کدخبر: 18322

متهم نفتی همچنان بازیگردان اصلی این روزهای سیاست ایران است.

راستان نیوز |

  متهم نفتی همچنان بازیگردان اصلی این روزهای سیاست ایران است. زنجانی اگرچه خود حضور فیزیکی در میان مجادله‌های سیاسی ندارد، اما نام و اقداماتش آنچنان محور اصلی مباحثات قرار می‌گیرد که به راحتی می‌تواند روابط بین سران قوا را به جنگ لفظی بکشاند.

آخرین اظهارات رییس قوه قضاییه که طی آن ایراداتی را به سه وزارتخانه دولت در پیگیری پرونده نفتی وارد ساخت، با اطلاعیه‌های جداگانه‌ای از سوی وزارتخانه‌های امور خارجه، اطلاعات و نفت روبه‌رو می‌شود. اگرچه آملی لاریجانی در همان جلسه مسوولان عالی قضایی، گزارش‌های مربوط به عملکرد دولت را که مورد نقد او قرار می‌گیرد، به سخنگوی قوه قضاییه حواله می‌دهد تا با اسناد و مدارک از جزییات آن بگوید، اطلاعیه‌هایی است که از سوی دولتی‌ها منتشر می‌شود. اطلاعیه‌هایی که همگی حاوی جزییات ‌ریزی از اقدامات صورت گرفته است، بدون احتساب واکنش احتمالی مسوولان قضایی تا این لحظه، نشان می‌دهد که آنها از هیچ کمکی به قوه قضاییه دریغ نکرده‌اند.

**رای «اعتماد ملی» به دبیر کل غایب
حزب اعتماد ملی به استعفای مهدی کروبی از دبیرکلی این حزب نه گفت و با آن مخالفت کرد. این تصمیمی بود که از همان یازده روز پیش که دبیرکل محصور اعتماد ملی استعفانامه نوشت می‌شد انتظارش را داشت. هرچند کروبی در نامه به هم کیشان حزبی‌اش، چرایی جدایی از «اعتماد ملی» را شرایط حصر و پایان نامعلوم آن و کم‌خبری از امور سیاسی و حزبی اعلام کرده بود و بر همین اساس درخواست استعفا داده بود اما این دلیلی نشد تا اعضای شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، پشت شیخ محصورشان را خالی کنند و به راحتی با خداحافظی آقای دبیرکل شان موافقت کنند. اگرچه شورای مرکزی اعتماد ملی در جلسه 9 صبح دیروز خود که با ریاست رسول منتجب‌نیا و مدیریت الیاس حضرتی و اسماعیل دوستی برگزار شد توصیه کروبی که تقاضا کرده بود «بدون دخالت عواطف و احساسات و به‌خاطر مصالح مهم‌تر حزب، درخواست استعفا را قبول و تصویب کنند» دو واکنش متفاوت داشت. آنها برای اتخاذ تصمیم غیرعاطفی که خواسته دبیرکل شان بود از هفته قبل و در دعوتنامه ارسالی شان برای شورای مرکزی اعتماد ملی مشخص کرده بودند که چهار موافق و چهار مخالف استعفای آقای دبیرکل در این جلسه از دلایل شان سخن خواهند گفت. همین اتفاق هم افتاد و به گفته محمد جواد حق‌شناس بعد از استماع سخنان 4 نفر از موافقین استعفای دبیرکل و 4 نفر از مخالفین موضوع به رای گذاشته شد که نتیجه آن چیزی نبود که مهدی کروبی تقاضایش را کرده بود. حق شناس در گفت‌وگو با اعتماد آنلاین خبر داده که موافقین استعفای دبیرکل اعتماد ملی درخواست مهدی کروبی را یک تصمیم تشکیلاتی ارزیابی کرده و با استناد به آشنایی کروبی از فضای عمومی و سیاسی کشور و آگاهی او از مصالح ملی و جریان اصلاحات خواستار پذیرش تقاضای کروبی برای جدایی از حزب اعتماد ملی شدند اما حاضرین در این جلسه حزبی پس از بحث و بررسی‌های درون تشکیلاتی به اتفاق آرا با این درخواست مخالفت کردند تا نظر حزب اعتماد ملی به مهدی کروبی اعلام شود.

**عملکرد روحانی اصلاح‌طلبانه است
محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت و گو با اعتماد گفت: عملکرد آقای روحانی اصلاح‌طلبانه بوده است. در این سال‌ها موفق شده گفتمان اصلاحات را از حالت مظلومیت مطلق خارج کند. امروز صدای اصلاح‌طلبان بلند است و امیدوار به آینده هستند. در دوره آقای احمدی‌نژاد یاس و نا امیدی بر اصلاح‌طلبان حاکم بود. به همین دلیل گامی به سمت جلو برداشته‌اند. با این‌حال شاید مردم چنین حسی نداشته باشند. مردم مشکلات اقتصادی دارند که ناشی از سیاست‌های غلط دوره آقای احمدی‌نژاد بوده است. آنها وقتی با رای خود تغییری در قدرت به وجود می‌آورند دوست دارند بلافاصله تاثیر آن را در زندگی خود ببینند. لیکن چون در مقام واقع این اتفاق نمی‌افتد باید مردم راتوجیه کرد. وقتی صادقانه با مردم سخن بگوییم آنها نیز می‌پذیرند. طبیعی است که مردم مشابه نخبگان سیاسی حسی ازمصایب پیشین ندارند. اعتراضات‌شان هم مطرح می‌شود. باید توجه داشت اگر مسیر سیاست‌ورزی کشور با سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد ادامه پیدا می‌کرد، امروز امرسیاست و فعالیت‌های اقتصادی دولت در حد نفت در برابر غذا بود و وضعیت اقتصادی مردم به مراتب بدتر بود.

**ترکیه به سمت باتلاق داخلی حرکت می‌کند
اسدالله اطهری پژوهشگر ارشد، کارشناس و رییس کارگروه ترکیه در مرکز مطالعات استراتژیک خاور میانه در گفت و گو با اعتماد درباره مناقشات میان کردها و دولت ترکیه گفت: زمانی که ارتش به روش قهری دنبال حفظ قدرت است طبیعی است که گروه‌های معارض کرد و غیر کرد به فکر تجدید قوا و افزایش نیروی خود باشند اما باید گفت که هرچه دامنه این تعارضات از حوزه سیاسی دورتر شود و به سمت کشمکش نزاع‌ها و راه‌حل‌های نظامی برود مساله ترکیه رنگ وبوی جنگ‌های داخلی پیدا می‌کند جنگ‌هایی نظیر افغانستان و بسیاری از کشور‌های دیگر.شما اکنون به شرایط ترکیه نگاه کنید و از آن طرف هم شاخص‌های جنگ داخلی را بررسی کنید، بدون شک پی خواهید برد که با پی گرفتن این شیوه‌ها از طرفین، ترکیه به باتلاق جنگ داخلی کشیده می‌شود و در جواب نهایی سوال شما باید گفت که بحران چند پاره شدن قدرت، نه در نواحی دور دست، که حتی در شهر‌های اصلی و خود پایتخت ترکیه را به فرض در پیش گرفتن همین اوضاع، در آینده‌ای نزدیک شاهد خواهیم بود.

ارسال نظر

نظرات کاربران