کدخبر: 23693

شاید روزی محقق شود

محققان در یک فرایند موفق به تبدیل چمن به سوخت‌های زیستی شدند که می‌تواند روزی برای سوخت‌رسانی در هواپیماها مورد استفاده قرار گیرد.

راستان نیوز |

   تا به حال چمن به طور عمده به عنوان خوراک دام استفاده می‌شده است. اما در حال حاضر محققان از آن به عنوان سوخت زیستی استفاده می‌کنند.

دانشمندان در دانشگاه گنت بلژیک اظهار کردند: چمن به دلیل فراوانی که دارد منبع کاملی از انرژی است. آنها در این فرآیند به دنبال راهی برای تجزیه کردن چمن و استفاده از آن به عنوان سوخت گشتند.

محققان به منظور بهبود قابلیت تجزیه بیولوژیک چمن، چمن را تحت بررسی قرار داده و سپس به آن باکتری اضافه کردند. آنها همچنین قند موجود در چمن را به اسید لاکتیک و مشتقات آن تبدیل کردند.

این اسید لاکتیک می‌تواند به عنوان یک ماده شیمیایی برای تولید ترکیبات دیگر مانند پلاستیک زیست تخریب پذیر (PLA) و یا سوخت به کار گرفته شود.

اسید لاکتیک پس از آن به اسید کاپروئیک تبدیل شده که در ادامه به دکان Decane که در سوخت حمل و نقل هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد تبدیل می‌شود.

اگرچه این روش جدید روشی انقلابی در زمینه تولید سوخت نام گرفته اما محققان این پژوهش می‌گویند که برای تبدیل آن به واقعیت هنوز باید کارهای زیادی انجام داد.

در حال حاضر مقدار سوخت‌های زیستی که می‌تواند از چمن ساخته شود به دلیل بسیار گران بودن این کار بسیار محدود بوده و همچنین موتورها باید با این نوع جدید از سوخت همگام سازی شوند.

ایسنا

ارسال نظر

نظرات کاربران