کدخبر: 16258
راستان نیوز |

راستان نیوز | وقایع آغاز پیدایش زمین و پایان عمر زمین تا حدودی با هم مشابه اند.

کره زمین 4/5 میلیارد سال عمر دارد. در این مدت ِ بسیار طولانی از نظر زمانهای قابل درک برای ما، سیاره زمین، وقایع بسیار متحیر کننده و باور نکردنی را پشت سر گذاشته است.

آیا باورتان میشود در همین نقطه ای که نشسته اید، زمین آنقدر سوزان و بی ثبات بوده که سنگهای زمین آنچنان به هم کوبیده می شدند که بر اثر برخوردها، ذوب گشته و با هم یکی شدند!

سیاره ما تولدی سوزان داشته است و حدود 4/5 میلیارد سال پیش شکل گرفت. میلیونها سال، زمین مانند یک کره آتشفشانی داغ بود که سرتاسر ِ سطح آن را گازهای سمی و مهلک فرا گرفته بود. در این زمان، کره زمین مجموعه ای از سنگهای مذاب بوده و جهنم را برای ما تداعی می کند.

باید بدانیم سیاره زمین بعد از چند میلیون سال توانست شرایطی را فراهم آورد تا موجودات تک سلولی و بسیار ابتدایی در آن بوجود آیند و سپس موجودات پر سلولی و گیاهان ِ ابتدایی و جانوران ابتدایی شکل گرفتند.

راستان نیوز؛ داستان تشکیل حیات بسیار هیجان انگیز است که برای اطلاعات بیشتر می توانید اینجا را کلیک کنید.

 از آنچه که در مورد آینده زمین نیز پیش بینی میشود، شرایطی شبیه شرایط اولیه زمین تداعی میگردد. اینکه کره زمین در آینده ای دور، ماه را از دست خواهد داد (برای اطلاعات بیشتر در مورد از دست دادن ماه، اینجا را کلیک کنید ) و همین امر باعث تغییرات فاحشی بر زمین میگردد.

گفته میشود در آینده ی بدون ِ ماه ِ زمین، بعلت از بین رفتن جزر و مد، سونامی هایی به ارتفاع صدها متر قاره ها را در می نوردد.

 

 

در پایان ِ زندگی ِ کره زمین، بعلت بزرگتر شدن ِ خورشید، و تبدیل شدن آن به غول سرخ، زمین توسط خورشید بلعیده خواهد شد. زمین به گونه ای داغ و سوزان میگردد که نشانی از هیچ نوع حیاتی نمی تواند بر روی آن باقی بماند و نهایتا زمین به داخل خورشید کشیده شده و جزئی از آن میگردد.

زمین در 7 میلیارد سال آینده

در واقع به ازای هر یک میلیارد سالی که خورشید با سوزاندن هیدروژن به هستی خود ادامه می دهد، 10 درصد روشنایی اش افزایش خواهد یافت اما همین 10 درصد افزایش در نور و گرمای خورشید، برای کره زمین نتایج فاجعه باری را رقم خواهد زد.

راستان نیوز؛ باید بدانیم که انسان در شرایطی از دورانهای زمین زندگی میکند که در مقایسه با قبل و بعد ِ آن، بهشت محسوب میگردد و باید انسانها قدر این بهشت را بدانند.

   گزارشی در نشریه نیچر منتشر شده که دانشمندان پروتئین های باکتریهای ِ کهن را برای سنجش اتمسفر زمین طی اعصار گذشته، بازسازی کرده اند.

آنها با مقایسه حساسیت گرمایی پروتئین های بازسازی شده دریافتند که زیستمندان در 3/5 میلیارد سال پیش در محیطی داغ در 75 درجه سلسیوس، می زیسته اند و این محیط تا 500 میلیون سال پیش به تدریج تا 40 درجه سلسیوس سرد شده است.

«اریک گاوچر» رئیس تحقیق علمی در تکامل مولکولی کاربردی در گانس ویل فلوریدا و دانشمند ارشد این پژوهش می گوید؛ «با بررسی پروتئین هایی که توسط این ژن های آغازی رمزگذاری شده اند، می توانیم اطلاعاتی درباره شرایط محیطی زمین ِ ابتدایی کسب کنیم.

ژن ها برای سازش با شرایط محیطی که ارگانیسم در آن زندگی می کند، تکامل می یابند. احیای این ژن ها (که مدت ها پیش منقرض شده اند) به ما فرصت تحلیل و تشریح محیط زندگی کهن را می دهد که در زنجیره ژن ثبت شده است. ژن ها اصولاً رفتاری مشابه فسیل های پویا دارند.»

حدود 3/4 میلیارد سال پیش وقتی که زمین دیگر پیوسته زیر ضربه های سنگ های عظیم فضای بیرونی قرار نداشت، ماگمای مذاب آن،  سرد و شکل گیری پوسته قاره یی آغاز شد.

بخار آب اتمسفر باریدن گرفت و روی سطح زمین جوان، اقیانوس هایی را به وجود آورد. پس از این احتمالاً چندان طول نکشید تا حیات پدید آید.

