کدخبر: 1155

آنتارس یا قلب عقرب

ستاره ای که در قلب صورت فلکی عقرب وجود دارد و 700 برابر خورشید ماست؛ به جهنم و ابر غول سرخ موسوم است.

راستان نیوز |

  ستاره ای که در قلب صورت فلکی عقرب وجود دارد و 700 برابر خورشید ماست؛ به جهنم و ابر غول سرخ موسوم است. (خورشیدی که در شب دیده می شود)

ستاره آنتارس یا قلب عقرب که 700 برابر خورشید ماست، پانزدهمین ستاره روشن آسمان است. این ستاره که در کهکشان راه شیری قرار دارد، حدود 600 سال نوری از منظومه شمسی فاصله داشته و میزان درخشانی و نور تولید شده آن 10000 برابر نور خورشید است که به آن ابر غول سرخ می گویند.

اصطلاح قمر در عقرب را همه شنیده اید و نزدیکی ماه به صورت فلکی عقرب میباشد. ستاره آنتارس که بسیار پر نور است و در قلب صورت فلکی عقرب قرار دارد، در زمانی خاص، نزدیک ماه قرار می گیرد.

در هر ماه قمری، قمر زمین یعنی ماه، یک دور کامل به دور آن می‌گردد و به همین خاطر، یک بار از برج عقرب گذر می‌کند.

با این حال، این زمان همیشه با چشم‌های غیر مسلح قابل رویت نیست. در ماه‌هایی نظیر آبان، آذر و دی، به خاطر این که خورشید در برج عقرب قرار دارد، عبور ماه از آن در روز اتفاق می‌افتد که به علت روشنایی خورشید، تنها ماه دیده خواهد شد.

در مقابل، در ماه‌هایی نظیر خرداد و تیر، ماه در شب از صورت فلکی عقرب عبور می‌کند و در چنین شب‌هایی، از زمان غروب آفتاب تا طلوع آفتاب روز بعد می‌توان هم ماه و هم صورت فلکی عقرب را رویت کرد.

در بعضی موارد پدیدهٔ قمر در عقرب با گذر ماه از برابر ستاره قلب‌العقرب یا آنتارس همراه است که این اتفاق تقریباً هر سال یک بار رخ می‌دهد و در همهٔ جهان قابل مشاهده‌است. اما ناظر در هر نقطه‌ای از زمین با اختلاف درجه و ساعت این واقعه را مشاهده می‌کند.

صورت فلکی عقرب به دلیل حضور ستارهٔ سرخ قلب‌العقرب یا آنتارس یا جهنم در آن، در افکار پیشینیان خوش‌یمن نبوده و پدیدهٔ قمر در عقرب در باور تاریخی واقعه‌ای شوم محسوب می‌شده‌است.

به همین خاطر، پیشینیان در زمان عبور ماه از میان این صورت فلکی معمولاً از انجام کارهای مهم و اثرگذار پرهیز می‌کردند.

در مقابل، عبور سالانهٔ خورشید از صورت فلکی اسد (که در ماه مرداد رخ می‌دهد) نیک و خوش‌یمن دانسته می‌شد.

پدیدهٔ نجومی قمر در عقرب در سنگ‌نوشته‌ها و حجاری‌های باستانی به نمایش در آمده است.

شاعران و دانشمندان ایرانی مانند ابوریحان بیرونی، رازی و شرف‌الدین مسعودی به این واقعهٔ نجومی در آثار خود اشاره کرده‌اند.

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران