کدخبر: 19183

دانشمندان با نهایت شگفتی یک موج اسرارآمیز عظیم را در جو بالایی زهره شناسایی کرده‌اند که به شکل ثابتی در بالای سطح سیاره باقی مانده است.

راستان نیوز |

  به گزارش اسپیس، معمولا ابرها در این ناحیه با سرعت 100 متر در ثانیه حرکت می‌کنند اما این ابر در مقایسه با چرخش سیاره، بی‌حرکت و ایستا است.

تحقیقات تازه نشان داده که این موج در جو پایین‌تر و در زمان عبور از بالای یک کوهستان ایجاد شده که پدیده مشابه آن در زمین"موج گرانشی" نامیده می‌شود. این ویژگی که با جریان جوی روی کوهستان‌ها مرتبط است، هیچ ارتباطی با پدیده مشابه "امواج گرانشی" فضا-زمان در جهان اولیه ندارد.

مجله "نیچر" در بیانیه‌ای در مورد این یافته نوشت: اگرچه هنوز مشخص نیست که امواج گرانشی ناشی از کوه می‌تواند به آسانی به سمت ابرهای بالایی سیاره ناهید بالا برود یا نه، اما ‌رصدهای اخیر نشان می‌دهد که دینامیک جوی سیاره در عمق بسیار پیچیده‌تر از تصورات قبلی است.

شناسایی یک موج اسرارآمیز در جو سیاره ناهید+تصاویر

منطقه کمانی‌شکل براق روی سطح سیاره ناهید

منطقه ثابت از قطری حدود 10 هزار کیلومتر برخوردار بوده و در بالای کوهستانی در سطح سیاره به شکل یک کمان بسیار درخشان معلق است. یافته‌های جدید در پی رصدهای فضاپیمای "آکاتسوکی" ژاپن بدست آمده که از سال 2015 در اطراف ناهید گردش می‌کند.

این تحقیق که به رهبری "ماکوتو تاگوچی" از دانشگاه ریکیو در توکیو انجام شده، در مجله Nature Geoscience منتشر شده است.

شناسایی یک موج اسرارآمیز در جو سیاره ناهید+تصاویر

ایسنا تصویر ثبت‌شده از موج اسرارآمیز در سال  2015

ارسال نظر

نظرات کاربران