کدخبر: 21416

دیپلماسی و منافع ملی

فراموش نکرده ایم چند سال پیش، اولین بار که آقای جلیلی از ملاقاتش با ویلیام برنز آمریکایی پرده برداشت، گفت: ایشان خیلی فرد مودبی بود و برخوردشان با ما از روی ادب و احترام بود!

راستان نیوز |

  هرچند شاید بدلیل اینکه آقای جلیلی در وزارت خارجه و فضای حاکم بر دیپلمات ها رشد نکرده بود و مستقیم وارد بزرگترین مذاکرات دیپلماتیک تاریخ جمهوری اسلامی، یعنی مذاکرات هسته ای شده بود، گمان می کرد به بنگاه خرید ماشین های دست دوم رفته و انتظار برخوردی در آن سطح را، از دیپلمات های خارجی داشت که رفتار آن ها را، در مقایسه، از روی ادب و احترام می دانست!

نقل است حدود 100 سال پیش یک تاجر یا شاید نماینده ملکه انگلیس در ایران، در میانه راهِ سفر به یکی از شهرهای ایران از پایتخت، صدای داد و فریاد باربران و بلدچی های ایرانیِ همراه خود را شنید و از رئیسشان پرسید چه خبر است؟ وی پاسخ داد از سختی راه ناراحتند و به شما بد و بیراه می گویند.

مرد انگلیسی مکثی کرد و پرسید، یعنی نمی خواهند ما را به مقصد برسانند؟ که پاسخ شنید با رساندن شما به مقصد مشکلی ندارند. پس مردِ پر افاده انگلیسی گفت، بگذار تا می توانند فحش بدهند، مهم این است که ما را به مقصد برسانند و میانه راه رهایمان نکنند.

اما حکایتِ ادب و احترامِ آمریکائیان در موضوع برجام و رها کردنِ کشورمان در میانه راه است که نشان می دهد، دیپلماسی در کشور ما هنوز به درک منطقی 100 سال پیش یک انگلیسی، از ادب و احترام و نتیجه عمل، که همان رسیدن به مقصد است، نرسیده است.

تعجب بزرگ اینجا است که آقای ظریف در مجامع مختلف، همچنان از طرف آمریکایی طلبِ احترام می کند در حالیکه طعم احترامِ تیم سابق مذاکرات هسته ای آمریکایی را، امروز چشیده ایم و برجامی که تمام ملت ایران، درست یا غلط به آن امید بسته بودند، هر روز از طرفِ شاید بی ادب ترین دولتمردان تاریخ آمریکا، مورد تهدید قرار می گیرد.

درسی که از بزرگانمان گرفته ایم، اینکه هرگز در مقابل بی ادبی نباید تندی کرد بجای خود، اما گدایی ادب و احترام از یک قلدر هتاک، شاید اثرات مثبتی برای پیشبرد امور نداشته باشد. راستان نیوز

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران
 • ناشناس

  زر نزن تا زمان جلیلی عربستان جرات حرف زدن در مورد ایران را نداشت همه مثل سگ میترسیدند الان چی سودان هم شاخ شده دوبی و کویتهم برای ما تعیین تکلیف میکنند خواهشا زر نزنید برید فکری به حال جیب مردم بکنید برید فکری به حال خوزستان بکنید یک مشت . . . دولت را چها ر ساله بدست گرفتند وکه فقط یاد دارند لبخند بزنند و بتن بریزند تو راکتور دیگر . . . کردند غیر از اینکه همه را ورشکست کردند

 • ناشناس

  آقای ناشناس ظاهرا متوجه منظورِ واقعی نویسنده نشدید که با زبانِ دیپلماسیِ هتاکی نظر میدهید.

 • ایرانی

  راستان نیوز ! از ادب و احترام نوشتی ؟؟؟ اینم یه کمپرسی ادب و احترام تحویل بگیر ! یه فرد دلواپس شدید با ادب و محترم !!!! -
  بعد باادب و نزاکت دلواپس ! یادت هست احمدی نزاد رو تو فردوگاه برزیل هیچکی نمیرفت به پیشوازش همینجور آویزون مونده بود آخرش نمیدونم یکی رو فرستادن و همونجا هم رییس جمهور برزیل جوابش کرد و برگشت و خیلی یادت هستای دیگه که فکر نکنم فایده ای به حالت داشته باش پس مودب باش شششش !!!!!