کدخبر: 21437

دسیسه های محور ضد ایرانی

باراک اوباما در طرحی که توسط مشاوران نظامی اش تهیه شده بود، برنامه ای را به اجرا گذاشت که ارتش آمریکا که تا پیش از آن برای درگیری و جنگ در دو نقطه از جهان تجهیز می شد، با آن طرح، تنها برای جنگ در یک جبهه تدارک شود.

راستان نیوز |

  اقداماتی که تیم اوباما در طول هشت سال در بخش نظامی و دفاعی به اجرا گذاشت تبعات بزرگی برای بخش بزرگی از صنایع نظامی آمریکا داشت که شاید همین تبعات منفی، نهایتا منجر به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری شد.

آنچه که تمام روسای جمهور آمریکا چه دموکرات و چه جمهوریخواه بجز تا حدودی اوباما، همواره در آن اشتراک نظر داشته اند، فعال نگه داشتن ماشین عظیم جنگی آمریکا بوده است. این ماشین جنگی که منافع ثروتمندترین و از طرفی پرنفوذترین چهره های پشت پرده سرمایه داری آمریکا را تامین می کند، در کنار کسب ثروت های افسانه ای برای آن ها، بحران های ذاتی نظام سرمایه داری را، با راه انداختن جنگ در نقاط مختلف جهان، از آمریکا دور می کند.

ظهور پدیده ترامپ، موضوع تازه ای نیست. روسای جمهور سابق جمهوریخواه، نظیر ریگان و بوش، از حیث رفتاری در عرصه داخلی و سیاست خارجی تشابهات چشمگیری با ترامپ داشته اند؛ آنها فقط کمی حفظ ظاهر کرده اند و الا جنگ طلبی و قلدری در عرصه بین الملل، مهمترین عامل حمایت لابی هایی بوده است که آن ها را در هر شرایطی و با هر رقیبی قادر ساخته که پیروز انتخابات باشند.

ترامپ در کمپین انتخاباتی اش به نکته ای اشاره کرد که رفتارهای امروز برخی کشورهای منطقه خاورمیانه پالس هایی است که به سخنان وی داده می شود. ترامپ به صراحت گفت: عربستان سعودی باید هزینه های ارتش آمریکا را برای حمایت از این کشور بپردازد. حتی از رقمی حدود 25 میلیارد دلار در سال سخن به میان آورد.

دسیسه هایی که این روزها، محور ضد ایرانیِ اسرائیل، عربستان و ترکیه بعلاوه کشورهای کوچک عربی منطقه در حال چیدن آن هستند، زمینه هایی را فراهم می کند که دلارهای وسوسه انگیزِ عربستان، گروهی را در آمریکا، که طی دوران اوباما و با طرح وی برای کاهش بودجه های نظامی، دچار ضعف شده بودند، ترغیب به تقویت و بازسازی ماشین جنگی آمریکا کنند؛ با این تفاوت که اینبار هزینه های سرسام آور آن را عربستان می پردازد و نه سیستم مالی آمریکا!

هرچند برای شکل گیری شرایطی که اجازه دهد اقدامات عملی نظامی در قبال یک کشور انجام شود، مقدمات فراوانی را می طلبد و آمادگی و عزم یک طرف به تنهایی کافی نیست، اما گاهی بحران های داخلی در کشوری مانند آمریکا، چنان بالا می گیرد که برای انتقال آن به خارج از مرزها، حتی رابطه هزینه-فایده را نیز، زیر پا می گذارند. راستان نیوز

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران