کدخبر: 20671

همه با هم برای ایران به یکدیگر دست همکاری بدهند

«آشتی ملی» یعنی احیای همان شعار «همه با هم» ابتدای انقلاب و زنده کردن شعار «ایران برای ایرانیان». یعنی همه نیروها به صحنه بیایند و برخلاف گذشته که روی اختلاف‌ها تاکید می‌شد، با حفظ عقاید روی اشتراک‌ها تاکید کنند و برای ایران به یکدیگر دست همکاری بدهند.

راستان نیوز |

  علی مطهری، نائب‌رئیس مجلس شورای اسلامی که به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فردوسی در دانشکده مهندسی این دانشگاه حضور یافته بود،‌ در پاسخ به سوالات نمایندگان تشکل‌های دانشجویی درباره مسئله حصر به جزئیات یک ملاقات با میرحسین موسوی و مهدی کروبی اشاره کرد و گفت: «ما کارهایی در این زمینه انجام داده‌ایم و به ما اجازه دادند ملاقاتی با محصوران داشته باشیم تا ببینم اگر آزاد شوند برنامه‌شان چیست، آنها گفته‌اند نظام را دوست دارند و مایل به وحدت هستند.»

 

 در این مراسم همچنین دانشجویی خطاب به مطهری گفت: «شما از شعارهای انقلاب اسلامی گفتید، استقلال، آزادی، چیزی که در زمان پدران شما وجود داشت و هرکسی با هر اندیشه‌ای می‌توانست راحت حرف خودش را بزند، ۳۸ سال از آن زمان می‌گذرد و نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که این روزها رئیس‌جمهور ۸ ساله مملکت ممنوع‌التصویر است و هر روز یک ممنوعیت به آن اضافه می‌کنند.» علی مطهری هم در پاسخ به این دانشجو گفته است: «درباره محدودیت‌هایی که صحبت شد نظر من هم چنین است و معتقدم نباید جلوی آزادی بیان را گرفت، این کارها اثر معکوس دارد، شما دیدید در تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مردم خیلی راحت شعار رفع حصر می‌دادند. این کارها درست نیست. حتی من از دادستان پرسیدم که حکم ممنوع‌التصویری که از آن سخن می‌گویید کجاست، به ما نشان بدهید و در آخر هم پاسخی دریافت نکردم.»

 

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه و در پاسخ به سوال دانشجویی در خصوص مساله حصر به نکته‌ای تازه اشاره کرد و گفت: «ما کارهایی در این زمینه انجام داده‌ایم و به ما اجازه دادند ملاقاتی با محصوران داشته باشیم تا ببینم اگر آزاد شوند برنامه‌شان چیست، آنها گفته‌اند نظام را دوست دارند و مایل به وحدت هستند که خب این‌ها را به مقامات و رهبری ابلاغ کردیم. ما نمی‌گوییم خطایی نبوده خیلی‌ها اشتباه می‌کنند اما خب هفت سال گذشته است و حصر بدتر از حبس است، در یک خانه دو سه اتاقه که پر شنود است بدون روزنامه و تلویزیون که البته اخیرا گذاشتند چند روزنامه وارد شود. تنها این‌ها مقصر نیستند و دوطرف در این جریان مقصر بودند.اگر هم بیایند بیرون دیگر اتفاقی نمی‌افتد مانند زمانی که آیت‌الله منتظری بیرون آمدند و مشکلی پیش نیامد.»

 

استقبال از بازگشت خاتمی

 

به گزارش راستان نیوز به نقل از اعتماد، اخیراً نیز محمدرضا باهنر با صراحت اعلام کرده که فعالیت سیاسی سید محمد خاتمی در کشور برکاتی خواهد داشت. باهنر البته برای بیان این اعتقاد خود، شرط و پیش‌شرط‌هایی را بیان کرده. دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری که بی‌تردید یکی از شاه‌مهره‌های جناح اصولگرایی محسوب می‌شود در مصاحبه‌ای گفته است که برخلاف بسیاری از اصولگرایان اعتقاد ندارد که رییس دولت اصلاحات از سران فتنه است.

 

این سیاستمدار کارکشته اصولگرایان از سیدمحمد خاتمی درخواست کرده با یک موضع‌گیری رسمی اثبات کند که اپوزیسیون نظام نیست: «ممکن است گفته شود که آقای خاتمی اپوزیسیون نظام نیست؛ بسیار خوب؛ ایشان با یک موضع‌گیری رسمی این امر را به اثبات برساند و سپس به عنوان یک فعال سیاسی وارد عرصه شود و قطعا حضورش برکاتی را خواهد داشت.»

