کدخبر: 21426

سپهبد مک مستر جایگزین فلین

ژنرال مک مستر داعش را یک گروه منحرف می داند که با استفاده ابزاری از دین در جهت ایجاد تنفر و کشتار مردم بی گناه حرکت می کند. او یک ژنرال بدون جهت گیری سیاسی شناخته می شود.

راستان نیوز |

  دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا دیروز (دوشنبه) ژنرال " هربرت ریموند مک مستر" نظامی 54 ساله آمریکایی را به سمت مشاور امنیت ملی کابینه خود منصوب کرد.

 پس از استعفای زودهنگام ژنرال "مایکل فلین" مشاور سابق امنیت ملی کابینه ترامپ در نخستین روزهای دولت جدید آمریکا در پی افشای ارتباطات و تماس های پنهانی او با سفیر روسیه در آمریکا، ترامپ ناگزیر شد مشاور جدیدی برای مهم ترین سمت امنیتی دولت خود تعیین کند.

مشاور جدید که اعلام او از سوی ترامپ در تعطیلات روز رییس جمهور و از "پالم بیچ" فلوریدا صورت گرفت، یک استراتژیست ورزیده نظامی توصیف شده است که رویکردها و دیدگاه های راه گشایی در عملیات های نظامی آمریکا در افغانستان و عراق ارایه کرده است.

مذاکره ترامپ با ژنرال مک مستر در تعطیلات آخر هفته در ویلای ترامپ در پالم بیچ فلوریدا

 

مشاور جدید امنیت ملی ترامپ کیست؟

 

او همچنین از فرماندهان ارتش آمریکا در عملیات توفان صحرا – عملیات بیرون راندن ارتش عراق از خاک کویت در سال 1991) بوده است.

مک مستر در سال 1984 از کالج نظامی "وست پوینت " امریکا فارغ التحصل شده است. او در  سال های گذشته در مناصبی چون مدیر "مرکز ادغام قابلیت های" و معاون فرماندهی مرکز آموزش و دکترین ارتش آمریکا خدمت کرده است. مک مستر در سال 1985 ازدواج کرده و پدر 3 دختر است.

به نوشته وب سایت پولیتیکو آمریکا، سپهبد نیروی زمینی آمریکا "مک مستر" هنگامی که یک افسر جوان در ارتش آمریکا بود یک کتاب پرفروش درباره رهبری نظامی شکست خورده با نگاهی به جنگ پرهزینه آمریکا در ویتنام منتشر کرده است.

 او همچنین از طراحان اصلی استراتژی نحوه مقابله با شورشیان عراقی پس از اشغال این کشور بوده است که به گفته ژنرال های ارشد ارتش آمریکا نظرات و دیدگاه های او درباره تاکتیک ها و نحوه مقابله با شورش های طایفه ای و گروه های شبه نظامی در عراق، در حل بحران این شورش ها برای ارتش آمریکا بسیار راهگشا بوده است؛ به ویژه نقش او در عملیات پاکسازی شورش های شهرستان تلعفر عراق در سال 2005 بر اساس تاکتیک کلاسیک ضد شورش " پاکسازی، نگهداری و بازسازی " قابل توجه بوده است.

مک مستر از ژنرال های مورد اعتماد و احترام ارتش آمریکاست به نحوی که پس از تهاجم روسیه به اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک این کشور، او در سال 2014 مسئول انجام یک مطالعه محرمانه درباره نحوه عملکرد ارتش روسیه در اوکراین شد.

او سال گذشته در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا در این باره گفت : این بسیار طبیعی است که روس ها پس از حمله ما به عراق و افغانستان روی نحوه عملکرد ما مطالعه و تحقیق کردند تا نقاط قوت و ضعف ارتش ما را در جریان این دو علمیات نظامی (اشغال افغانستان و عراق) بشناسند.

 

در همان سال (2014) مجله تایم آمریکا او را در میان 100 چهره پرنفوذ جهان قرار داد و به او  لقب " معمار ارتش آینده آمریکا" را داد.

او همانند مایکل فلین درباره ارتباط تروریسم و یک دین خاص به ویژه اسلام نظرات خاصی ارایه نداده است اما اخیرا در جریان سخنرانی در "انستیتو نظامی ویرجینیا" سخنانی گفته است که نشان می دهد با دیدگاه فلین درباره ارتباط تروریسم و اسلام موافق نیست.

 

او در سخنانی گفت:" ما دشمنان خود شامل گروه های تروریستی همچون داعش را که با تفسیری منحرفانه از دین برای ایجاد تنفر و توجیه ظلم و ستم وحشتناک علیه مردم بی گناه استفاده ابزاری می کند، شکست خواهیم داد."

این دیدگاه او تفاوت آشکاری با دیدگاه های تندروانه ژنرال بازنشسته فلین دارد که مدعی است ریشه های تفکرات تروریستی در دین اسلام است.

به رغم ژنرال بازنشسته فلین که آشکارا دیدگاه های سیاسی خاصی داشت و در جریان رقابت های انتخاباتی آمریکا از ترامپ اعلام حمایت کرده و در کمپین ترامپ فعال بوده وبرای او تبلیغ می کرد ، اما ژنرال مک مستر یکی از مستقل ترین نظامیان آمریکایی است که دیدگاه سیاسی خاصی نداشته و در جریان انتخابات اخیر آمریکا نیز همین رویکرد بی طرفانه و مستقل خود را حفظ کرده است.

بر همین اساس پیش بینی می شود انتخاب او با استقبال هر دو حزب اصلی آمریکا در کنگره مواجه شود، هر چند که پست مشاور امنیت ملی نیازی به رای اعتماد سنا ندارد.

پیش بینی می شود بسیاری از سناتورهای جمهوریخواه و حتی دموکرات کنگره از انتصاب ژنرال مک مستر به عنوان مشاور امنیت ملی کابینه خشنود شوند.

سناتور ارشد جمهوریخواه جان مک کین رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا در نخستین واکنش به خبر انتصاب سپهبد مک مستر به عنوان مشاور امنیت ملی کابینه ترامپ در توییتی نوشته است:" سپهبد مک مستر گزینه ای برجسته برای پست مشاور امنیت ملی است. من افتخار آشنایی با او برای سال های طولانی را دارم و از نظر فکری شخصیت و توانایی انسانی اصیل است."

مک کین افزوده که شخصا نمی توانسته تیمی بهتر و تواناتر از این را برای امنیت ملی تصور کند.

با وجود استقبال ها از انتصاب ژنرال مک مستر، برخی تحلیلگران نظامی به وب سایت پولیتیکو آمریکا گفته اند که نگران نظامی شدن بیش از حد کابینه ترامپ هستند.

این ناظران با اشاره به اصرار ترامپ برای انتصاب ژنرال ها به سمت های عالی دولتی گفته اند انتخاب او در کنار انتصاب ژنرال ماتیس به عنوان وزیر دفاع و نیز انتصاب ژنرال جان کلی به سمت وزیر امنیت داخلی آمریکا، وزنه نظامیان را در کابینه ترامپ افزایش می دهد و ممکن است تبعاتی همچون نظامی شدن سیاست های دولت جدید آمریکا را در پی داشته باشد.

عصرایران

 

ارسال نظر

نظرات کاربران