کدخبر: 24312

وقوع انفجاری در محل برگزاری کنسرتی درشهر منچستر انگلیس، تا کنون ۲۲ کشته شامل چندین کودک و ۵۹ زخمی بر جای گذاشته است و در پی آن تبلیغات انتخاباتی احزاب سیاسی متوقف و دولت تشکیل جلسه فوری می‌دهد.

راستان نیوز |
  دوشنبه شب به وقت منچستر، رسانه‌های محلی انگیس از شنیده شدن صدای انفجاری قدرتمند در شهر منچستر انگلستان خبر دادند و بنا بر اعلام پلیس، در این حادثه دستکم 22 تن کشته و 59 نفر زخمی شده‌اند که اکثرا کودک و نوجوان بودند.

به نوشته سایت شبکه «اسکای نیوز»، این انفجارها در سالن سرپوشیده «منچستر آرنا»، جایی که یک کنسرت خواننده آمریکایی با حضور کودکان و نوجوانان در حال برگزاری بوده، رخ داده است.

هرچند ابتدا گفته شد که احتمالا یکی از بلندگوهای سالن منفجر شده، اما ساعتی بعد پلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد فعلا این حادثه را یک تروریستی می‌داند. ترزا می نخست وزیر انگلیس هم این حادثه را حمله تروریستی نامید.

تاره‌ترین خبرها در رابطه با انفجار منچستر بدین شرح است:

پرچم‌ها کمیسیون اروپا به حالت نیمه‌افراشته درآمدند

پرچم‌های مقابل کمیسیون اروپا در بروکسل برای همدردی با منچستر به حالت نیمه افراشته درآمدند. 

پرچم‌های دانینگ استریت به حالت نیمه‌افراشته درآمد

برای همدردی با شهر منچستر و قربانیان حادثه شب گذشته این شهر، پرچم‌های دانینگ استریت مقر دولت انگلیس دقایقی پیش از شروع جلسه اضطراری کبرا، به حالت نیمه افراشته درآمدند.

حادثه منچستر، تدابیر امنیتی در لندن را افزایش داد

بعد از حمله تروریستی در شهر منچستر، تدابیر امنیتی در لندن پایتخت انگلیس هم افزایش یافته است. صادق خان شهردار لندن طی بیانیه‌ای درباره حادثه منچستر ضمن وحشیانه خواندن این حمله نوشت، لندن در کنار منچستر است. وی با خانواده قربانیان و تمامی کسانی که از این حادثه آسیب دیده‌اند ابراز همدردی کرد.

روسیه استاندارد دوگانه غرب در قبال حادثه منچستر را محکوم کرد

کاخ کرملین ضمن محکوم کردن استاندارد دوگانه غرب در قبال حادثه منچستر گفت که «جبهه مشترک مقابله با تروریسم» برنامه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه باید به کار گرفته شود.

کمیسیون اروپا بر تعهد برای شکست عاملان جنایات تاکید کرد

ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هم در بیانیه‌ای ناراحتی بسیار و بهت خود را از حادثه وحشیانه منچستر بیان کرد. وی ضمن ابراز همدردی عمیق با نخست وزیر و مردم انگلیس افزود، چنین حملات بزدلانه‌ای به تقویت تعهد برای شکست عاملان جنایت منجر می‌شود.

مکرون: فرانسه در کنار انگلیس با تروریسم مبارزه می‌کند

امانوئل مکرون رئیس جمهور جدید فرانسه هم در بیانیه‌ای ضمن همدردی با مردم انگلیس گفت فرانسه برای مقابله با تروریسم با انگلیس همکاری می‌کند. وی در بیانیه‌ای وحشت و بهت خود را از وقوع این حادثه در شهر منچستر ابراز و گفت به زودی با نخست وزیر انگلیس صحبت می‌کند. 

ابراز همدردی پاریس و نیویورک با منچستر

خانم آن ایدالگو شهردار پاریس و همچنین بیل دوبلاسیو شهردار نیویورک همراهی خود با شهر منچستر را ابراز داشتند و با مردم این شهر ابراز همدردی کردند.

ابراز تاسف کانادا و هند

جاستین ترودو نخست وزیر کاندا هم با تسلیت به انگلیس حادثه شب گذشته منچستر را وحشتناک خواند و از همه خواست قربانیان و خانواده‌هایشان را به یاد داشته باشند.

نرندا مودی، نخست وزیر هند هم شدیدا این حادثه را محکوم کرد و با خانواده‌های قربانیان و با مجروحان این حادثه ابراز همدردی کرد.

واکنش استرالیا و ژاپن به حمله منچستر

ملکولم ترنبال نخیت وزیر استرالیا این حمله را اقدامی جنایی خواند و گفت هیچ چیز بدتر از حمله به کودکان و نوجوانان نیست.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن هم در تماسی با ترزا می نخست وزیر انگلیس همراهی توکیو با لندن را اعلام کرد. یوشیهیده سوگا سخنگوی دولت ژاپن هم این حادثه را محکوم کرد و گفت اگر این حادثه تروریستی باشد، چنین حوادثی اصلا توجیه ندارند. وی ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان برای بهبود مجروحان دعا کرد.

ایران حمله منچستر را به شدت محکوم کرد

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمله تروریستی شب گذشته در منچستر انگلیس را به شدت محکوم کرد و ریشه و منشاء فکری حوادث تروریستی که در میرجاوه ایران و در منچستر انگلیس دست به اقدامات خشونت‌بار و غیرانسانی می‌زنند را یکی خواند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران با خانواده قربانیان حادثه منچستر ابراز همدردی کرد و گفت باید با اتحاد و اراده تمامی کشورهایی که قربانی افکار و اندیشه‌های افراط گرایانه و تروریستی تکفیری این گروه‌ها هستند، مقابله جدی، هدفمند و صادقانه صورت گیرد.

ابراز تاسف شهردار و رئیس شورای شهر منچستر

اندی برنهام شهردار منچستر گفت هر آنچه لازم باشد برای خانواده قربانیان و حادثه دیده‌گان انجام می‌دهد. وی از حمایت‌های همه کشور تشکر کرد و گفت این حادثه اقدامی شرورانه بود.

سر ریجارد لیس رئیس شورای منچستر گفت این حادثه مردم منچستر را از هم نمی‌پاشد و تروریسم هیچ وقت پیروز نخواهد شد.

افزایش کشته‌ها به 22 نفر

پلیس منچستر صبح روز چهارشنبه گفت تعداد کشته‌های سه‌شنبه شب در منچستر به 22 نفر افزایش یافت. شب گذشته تعداد قربانیان 19 نفر اعلام شده بود.

پلیس منچستر گفت فردی که این بمب‌گذاری را انجام داده خودش نیز کشته شده است. پلیس افزود مجروحان که حدود 60 نفر بودند در بیمارستان‌ها درمان می‌شوند.

وی افزود، جزییات بیشتر این حادثه و عاملان آن بعدا اعلام خواهد شد. وی افزود تا زمانی که تحقیقات در این محل ادامه دارد، مردم به محل حادثه و اطراف آن نزدیک نشوند.

پلیس منچستر از مردم خواست هوشیار باشند و هر مورد مشکوکی را به پلیس گزارش دهند.

وزارت کشور انگلیس جلسه اضطراری تشکیل می‌دهد

«امبر رود» وزیر کشور انگلیس که جلسه اضطراری کبرا را برگزار می‌کند ضمن ابراز همدردی با قربانیان گفت، حمله وحشیانه منچستر کودکان و نوجوانان را هدف قرار داد که آسیب‌پذیرت از دیگران هستند.

وی ضمن محکوم کردن این حادثه گفت برای خانواده‌های قربانیان و تمام کسانی که از این حادثه آسیب دیده‌اند، دعا می‌کند. خانم رود گفت مردم باید هوشیار باشند اما اضطراب نداشته باشند و اگر مساله‌ای هست که باید گزارش کنند، با پلیس تماس بگیرند.

 

در جلسه فوری کبرا، مایکل فالن وزیر دفاع، افسران و رؤسای سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی حضور خواهند داشت.

لغو تبلیغات انتخاباتی در سراسر انگلیس

ترزا می نخست وزیر انگلیس که طی هفته‌های اخیر تا 8 ژوئن (18 خرداد) مشغول تبلیغات و سفرهای انتخاباتی است، با لغو سفرهای روز سه‌شنبه(امروز) تشکیل جلسه کبرا می‌دهد.

کمیته اضطراری دولت انگلیس با تشکیل جلسه کبرا درباره حادثه منچستر گفت‌وگو خواهند کرد و اگر اثبات شود که این حادثه تروریستی بوده است، بعد از بمب‌گذاری سال 2005 که 52 نفر در انگلیس کشته شده بودند، این حادثه بدترین حمله تروریستی در انگلیس است.

واکنش سران احزاب سیاسی انگلیس

همچنین «تیم فارون» رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس سفرهای انتخاباتی خود را لغو کرد و سخنگوی این حزب حادثه منچستر را خبر بسیار ناراحت‌کننده‌ای عنوان کرد. فارون نیز گفت حمله شوکه کننده و وحشتناکی بود که کودکان ونوجوانان را هدف قرار داد.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر انگلیس هم گفت حادثه منچستر وحشتناک بود و با قربانیان ابراز همدردی کرد.

علاوه بر این، خانم نیکولا استرجون وزیر اول اسکاتلند گفت این خبر اندوه‌بار بود و و با تمام کسانی که از این حمله وحشیانه آسیب دیده‌اند، ابراز همدردی کرد.

پل ناتال رئیس حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) نیز با اعلام توقف تبلیغات و سفرهای انتخاباتی این حزب با قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرد.

ابراز همدردی شورای اروپا

دونالد توسک رئیس شورای اتحادیه اروپا نیز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت با منچستر و با قربانیان این حادثه همدردی می‌کند. 

ابراز همدردی چین

شی جینپینگ رئیس جمهور چین بعداز حادثه منچستر در پیامی خطاب به الیزابت دوم ملکه انگلستان ضمن ابراز همدردی گفت در شرایط سخت، چین محکم در کنار انگلیس می‌ایستند.

ناراحتی عمیق خواننده کنسرت منچستر

آریانا گراندی خواننده کنسرت شب گذشته منچستر در توییتر خود ضمن ابراز ناراحتی عمیق از این حادثه نوشت «از اعماق قلبم متاسفم. هیچ واژه‌ای نمی‌توانم به زبان بیاورم.»

 

در بیانیه پلیس انگلیس آمده است: «فعلا این حادثه را یک حمله تروریستی فرض می‌کنیم، تا زمانی که خلاف آن ثابت شود.»

این انفجار زمانی رخ داده که کنسرت «آریانا گراندی» خواننده‌ای که اغلب هوادارانش نوجوان هستند، در حال اتمام بوده است.

خانم می نخست وزیر انگلیس هم در بیانیه‌ای با قربانیان این حادثه و خانواده‌هایشان ابراز همدردی کرد و گفت دولت تلاش می‌کند جزییات حادثه را پیدا کند. وی پیشتر گفته بود، این حادثه احتمالا یک «حمله تروریستی وحشتناک» بوده است.

شاهدان هم می‌گویند اغلب قربانیان این حادثه نوجوان و کودک بوده‌اند. یکی از شاهدان، به روزنامه «اکسپرس» گفته است که بین 20 تا 30 جسد را دیده که روی زمین افتاده بودند.

ویدئوهای منتشر شده، نشان می‌دهد که تماشاگران پس از شنیدن صدای انفجار، سراسیمه از ساختمان فرار می‌کنند.

 

ویدئوی دیگری هم لحظه انفجار را ثبت کرده است. در این ویدئو، نور ناشی از انفجار قابل مشاهده است و پس از آن هم صدای بلندی به گوش می‌رسد.

 

 

در پی این حادثه، نیروهای ویژه ضدتروریسم انگلیس در محل حاضر شده و ساختمان را به محاصره درآوردند. دقایقی بعد، خودروهای واحد چک و خنثی بمب هم به محل اعزام شده‌اند.

«مجید خان» یکی از شاهدان حادثه به روزنامه ایندیپندنت گفته است: «من و خواهرم به همراه دیگران داشتیم اجرای "آریانا گراندی" را در سالن منچستر تماشا می‌کردیم. همگی داشتیم از محل خارج می‌شدیم که حوالی ساعت 10:40، 10:45 شب، صدای شدید بمب‌مانندی، شنیده شد و همه را به هم ریخت. همه ما تلاش می‌کردیم تا از سالن فرار کنیم.»

 

در پی این حادثه، ایستگاه قطار «ویکتوریا»، دومین ایستگاه بزرگ منچستر که در نزدیکی محل حادثه قرار دارد، هم تخلیه شد.

گفته می‌شد که یک بمب منفجر نشده هم در ایستگاه ویکتوریا کشف شده و واحدهای خنثی‌سازی به این ایستگاه اعزام شده‌اند.

منابع بیمارستانی می‌گویند با توجه به نوع  جراحات، عامل انفجار احتمالا یک بمب مملو از میخ بوده است. در این بمب‌ها، میخ‌ مانند ترکش عمل می‌کند.

تصویری از توییت یک کاربر تعلیق‌شده نشان می‌دهد که وی ساعاتی قبل از انفجار، با هشتگ «داعش»، از تهدید در سالن منچستر آرنا خبر داده است.

انتشار این تصویر، گمانه‌زنی‌ها در مورد تروریستی بودن این حادثه را تقویت کرده است.

شبکه «ان‌بی‌سی» به نقل از مقامات اطلاعاتی آمریکایی گزارش داده است که سرویس امنیتی انگلیس احتمال می‌دهد که این حادثه یک انفجار انتحاری بوده باشد.

 

بنا بر اعلام پلیس، یک شی مشکوک که احتمالا بمب بوده هم توسط واحد خنثی‌سازی، در منطقه «کتدرال گاردنز» در نزدیکی ایستگاه «ویکتوریا» به صورت کنترل‌شده، منفجر شده است.

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که در خاورمیانه به سر می‌برد، در جریان این حادثه قرار گرفته است. مقامات اطلاعاتی دو کشور هم گفت‌وگو کرده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته، اما حساب‌های کاربری وابسته به اعضای داعش در شبکه‌های اجتماعی، از این حادثه اظهار خوشحالی کرده‌اند.

منابع امنیتی اعلام کردند فرد بمبگذار، احتمالا مردی با چهره‌ای آسیایی بوده که یک کوله پشتی به همراه داشته است.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران