کدخبر: 21252

در یک نشست خبری

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ با بیان اینکه در صحنه بین‌المللی به دور از هر گونه رفاقت و دشمنی باید تعامل کنیم، گفت: بنده معتقدم ایران به یک قدرت سیاسی تبدیل شده است، نه اداری.

راستان نیوز |

    سید محمد غرضی در نشست خبری که در چهارمین نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال انقلاب اسلامی برگزار شد، در ارتباط با آب و هوای نامناسب خوزستان و وضعیت نامطلوبی که بر مردم آن حاکم است، گفت: هرچقدر توسعه شهرنشینی را داشتیم از جمعیت روستایی کاسته شد و مزارع کشاورزی تبدیل به ریگزارها گردید که موضوع عامل اصلی نامطلوب بودن شرایط آب و هوایی خوزستان در زمان فعلی است. 

وی با بیان اینکه حاشیه‌نشینی شهرها رفته رفته به طبع این موضوع گسترش پیدا کرد و مراتع و جنگل‌ها رها شد، گفت: به عقیده بنده مشکل اصلی تمامی این موضوعات این است که تمرکز جمعیت را تنها در سطح چند شهر کشور داریم و مردم خودشان استان‌شان را اداره نمی‌کنند. 

استاندار اسبق خوزستان با بیان اینکه بودجه‌ریزی و ارائه طرح دولتی کاری از پیش نمی‌برد ابراز کرد: باید اجازه دهیم مردم خودشان استاندارها را انتخاب کنند و قدرت سیاسی باید به استان‌ها منتقل شود؛ بنده اگر در انتخابات سال آینده رأی بیاورم قطعاً چنین کاری را انجام خواهم داد. 

وزیر اسبق پست، تلگراف و تلفن با بیان این که برنامه‌هایم را در قالب کتابی 50 - 60 صفحه‌ای روی کانالم در تلگرام قرار داده‌ام گفت: کلیه مسائل کشور را اعم از آزادی، عدالت اشتغال، گرفتاری‌های اقتصادی و از این دست موارد را در این کتاب عنوان و راهکارها را برای خروج از شرایط نامطلوب ارائه کردم. چرا که بنده سابقه اشتغالزایی بیش از 2 میلیون نفر را در مخابرات داشته‌ام. 

کاندیدای دور یازدهم انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه علی‌رغم تمامی تاکیدات دولت کنونی بر تعامل بین‌المللی و نشست پای میز مذاکره با قدرت‌های سلطه، شاهد بودیم که رئیس جمهور جدید آمریکا تمامی توافق‌های قبلی را زیر پا گذاشت؛ آیا در چنین شرایطی باز هم امید به بازگشت شرایط تعاملی وجود دارد و رویکرد شما در مواجهه با تعاملات بین‌المللی در صورت رای آوردنتان چگونه خواهد بود؟ گفت: بنده در مناظرات قبلی سال 92 نیز عنوان کردم که رویکرد من در مواجهه با صحنه بین‌الملل تعامل است اما نه رفاقت خواهیم کرد و نه دشمنی. 

وی در ادامه گفت: ایران به عنوان قدرت سیاسی تکامل یافته در عرصه بین‌المللی حضور خواهد داشت و همانطور که در حال حاضر مقابل منافع آمریکا به عنوان قدرتی سیاسی در منطقه هستیم، هرگونه اتفاقی در آینده روی دهد عکس‌العملی را در مقابل‌شان خواهیم داشت. 

وزیر اسبق پست، تلگراف و تلفن با بیان اینکه آمدن و رفتن یک رئیس جمهور چیزی را عوض نمی‌کند، عنوان کرد: ایران توان دفاع از ملت و منافع‌اش را در عرصه بین‌المللی دارد و تبدیل به یک قدرت سیاسی شده است نه اداری.

این کاندیدای انتخابات سال 92 ریاست جمهوری با بیان این که بی‌کاری و تورم اصلی‌ترین معضلات اقتصادی کشور هستند و این موارد را در مناظرات سال 92 نیز مطرح کردند، گفت: هزینه سرمایه در ایران بسیار بالاست و علی‌‌رغم این که کشورهای مولد هزینه سرمایه را به صفر رسانده‌اند اما در کشور ما حدود 20 تا 25 درصد است و قطعاً در چنین شرایطی در هزینه سرمایه کمپانی‌های چینی 20 درصد ارزانتر از ایرانی است و این موجب شد که طی 10 - 12 سال گذشته شاهد تعطیلی بیش از 17 هزار کارخانه تولیدی در کشور باشیم. 

وی افزود: اگر در دنیا و کشورهای مولد هزینه سرمایه‌گذاری بیش از 6 درصد شود، رقیب پیدا می‌کنند گفت: در شرایط کنونی اقتصاد کشور ما فقط در بخش قاچاق رقابت می‌کند؛ برای این که روش تولید را یاد بگیریم باید نرخ سرمایه‌گذاری را به صفر برسانیم زیرا در غیر این صورت تنها ربا خواران بزرگتر می‌شوند. 

غرضی با بیان اینکه روش دولت متمرکز بر گستره تولید نیست و تنها بر روی واردات تاکید دارد، گفت: بنده روش‌های گذشته دولت‌ها را از این جهت نقد می‌کنم که فرایند تولید را کاملا می‌شناسم و با توجه به تجربیاتم اقدام به چنین انتقاداتی می‌کنم.

