کردن شکمش هم پولی نداشت.

یک روز وارد رستورانی شد و سفارش غذا داد، در آنجا رسم بود که افراد متشخص پس از صرف غذا پول غذا را روی میز میگذاشتند و میرفتند، معمولاً هم مبلغی بیشتر، چرا که این مبلغ اضافی به عنوان انعام به گارسون میرسید!

اما کمال الملک پولی در بساط نداشت بنابراین پس از صرف غذا از فرصت استفاده کرد، از داخل خورجینی که وسایل نقاشی اش در آن بود، مدادی برداشت و پس از تمیز کردن کف بشقاب عکس چند اسکناس را روی آن کشید، بشقاب را روی میز گذاشت و از رستوران بیرون آمد!

گارسون که اسکناس را داخل بشقاب دید دست برد که آن را بردارد ولی متوجه شد که پولی در کار نیست و تنها یک نقاشیست، بلافاصله با عصبانیت دنبال کمال الملک دوید یقه او را گرفت و شروع به داد و فریاد کرد.

صاحب رستوران جلو آمد و جریان را پرسید، گارسون بشقاب را به او نشان داد و گفت این مرد یک دزد و شیادست، به جای پول عکسش را داخل بشقاب کشیده،!

صاحب رستوران که مردی هنر شناس بود دست در جیب برد و مبلغی پول به کمال الملک داد، بعد به گارسون گفت رهایش کن برود این بشقاب خیلی بیشتر از یک پرس غذا ارزش دارد...

امروز این بشقاب در موزه لوور پاریس به عنوان بخشی از تاریخ هنری این شهر نگهداری میشود و بیش از یکصد میلیون دلار ارزش گذاری شده است!

ارسال نظر

نظرات کاربران
  • ناشناس

    دروغ داستانی

  • امید

    لطفا برای یه اسطوره که بخشی از هویت معاصر ماست اینجوری دروغ نبافید تا لايک بیشتر بگیرید . متاسفم برای مدیر این سایت که بر خلاف اسم سايتش دروغ پراکنی میکنه !!!