کدخبر: 15503

این usb به سرعت می‌تواند نتیجه را در اختیار کاربران و پزشکان قرار دهد

راستان نیوز |

راستان نیوز | به‌تازگی دانشمندان به روشی جدید برای تشخیص بیماری ایدز (HIV) دست پیدا کرده‌اند. دانشمندان توانسته‌اند یک فلش USB درست کنند که می‌تواند با آزمایش خون افراد، بیماری ایدز را تا ۹۵ درصد درست تشخیص دهد. حتی گفته شده که این فلش در مدت ۳۰ دقیقه می‌تواند جواب آزمایش خون برای تشخیص این بیماری را در اختیار کاربران قرار دهد.

نتیجه‌ی آزمایش تشخیص بیماری ایدز به شکل معمولی چند روز تا یک هفته طول می‌کشد؛ اما این وسیله‌ی جدید به سرعت می‌تواند نتیجه را در اختیار کاربران و پزشکان قرار دهد. روش استفاده از این فلش USB هم بسیار راحت است. تنها کافی است که مقداری از خون را روی قسمت مشخص شده، بریزید. چیپی هم که داخل فلش قرار گرفته متوجه تغییر سیگنال‌های الکتریکی می‌شود. سپس باید این فلش را به کامپیوتر متصل کنید و منتظر جواب بمانید. دانشمندان این روش را روی ۹۹۱ نفر امتحان کرده‌اند و به طور میانگین ۲۱ دقیقه برای به دست آوردن جواب صبر کرده‌اند.

البته این تکنولوژی جدید به‌زودی راهی بازار نمی‌شود؛ اما می‌تواند تحول بزرگی به وجود بیاورد. استفاده از یک فلش USB بسیار راحت است و سرعت به دست آوردن جواب در این روش هم آن‌قدر بالاست که به سرعت می‌توان متوجه این بیماری شد.

فرآیندهای کنونی برای تشخیص میزان ویروس اچ‌.آی.وی در خون فرد حداقل سه روز طول می‌کشد؛ زیرا نمونه‌ها باید برای تحلیل به آزمایشگاه ارسال شوند. علاوه بر آن، آزمایشات کنونی برای تشخیص وجود ویروس و نه میزان آن طراحی شده‌اند. تشخیص تعداد ویروس‌ها می‌تواند به نمایش عملکرد درمان ضد رتروویروسی بپردازد.

به گفته سازمان بهداشت جهانی، حداقل دو میلیون نفر تا سال 2015  به برنامه‌های درمان ضد رترو ویروسی پیوسته‌اند. این تعداد به میانگین 46 درصد بیماران دریافت‌کننده این درمان در همان سال افزوده شده است.

 

رویکرد جدید از یک تراشه تلفن همراه استفاده می‌کند و تنها به میزان بسیار کمی خون برای آزمایش نیاز دارد. این نمونه خون بر روی نقطه‌ای از دستگاه قرار داده شده و در صورت وجود ویروس اچ.آی.وی، اسیدیته آن تغییر می‌کند. این تغییر سپس به یک سیگنال الکتریکی تبدیل و به دستگاه ارسال می‌شود که در نهایت توسط یک برنامه بر روی یارانه یا دستگاه دستی قابل خوانش خواهد بود.

محققان برای این تحقیق، 991 نمونه خون را آزمایش کرده و به نرخ دقت 95 درصد دست یافتند. میانگین زمان مورد نیاز برای دستیابی به پاسخ در این دستگاه، 20.8 دقیقه بود.

آنها در حال بررسی برای استفاده از این دستگاه به منظور تشخیص ویروس‌های دیگر مانند هپاتیت هستند.

گیزمگ

ارسال نظر

نظرات کاربران