 

استقبال از بازگشت خاتمی به عرصه سیاست و برداشت با برکت بودن آن از سوی لابی‌گر قهار اصولگرایان از آن جهت اهمیت دارد که باهنر یکی از متغیرهای موثر در سیاست ورزی جناح راست به شمار می‌آید و رویکرد و تحلیل او در قبال موضوعات مختلف به سرعت می‌تواند در سلول‌های پیکره اصولگرایی جا‌گیری کند. 

 

 وقت آشتی ملی

 

 اخیراً نیز رییس دولت اصلاحات در جمعی گفته است: «کسانی که در حصر و زندان هستند هم دلشان برای انقلاب و کشور می‌سوزد و نسبت به تهدیدهایی خارجی موضع دارند.» وی ضمن تاکید بر آشتی ملی، گفت: «باید از این فرصت حسن استفاده کنیم و زمینه آشتی ملی را فراهم آوریم و از این مرحله با درایت به سوی دفاع از اصل اسلام و انقلاب و کشور و منافع مردم حرکت کنیم.» رئیس دولت اصلاحات که در جمع ایثارگران، جانبازان و آزادگان سخن می‌گفت، افزوده است: «بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی هم گفتم حالا که ایشان در میان ما نیست از فضای عاطفی و معنوی تکریم و تجلیل از ایشان استفاده کنیم و دغدغه همیشگی ایشان و دلسوزان نظام برای همبستگی، همدلی، رفع کدورت‌ها و رفتن به سوی آینده را محقق سازیم. امروز جامعه این موقعیت و ظرفیت را دارد که همه ضمن برخورداری از حقوقشان و پای‌بندی به هویتشان اجازه صحبت و کار پیدا کنند و بر مبنای محورهای مشترکی که مهم‌ترین آن اصل نظام و ایران و منافع ملی است زمینه آشتی ملی و همبستگی بیش از پیش فراهم شود.»

 

تشریح جزئیات طرح «آشتی ملی» خاتمی

 

مصطفی تاج‌زاده، معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا، درباره جزئیات طرح آشتی ملی رئیس دولت اصلاحات گفته است: «هنگامی که پیام «آشتی ملی» از سوی سیدمحمد خاتمی مطرح شد این طرح با استقبال گسترده‌ای از سوی اقشار و گروه‌های مختلف مردم مواجه شد. اصلاح‌طلبان نیز در مجموع از این پیام استقبال کردند...اصولگراها سکوت کرده‌اند و منتظرند ابعاد این ایده ازسوی آقای خاتمی و دیگر کسانی که دم از آشتی ملی می‌زنند، مشخص شود.»

 

وی افزوده است: «اکثریت جامعه خواهان تداوم امنیت و ثبات کشور است. بنده نیز به‌طور جدی با پیشنهاد آقای خاتمی موافقم و حدود سه‌ماه پیش دلائل خود را در لزوم گفت‌وگو، وحدت، وفاق و آشتی ملی اعلام کردم. به باور من همه کسانی که به استقلال و یکپارچگی ملی و سرزمینی ایران اعتقاد دارند و حاضرند در چارچوب قانون، با نفی خشونت‌ورزی و با التزام به قانون اساسی فعالیت کنند، باید این امکان را بیابند که در عرصه سیاسی و اجتماعی کشور مشارکت فعال داشته باشند و ایران و ایرانیان بتوانند از توانمندی آنها بهره برند.»

 

تاج‌زاده درباره دلایل طرح چنین مسئله‌ای، به مشکلات زیست‌محیطی، تهدیدهای ترامپ، جراحی‌های بزرگ در عرصه‌های مختلف کشور اشاره کرد و تصریح کرد: «آشتی ملی» یعنی احیای همان شعار «همه با هم» ابتدای انقلاب و زنده کردن شعار «ایران برای ایرانیان» عصر اصلاحات. یعنی همه نیروها به صحنه بیایند و برخلاف گذشته که روی اختلاف‌ها تاکید می‌شد، با حفظ عقاید روی اشتراک‌ها تاکید کنند و برای نجات ایران به یکدیگر دست همکاری بدهند و از کارشکنی و قهر و دشمنی دست بردارند و به رقابت سالم سیاسی تن بدهند و هر کسی که بتواند برنامه موفق‌تر یا متناسب‌تر با نظر اکثریت جامعه ارائه دهد، امکان خدمت‌گذاری بیشتری پیدا کند.
آفتاب نیوز

 

ارسال نظر

نظرات کاربران