کدخبر: 20718

مرور دلاوری‌های دفاع مقدس در عصر خاطره شیراز

پیشکسوتان فارسی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با مرور خاطرات دوران مردانگی و دلاوری دفاع مقدس، در عصر خاطره گرد هم آمدند.

راستان نیوز |

  عصر امروز رزمندگان و پیشکسوتان نیروهای مسلح در استان فارس و یادگاران هشت سال دفاع مقدس در محیطی صمیمی در شهر شیراز، در همایش عصر خاطره، خاطرات دوران رشادت‌ها و مردانگی‌ها را زنده کردند.

در این نشست صمیمی، فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با بیان خاطرات تلخ و شیرین هشت سال دفاع جانانه از میهن عزیزمان، اظهار داشت: امروز هدف همه ما این است که انقلابی بمانیم، بنابراین با کنار گذاشتن اختلاف‌های جزئی باید در مسیر انقلاب محکم و با اقتدار ایستاده و راه امام و شهدا را ادامه دهیم.

سردار حسین علایی افزود: آن روز که در دفاع مقدس دست در دست هم داده و دشمن را به زانو درآوردیم، مهم‌ترین عامل پیروزی وحدت بود و امروز نیز اگر می‌خواهیم اقتدار خود را حفظ کنیم محتاج وحدتیم، به‌ویژه آنکه با تغییرات جدید در عرصه بین‌المللی و نگاه خطرناک برخی سران مستکبر دنیا، این نیاز بیشتر احساس می‌شود.

وی با اشاره به افکار پریشان رئیس‌جمهور جدید آمریکا، گفت: این فرد با اظهارنظرهایی که می‌کند، به دنبال جنگ‌افروزی و به آتش کشیدن منطقه است و بی‌گمان در آینده باید شاهد تحولات جدیدی در عرصه بین‌المللی باشیم که حفظ هوشیاری در تمام ابعاد ضروری است.

این فرمانده سابق دفاع مقدس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی با قدرت نفوذ خود را در منطقه گسترش داده، اضافه کرد: امروز ما در اوج اقتدار هستیم به‌طوری‌که کشور عراق به‌طور کامل از دست آمریکا خارج‌شده و زمام امور در اختیار ما است و همیشه باید این حرف امام را سرلوحه کار خود قرار دهیم که می‌گفتند «همه باهم نه همه با من»، بنابراین با پرهیز از اختلاف‌ها، این اقتدار ایجادشده را باید حفظ کنیم.

علایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دلایل مبارزات مردم با حکومت پهلوی، اظهار داشت: مردم می‌خواستند حاکم بر سرنوشت خویش باشند و سیاست‌های رژیم پهلوی را همسو با این تصمیم خود نمی‌دیدند، بنابراین شاه را بیرون کرده و با امام راحل بیعت کردند تا به این هدف والای خویش برسند.

فرمانده سابق نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، انقلابی بودن را یکی از شاخصه‌های مهم در حفظ عزت میهن دانست و خاطرنشان کرد: امروز بحث بر سر این است که چه کسی انقلابی است و چه کسی انقلابی نیست که باید گفت هر کسی که روحیه ظلم‌ستیزی دارد در محدوده انقلاب قرار گرفته و باید او را انقلابی دانست.

در ادامه این نشست چند تن از یادگاران دفاع مقدس به بیان خاطرات خود از این دوران پرداختند که در این میان یکی از فرماندهان سابق تیپ قهرمان 55 هوابرد شیراز با اشاره به ویژگی‌های بارز امام راحل، اظهار داشت: امام خدامحور بود و ابتکار عمل داشت و در وضعیت‌های غیرقابل ‌پیش‌بینی، قدرت تصمیم‌گیری بالایی از خود نشان می‌داد.

امیر مجید جمشیدی افزود: امام راحل به‌خوبی بدنه ارتش را می‌شناخت و از آن آگاه بود و همین نگاه زیبا به این نیروی جان‌برکف بود که موجب آن ایثارها و دلاوری‌های بی‌نظیر در دفاع مقدس شد و ارتش قهرمان از تمام توان خود برای حفظ نظام و انقلاب مایه گذاشت.

این فرمانده سابق دفاع مقدس در ادامه به ذکر خاطره‌ای جالب از شهید والامقام مظفر کشاورز از نیروهای شجاع تیپ 55 هوابرد در دوران دفاع مقدس و در زمان فتح خرمشهر پرداخت و گفت: این شهید والامقام با شهامتی مثال‌زدنی تنها با یک قطب‌نما پنج بعثی را خلع سلاح کرد به‌طوری‌که اسلحه‌های خود را زمین گذاشته و تسلیم شدند به خیال اینکه در دست این شهید بزرگوار نارنجک است درحالی‌که تنها یک قطب‌نما در دستش بود.

جمشیدی افزود: رزمندگان ما با این روحیه‌های مثال‌زدنی مقابل دشمن ایستادند و آن‌ها را به زانو درآوردند مانند شهید مظفر کشاورز که تنها با یک قطب‌نما در دست، پنج بعثی را اسیر خود کرد و از این صحنه‌ها ما در دفاع مقدس بسیار دیدیم که این روحیه شهامت و مردانگی را باید همیشه و در تمام عرصه‌ها حفظ کرد.

سومین گردهمایی پیشکسوتان جهاد و شهادت نیروهای مسلح استان فارس به همت حوزه هنری و مجمع پیشکسوتان نیروهای مسلح عصر امروز با حضور باشکوه تعداد زیادی از یادگاران دفاع مقدس در شیراز برگزار شد.

فارس

 

ارسال نظر

نظرات کاربران