به نظر می رسد آن سرشت داغ روزهای نخستین سیاره زمین، خود را در درخت حیات نمایان ساخته است. کهن ترین گونه حیات، ترموفیل های گرمادوست هستند. میکروب هایی که در دماهای بالاتر از ۵۰ درجه سلسیوس یا گرم تر از آن هم دوام می آورند.

امروزه این اشکال حیات تک سلولی را می توان در منفذهای آتشفشانی زیر دریا یا در آبفشان های در حال بخار (مشابه آنهایی که در پارک ملی یلواستون هستند) یافت.

اما درباره دمای زمین در سرآغاز شکل گیری حیات همچنان تردیدهایی باقی مانده است. از جمله اینکه آیا ترموفیل ها واقعاً نماینده نخستین زیستمندانی هستند که روی سیاره ما نمایان شده است.

دانشمندان برای چشم دوختن به گذشته، به کهن ترین سنگ ها می نگرند. سنگ ها می توانند به ما بگویند چه نوع گازهایی اتمسفر را تشکیل دادند و از ارتباطات متقابل شیمیایی که در محیط رخ می داد، خبر دهند.

متاسفانه اکثر سنگ های سیاره ما برای همیشه دگرگون شده اند و تاریخ شان پاک شده است. صفحات تکتونیکی که پوسته سیاره را می سازند، به هم کوفته می شوند تا کوه ها را بسازند و زیر یکدیگر فرو می روند تا بار دیگر ذوب شوند. با این حال برخی سنگ ها به خاطر وضعیت جغرافیایی شان، این بخت را دارند که از این برنامه بازچرخ و تدفین سنگ کنار بمانند.

گرینلند کهن ترین سنگ های رسوبی را دارد که تاریخ شان به 3/8 میلیارد سال پیش بر می گردد. به تازگی سنگ هایی در کانادا یافت شده اند که تاریخ شان به 3/75 میلیارد سال پیش بر می گردد. درحالی که استرالیا و آفریقای جنوبی سنگ های 3/5 میلیارد ساله دارند. (گنیس های آتشفشانی 4 میلیارد ساله در شمال غربی کانادا قدیمی ترین سنگ ها هستند.

سنگ های رسوبی از انباشته شدن تدریجی لایه های خاک ساخته می شوند و علاوه بر آن فسیل هایی که درون این لایه ها به دام می افتند، از این که محیط چه شکلی بوده است تصویر بهتری ارائه می دهند.

دانشمندان مشغول بررسی این سنگ ها هستند تا بهتر بفهمند سرد شدن زمین کی و چگونه آغاز شده است. با این وجود، اقلیم یک پدیده پیچیده است و عوامل بسیاری می توانند بر آن اثر بگذارند.

دانشمندانی که به جنبه های مختلف پیشینه سنگ می نگرند، اغلب درباره گذشته دچار اختلاف نظر می شوند.

خورشید حدود 4 میلیارد سال پیش یک ستاره کم فروغ و جوان بود و بنابر این زمین پرتوهای کمتری از خورشید دریافت می کرد. با این حال دمای یک سیاره به چیزهایی بیش از ستاره یی که به دورش می گردد، بستگی دارد.

مدل های نظری نشان می دهند که اتمسفر ابتدایی زمین از گازهای گلخانه یی مثل دی اکسیدکربن، متان و بخار آب و علاوه برآنها از هیدروژن و نیتروژن تشکیل شده بود.

این اتمسفر متراکم می توانست زمین را سوزان و داغ نگه دارد. دانش ما درباره تغییرات اقلیمی پیش آمده، مبهم است.

برخی دانشمندان مثل «نورم اسلیپ» از دانشگاه استنفورد فکر می کنند که زمین ابتدایی به خاطر تاثیر حرکت های تکتونیکی به سرعت سرد شد. مواد معدنی کربناتی (که در نتیجه سطوح بالای دی اکسیدکربن در آب و اتمسفر شکل گرفتند) مدفون شدند و مقدار عظیمی از کربن را از چرخه حذف کردند و سبب تشکیل اتمسفری با دی اکسیدکربن کمتر شدند.

مقادیر کمتر این گاز گلخانه یی می توانست باعث سرد شدن سریع شود تا زمانی که دماها به میانگین دمای متعادل 30 درجه سلسیوس برسند.

در واقع «اسلیپ» فکر می کند مقدار ابتدایی دی اکسیدکربن به قدری کم بود که زمین کهن در زمان های مختلف به یک گوی برفی تبدیل شده است، به عبارت دیگر زمین به قدری سرد شد که سیاره ما تقریباً به طور کامل با پوسته یی از یخ پوشانده شده است.

داستان تشکیل حیات بصورتی ساده و خلاصه ما را به تعمق بیشتر وامیدارد که بدانیم در دوره ای از تاریخ زمین، امکان زندگی یافتیم که شاید از بهترین دورانهایی که بر زمین گذشته و خواهد گذشت، باشد.

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران