کدخبر: 24158

ترامپ «ناتوی عربی اسلامی سنی» را در ریاض اعلام می کند.

راستان نیوز |

  پایگاه خبری اسرائیلی دبکا اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سفر به عربستان سعودی، خبر تشکیل آنچه را این پایگاه از آن با عنوان «ناتوی عربی اسلامی سنی» نام برد، اعلام خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه روسیا الیوم، به نوشته پایگاه اسرائیلی دبکا، سفر ترامپ اهمیت زیادی برای عربستان سعودی دارد و سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور هفده تن از سران کشورهای اسلامی و عربی را برای شرکت در نشستی که قرار است روز بیست و دوم همین ماه با حضور ترامپ در ریاض پایتخت عربستان برگزار شود، دعوت خواهد کرد. دبکا افزود سران و رهبران کشورهای شورای همکاری خلیج (فارس)، ملک عبدالله دوم پادشاه اردن، محمد ششم پادشاه مغرب، عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور الجزایر، باجی قائد السبسی رئیس جمهور تونس و حیدر العبادی نخست وزیر عراق از جمله سران عرب هستند که عربستان آنها را به نشست ریاض با ترامپ دعوت خواهد کرد.

به نوشته پایگاه دبکا، موضوع حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در این نشست نیز پس از دیدار امروز (سه شنبه) وی با دونالد ترامپ در کاخ سفید واشنگتن، نهایی خواهد شد.

عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر پس از دریافت دعوتنامه ملک سلمان بن عبدالعزیز، حضور خود را هنوز تأیید نکرده است اما ریاست جمهوری مصر اعلام کرد السیسی از پادشاه عربستان به سبب دعوت وی به این نشست ، به خصوص در مرحله حساسی که کشورهای عربی پشت سر می گذارند و چالش های مختلفی که منطقه با آنها روبروست و در رأس آنها مبارزه با تروریسم، قدردانی کرد.

کارشناسان دبکا در خصوص موضع ایران در قبال نشست آمریکا و کشورهای اسلامی در ریاض می گویند، ایران سرگرم انتخابات ریاست جمهوری خودش است و به نشست آمریکا و کشورهای اسلامی در ریاض به دیده شک و تردید می نگرد.

نگاه تردید آمیز ایران از این زاویه است که در صورت شکل گیری ارتش عربی - اسلامی، ارتشی سنی شکل خواهد گرفت که هدف اصلی آن نه مبارزه با گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش بلکه ستیز با شیعیان ایران، عراق و سوریه و نیز حزب الله لبنان است.

پایگاه دبکا در خصوص موضع اسرائیل در قبال این ادعاها نوشت، رسانه های ایران تأکید می کنند طرح ترامپ بر این اساس مبتنی است که اسرائیل اطلاعات امنیتی لازم را که ائتلاف نیاز دارد در اختیار آن قرار دهد. در اینجا منظور امکانات تکنولوژیکی است که اطلاعات اسرائیل اعم از ماهواره ها، سامانه ها و برنامه های پیشرفته برای پیگیری و تحلیل اطلاعات، در اختیار دارد.

منبع: آریا

 

ارسال نظر

نظرات کاربران