وی با اعلام اینکه بنده سال آینده نیز اعلام کاندیداتوری برای ریاست جمهوری خواهم کرد، در ارتباط با این که چه تضمینی می‌دهید تا حلقه فساد دور کابینه شما ایجاد نشود؟ گفت: بنده هیچ اطرافیانی ندارم که بخواهند موجبات فساد را فراهم آورند، زیرا اغلب فساد در صورتی شکل می‌گیرد که وابسته به گروه‌های سیاسی باشیم. برای مبارزه با فساد، ستاد کشوری باید منسجم باشد، در حالی که وقتی گذشته را نگاه می‌کنیم این سیستم‌ها اغلب در جهت تقویت فساد بوده‌اند. 

غرضی با بیان اینکه دولت‌های بسیاری بودند وعده مبارزه با فساد را دادند اما در دور دوم‌شان چند برابر فساد بیشتر شد، گفت: عملاً تجربه نشان می‌دهد که دولت‌ها در دور دومشان به هیچ عنوان حاضر نیستند از ستادشان دست بردارند حتی اگر به ارزش روا داشتن ظلم بر مردم باشد. 

وی با بیان این که قدرت سیاسی حق ندارد در جیب مردم دخالت کند، تورم را حرام دانسته و گفت: تورم به مانند دست کردن به جیب مردم است و بنده در نظر دارم براساس تجربیاتم کشور را به سمت ضد تورمی شدن هدایت کنم؛ زمانی که خطوط تلفن را به کشور آوردم هزینه یک خط تلفن برابر با یک آپارتمان بود اما بدون اینکه از سرمایه خارجی و ارز استفاده کنم بر حمایت‌های خود افزودم به گونه‌ای که امروز 160 میلیون مشترک موبایل و 70 میلیون تلفن ثابت واگذار کردیم و قیمت‌شان بسیار پایین بوده و تعرفه مکالماتی ایران ارزانترین تعرفه در دنیا است. 

غرضی در پاسخ به این سوال که آیا شما با کهولت سنتان توانایی مدیریت کابینه دولت را خواهید داشت، گفت: حرکت فیزیکی و دویدن در استان‌ها و مصوبه جمع کردن نتیجه‌ای نمی‌دهد، بلکه باید امورات مردم را مدیریت و ساماندهی کرد. بنده تفکر ضد تورمی دارم آیا بهتر نیست به جای تاکید بر این موضوعات و برنامه‌ها به مسائل حاشیه‌ای پرداخته شود.

وی افزود: بنده کسی هستم که دهه‌ها را پشت سر گذاشته و توانسته‌ام با مسائل علمی و اجتماعی کشور هماهنگ باشم؛ اتفاقاً بهتر است از خود بپرسید آیا چنین مهره‌ای کارامد است یا اینکه نیرویی جدید وارد سیستم کنیم؟ 

غرضی افزود: بنده سال 67 مصوبه پرتاب ماهواره زهره را از مجلس گرفتم و شبکه مخابراتی کشور را که اکنون سامان یافته با تفکر علمی و توسعه‌ای به نتیجه رساندم، لذا به عقیده بنده در صورتی رئیس جمهور موفقی خواهیم داشت که توانایی‌های اجتماعی بالایی داشته باشد. 

وی در ارتباط با رویکردش در مورد شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیجیتال گفت: زمانی که کارم را در وزارت پست شروع کردم توسعه شبکه مخابرات را در سال 64 در دستور کار قرار دادم و علی‌رغم این که بسیاری از مسئولان نسبت به رساندن خط ثابت به مردم ممانعت می‌کردند اما نهایتاً این کار را به تنهایی به سرانجام رساندم، زیرا معتقد بودم این یک واجب اجتماعی است و لذا بدون کمک دولت و جریان‌های اجتماعی و سیاسی کار را محکم گرفتند.

غرضی افزود: این رویه را آنقدر ادامه دادم تا بودجه‌های تصویبی من از نفت جلو افتاد، و همین عاملی بر مخالفت عده‌ای با هرگونه طرحی نظیر اینترنت،‌ماهواره و حتی توسعه‌های آتی تلفن که از سوی بنده ارائه می‌شد، گشت. 

وی با بیان اینکه اگر ماشین مخابراتی را که شامل موبایل، آنتن، ماهواره، شبکه‌های بانکی و شبکه‌های اجتماعی است بشناسیم، می‌توانیم با رویه بازتولید مداوم آنها نیز آشنا شویم، گفت: در صد سال آینده تکنولوژی فیزیکی از بین می‌رود و تکنولوژی نظامی نیز محدود به فن‌آوری‌های مخابراتی خواهد شد و لذا هر ایرانی باید تمام ملزومات فنی را بشناسد و به نوعی حکر باشد تا بتواند از حریم خود محافظت کند.

غرضی افزود: بنده با دسترسی آزادانه به شبکه‌های ارتباطی موافقم زیرا آزادی دیگر دستوری نیست و مربوط به این است که بتوانیم از پدیده‌های توسعه یافته نهایت استفاده را ببریم. 

تسنیم

 

ارسال نظر

نظرات کاربران
  • فقط غرضی

    بهش رای بدین . می خواد سربازی رو برداره