کدخبر: 10214

دانشمندان بدنبال مطالعه بر روی این جانور هستند تا با روند تغییرات و جهش ژنتیکی آن آشنا شوند.

راستان نیوز |

 گونه‌ خاصی از عروس دریایی بنام hydrozoan jellyfish وجود دارد که تنها موجود با عمر جاودان در دنیاست و هرگز نمی‌میرد. این موجود با جهش های ژنتیکی می تواند فرآیند زندگی خود را بازسازی کند.

 این عروس دریایی، توانایی احیا شدن دوباره دارد. شبیه سیمرغ افسانه ای در شاهنامه که هرگز نمی میرد. چرخه زندگی این عروس دریایی به نوعی است که وقتی به آخرین مرحله‌ی بلوغ خود می رسد، می تواند دوباره تغییر شکل داده و به نخستین مرحله‌ی زندگی خود بازگشته و تولد دوباره ای داشته باشد.

 به همین دلیل هیچ پایان طبیعی برای عمر این جانور وجود ندارد. دانشمندان براین باورند؛ عروس دریایی که در دسته مرجانیان قرار دارد، تنها موجودی است که می تواند بارها و بارها در زمان، به عقب برگشته و دوباره زندگی جدیدی آغاز کند.

این دانشمندان با تحقیقات موشکافانه خود در پی درک این مسئله هستند که چگونه این جانور میتواند سیر پیری و سالخوردگی خود را به حالت معکوس یعنی دوران اولیه تولد خود تبدیل کند. تیولا یا عروس دریایی نامیرا با نام علمی نوتریکولا از آب‌سان‌زیان است که می‌تواند بعد از بلوغ جنسی، به دورهٔ نابالغی بازگردد.

این جاندار می تواند از مرحلهٔ مدوسا یا عروس دریایی به مرحلهٔ پولیپ بازگردد. این گونه نامیرایی زیستی دارد. بازگشت به مرحله ی پولیپ یک نوع فنا ناپذیری است. بنابراین هیچ وقت جانور به علت کهولت سن نمی میرد.

با آنکه نوتریکولاها می‌توانند بی‌نهایت بار به دوران جنین برگشته و دوباره زندگی خودشان را آغاز کنند اما در طبیعت بیشتر نوتریکولاها یا شکار می‌شوند یا در مرحله لحمی بر اثر بیماری جانشان را از دست می‌دهند، بدون آنکه بالغ شوند. شاید به همین دلیل است که تعداد آنها بی‌نهایت نشده است.

با این همه زندگی این جانور یکی از طولانی‌ترین مراحل حیات در طبیعت است. به همین دلیل نمی‌توان عمر این جانور را حدس زد. این جانور منحصر به فرد بوده و نمونه مشابهی برای آن در طبیعت پیدا نشده است. انواع کوچکی از چترهای دریایی‌ تحت عنوان Turritopsis doohmii نیز از این نوع جانوری با حیاتی جاودانه هستند.

مطابق با آمار سازمان جغرافیای ملی، این گونه‌ی چتر دریایی، راهی برای نجات از مرگ توسط معکوس کردن روند پیری‌اش یافته است. اگر چتر دریایی زخمی و یا بیمار شود در طی یک دوره سه روزه به مرحله پولیپ برگشته و با انتقال سلول‌هایش به مرحله جوانی در نهایت دوباره رشد می‌کند.

ارسال نظر

نظرات کاربران