کدخبر: 24043

هافینگتون پست

«آمریکا و روسیه که دو رقیب قدیمی دوره جنگ سرد که هزاران کلاهک هسته ای در اختیار دارند، اکنون بدون هیچ خط ارتباطی در حال جنگ نیابتی در سوریه هستند...»

راستان نیوز |
  پایگاه آمریکایی هافینگتون پست (Huffingtonpost) با اشاره به حمله آمریکا به سوریه عنوان کرده است که در صورت تکرار چنین حمله ای، جنگ جهانی سوم در راه خواهد بود.

 

در این گزارش آمده است:

«بدون اغراق می توان گفت که پرزیدنت ترامپ با راه اندازی یک حمله هوایی دیگر به سوریه، احتمالا جنگ جهانی سوم را آغاز خواهد کرد. روسیه 7300 کلاهک هسته ای در اختیار دارد و تعداد کلاهک های هسته ای آمریکا نیز 6970 عدد است.

 

بر اساس گزارش شبکه سی ان ان در هشتم آوریل، روسیه پس از حمله آمریکا به پایگاه هوایی سوریه، خطوط ارتباطی خود با آمریکا در سوریه را قطع کرده است. وزارت دفاع روسیه روز جمعه به وزارت دفاع آمریکا در خصوص قطع خط ارتباطی مورد استفاده جهت پیشگیری از برخوردهای تصادفی در سوریه اطلاع داده است.روسیه اعلام کرد وزارت دفاع آمریکا به اطلاع روسیه رسانده که هماهنگی های نظامی با این کشور را متوقف کرده است.

 

این بدان معنا است که آمریکا و روسیه که دو رقیب قدیمی دوره جنگ سرد که هزاران کلاهک هسته ای در اختیار دارند، اکنون بدون هیچ خط ارتباطی در حال جنگ نیابتی در سوریه هستند.

 

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه وعده داده است که هرگونه تهدیدی نسبت به نیروهای روسی در سوریه را بلافاصله نابود خواهد کرد. سوریه در حال حاضر به صورت مستقیم با منافع ملی روسیه گره خورده است و این  کشور در کنار ایران، نزدیک ترین متحدهای روسیه در  خاورمیانه هستند.

 

آمریکا چنین ارتباطی با سوریه ندارد و این بدان معنا است که روسیه هرگز به ترامپ اجازه نخواهد داد که بشار اسد را به اجبار از قدرت به پایین بکشد.

 

باید گفت نومحافظه کاران مداخله جوی آمریکایی در عراق شکست خوردند. آن ها در افغانستان نیز شکست خوردند. آن ها در لیبی نیز شکست خوردند و ظاهرا اکنون گمان می کنند که سوریه متفاوت خواهد بود؛ با وجود آنکه کلاهک های هسته ای روسیه مانند شمشیر داموکلس*، بالای سر آن ها حضور دارد!

 

در واقع باید 1هیلاری کلینتون در سال 2012 نه تنها به دستیابی به آتش بس در سوریه کمک نکرد بلکه مانعی بر سر راه آن بود. سخت گیری های سیاسی کلینتون و به طور کلی آمریکا بود که مانع از دستیابی به آتش بس در آن سال شد و در واقع کلینتون مسئولیت سنگینی در قبال خون هایی که در این مدت در سوریه ریخته شده است دارد.

 

موضوع که برای کلینتون، اوباما و ترامپ اولویت دارد، هرگز مردم سوریه نبوده اند. آنچه برای آن ها مهم است؛ حذف اسد از قدرت است هرچند صدها هزار نفر بمیرند و میلیون ها نفر مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شوند.

 

ترامپ می تواند با ادامه حمله خود به سوریه و یا تلاش برای تغییر حکومت این کشور، جنگ جهانی سوم را آغاز نماید؛ هر گونه تلاش بیشتری در این زمینه می تواند عواقب جهانی ناخواسته ای را به همراه داشته باشد.»

 

*عبارت مصطلح «شمشیر داموکلس» از اساطیر یونان گرفته شده که مقصود از آن در مباحث سیاسی و اجتماعی عبارت است از یک خطر حادّ، یک تهدید دائمی که همیشه موجود است.

 

 

جام نیوز

ارسال نظر

نظرات کاربران