کدخبر: 19622

محققان دانشگاه کمبریج

محققان دانشگاه کمبریج انگلستان نوعی واکسن برای ایمنی در برابر اخبار جعلی طراحی کرده‌اند.

راستان نیوز |

  «ساینس» نوشت: با گسترش و سهول دسترسی به انواع شبکه‌های اجتماعی، اطلاعات غلط بسیار رواج پیدا کرده است. دانشمندان اخیرا اعلام کردند، واکسنی روانی برای اخبار جعلی طراحی کرده‌‎اند تا افراد را در برابر اطلاعات غلط مصون بدارد.

«ساندر ون در لیندن»، از افراد تیم تحقیقاتی دانشگاه کمبریج در این‌باره گفت: اطلاعات اشتباه مثل ویروس‌ها به سرعت گسترش می‌یابند و گاهی تشخیص درست از نادرست را مشکل می‌کنند.

همان‌طور که واکسن افراد را از بیماری‌ها حفظ می‌کند، واکسنِ اخبار هم منجر به حفظ حقایق و روشن شدن اخبار درست برای افراد می‌شود. محققان این آزمایش را بر روی بیش از دوهزار نفر از ساکنان آمریکا با سن و جنسیت مختلف و با گرایش‌های سیاسی و سطح فرهنگی متفاوت، مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها تمرکز خود را روی اخبار مربوط به تغییرات آب‌وهوایی قرار دادند.

در این آزمایش، اخبار مرتبط با آب‌وهوا در مدل‌های مختلف پخش شد، برای مثال 97 درصد کارشناسان هواشناسی بر این باورند که انسان عامل گرمایش زمین است. همچنین اطلاعات غلطی هم ارائه شد، مثلا: 31 هزار دانشمند آمریکایی گفته‌اند هیچ مدرکی دال بر این که انسان عامل تغییر آب‌وهواست، وجود ندارد. مکانیسم این واکسن هم درست مثل واکسن‌های دیگر است؛ یعنی فرد در معرض میزان کمی از ویروس قرار می‌گیرد و بدنش در برابر آن بیماری ایمن می‌شود. در این تحقیق به افراد گفته می‌شد که در معرض اطلاعاتی قرار می‌گیرند که ممکن است با اطلاعات کنونی آن‌ها در تضاد باشد.

زمانی که اطلاعات درست و نادرست منتشر شود، افراد بهتر می‌توانند اخبار درست را تشخیص دهند. پیام‌های متضاد، افراد را برای تشخیص خبر درست حساس‌تر می‌کند. یافته‌های این پژوهش در نشریه Global Challenges منتشر شده است.

ایسنا

ارسال نظر

نظرات کاربران