کدخبر: 17506

به بهانه باز شدن دوباره انتخابات سال ۸۸ همزمان با ۹ دی

مردم می خواهند با تشکیل دادگاه صالحه، یک بار و برای همیشه، این پرونده بسته شود. پس لطفا تمامی مسببان وقایع ناگوار سال 1388 را علنا محاکمه کنید و پایان دهنده کشمکش های فرسایشی سیاسی در کشور باشید.

راستان نیوز |
 «افترا» در لغت به معنای دروغ بستن و تهمت زدن است و در اصطلاح، به معنی نسبت دادن دروغین عمل مجرمانه به شخص یا اشخاص معین-براساس موارد مذکور در قانون- است؛ به شرطی که محکمه، تشکیل نشده باشد و صحت عمل مجرمانه در نزد دادگاه صالحه، اثبات نشده باشد.

 

در هر موضوعی که اتفاق می‌‎افتد و در طی آن، برآورد عده‎ای از مردم، رخدادن جرم یا جنایتی است باید محکمه‌ای قانونی تشکیل شود و به موارد مرتبط با موضوع بر اساس قانون، رسیدگی شده و حکم صادر شود. لذا مادامی که حکم دادگاه صالحه، صادر نشده است هرگونه اقدامی بر علیه متهم یا متهمین، برخلاف قانون بوده و باید در پرونده‌ای مجزا مورد بررسی قرار گیرد. 

 

بیش از شش سال از وقایع ناگوار سال ۱۳۸۸ می‌گذرد و همچنان موضوعات مرتبط با آن وقایع و اتفاقات رخداده، موجب ایجاد کشمکش‌های فراوانی در کشورمان می‌شود. هر دو سوی ماجرا، ادله‌ای مبنی بر برائت خود و محکومیت طرف مقابل دارند و بدینوسیله در تریبون‌ها و محفل‌ها و مکتوبات خود، بر حقانیت خود تاکید می‌کنند. 

 

از بررسی مواضع طرفین درگیر در وقایع سال ۸۸، یک درخواست مشترک و یک تقاضای واحد یافت می‌شود که این تقاضا، درخواست مردم و احزاب و شخصیت‌ها هم هست. تقاضای مشترک همه مردم ایران، یک جمله است و آن جمله، چنین است: «لطفا مسببان وقایع سال۸۸ را محاکمه کنید.» 

 

اگر دادگاهی شایسته در موضوع اتفاقات سال ۸۸ و تمامی افراد و مقصرین دخیل در آن، شکل گیرد و حکمی صریح، متقن و عالمانه صادر شود آنگاه بسیاری از هوچی گری‌های فعلی رو به خاموشی می‌گراید و موجب می‌شود هرشخص و هر تریبون داری، از نزد خود، حکم قضایی صادر نکند و حق را به خود ندهد. 

 

مردم می‌خواهند دادگاهی تشکیل شود که تمام شاکیان و تمام مجرمان و تمام مسببان وقایع ناگوار سال ۸۸ در آن به صورت کامل و علنی، محاکمه شوند و مشخص شود میزان جرم هر شخص و مسئولی، چه میزان است.
 
طرفین اتفاقات سال ۸۸ هم خواستار برگزاری دادگاه صالحه شده‌اند و بار‌ها بر این موضوع، تاکید کرده‌اند. 

 

مردم می‌خواهند دادگاه میرحسین موسوی و زهرا رهنورد تشکیل شود و به اتهامات آنان رسیدگی شود و حکمی قطعی و صریح، برای اقداماتشان صادر شود. موسوی هم بار‌ها گفته است که مرا محاکمه کنید. 

 

مردم می‌خواهند دادگاه مهدی کروبی تشکیل شود و به اتهامات او رسیدگی شود و اگر اتهامات نسبت داده شده به او، اثبات شد سنگین‌ترین حکم قانونی برای وی صادر شود. خود او هم بار‌ها گفته است که مرا در هر دادگاهی که خواستید محاکمه کنید. 

 

حصر محصورین، اگر بدون محاکمه پایان پذیرد و رفع حصر، بدون تشکیل دادگاه اتفاق بیفتد باز هم میزان تقصیر یا قصور مسببان وقایع سال ۸۸ مشخص نمی‌شود. همچنین اگر بنا باشد که حصر تا زمان حیات محصورین، ادامه داشته باشد و دادگاهی تشکیل نشود نیز میزان جرم طرفین دخیل در وقایع سال ۸۸ مشخص نمی‌شود و مباحث کنونی، تا سالهای متمادی، جریان خواهد داشت. 

 

مردم می‌خواهند دادگاه محمود احمدی‌نژاد تشکیل شود تا میزان نقش او در وقایع سال ۸۸ مشخص شود، دادگاه استفاده کنندگان از منابع دولتی در ایام انتخابات برای تبلیغات احمدی‌نژاد تشکیل شود، دادگاه اعضای شورای نگهبان که در ایام منتهی به انتخابات، از احمدی‌نژاد حمایت کردند تشکیل شود، دادگاه عضو شورای نگهبان که در میتینگ تبلیغاتی احمدی‌نژاد سخنرانی کرد تشکیل شود، دادگاه برگزار کنندگان مناظره‌های انتخاباتی تلویزیون تشکیل شود، دادگاه حمله کنندگان به حسینیه جماران در شب عاشورا تشکیل شود، دادگاه حمله کنندگان به عزاداران حسینی در روز عاشورا تشکیل شود، دادگاه حمله کنندگان به مردم بی‌گناه و دانشجویان، تشکیل شود، دادگاه افرادی که به عکس امام (ه) بی‌حرمتی کردند تشکیل شود، دادگاه رسیدگی به فجایع کهریزک تشکیل شود، دادگاه امامان جمعه‌ای که بر آتش کینه می‌دمیدند و مانع از آرام شدن جو ملتهب جامعه می‌شدند تشکیل شود، و در یک کلام اینکه، مردم می‌خواهند دادگاه تمامی افراد دخیل در وقایع سال ۱۳۸۸ تشکیل شود. 

 

کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران هم در خطبه‌های نماز جمعه گفته است اگر روزی دادگاهی برگزار شود، اتهامات سنگینی برای سران فتنه قابل احصاء است. مردم از آقای صدیقی که عضو شورای عالی قضایی است می‌خواهند سبب خیر شود و مقدمات تشکیل دادگاه را فراهم نماید. 

 

صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه هم گفته است که پرونده وقایع سال ۸۸ همچنان باز است، اما باید به ایشان عرض کرد که مردم می‌خواهند با تشکیل دادگاه صالحه، یک بار و برای همیشه، این پرونده بسته شود. پس لطفا تمامی مسببان وقایع ناگوار سال ۱۳۸۸ را علنا محاکمه کنید و پایان دهنده کشمکش‌های فرسایشی سیاسی در کشور باشید.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران