کدخبر: 17498

رسانه‌های ترکیه از توافق مسکو و آنکارا با بندهای طرح آتش‌بس سراسری در سوریه خبر دادند. این در حالی است که کرملین هنوز هیچ واکنشی به این مساله نشان نداده و این خبر را رسما تایید نکرده است.

راستان نیوز |

  به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، رسانه‌های ترکیه اعلام کردند: مقامات ترکیه و روسیه به توافقی بر سر بندهای طرح آتش‌بس سراسری در سوریه دست یافته‌اند. این طرح شامل گسترش سطح آتش‌بس جاری در حلب می‌شود به طوریکه سراسر سوریه به استثنای گروه‌های تروریستی را دربربگیرد.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز گفته است، آنکارا به دنبال آن است که آتش بس فراگیر در سوریه برقرار شود و تمامی مناطق این کشور از شمال تا جنوب به این آتش‌بس بپیوندند.

او بدون اشاره به مفاد طرح آتش‌بسی که رسانه‌های ترکیه امروز از آن خبر داده‌اند، گفت: انتقال سیاسی قدرت با حضور بشار اسد غیر ممکن است و من می‌دانم که مخالفان این مسئله را نخواهند پذیرفت.

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد، دو پیش‌نویس توافقنامه در زمینه آتش‌بس و ازسرگیری روند سیاسی در سوریه تهیه شده است و هر دو توافق هر لحظه ممکن است اجرایی شود.

 

رسانه‌های ترکیه همچنین اعلام کرده‌اند، این طرح در صورت موفقیت "اساس" مذاکرات سیاسی بین دولت سوریه و مخالفانی خواهد شد که مسکو و آنکارا درصدد برگزاری آن در آستانه قزاقستان هستند.

این طرح به شورشیان سوری نیز داده می‌شود تا موافقت یا مخالفت خود را با آن اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی طرح آتش‌بس شامل گروه‌های تروریستی نخواهد بود اما ارتش سوریه و گروه‌های هم‌پیمان آن و مخالفان در این طرح مشارکت خواهند داشت. به گفته منابع دیپلماتیک در صورت موافقت دو طرف با این طرح، آتش‌بس از بامداد فردا (۹ دی) ۲۹ دسامبر اجرایی خواهد شد.

در صورت موفقیت این طرح، دولت سوریه و مخالفان مذاکرات سیاسی را با نظارت ترکیه و روسیه در "آستانه" قزاقستان آغاز خواهند کرد.

خبرگزاری آناتولی اعلام کرد: آنکارا و مسکو می‌خواهند در حمایت از مذاکرات صلح سوریه نقش داشته باشند.

در همین حال کرملین اعلام کرد که نمی‌تواند گزارش‌ها درباره پیشنهاد روسیه و ترکیه برای آتش‌بس در سوریه را تایید کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در اینباره گفت که نمی‌تواند درباره گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه مبنی بر توافق روسیه و ترکیه برای برقراری آتش‌بس سراسری در سوریه توضیحی دهد.

وی گفتگوی تلفنی با خبرنگاران گفت که نمی‌توانم به این سوال در حال حاضر پاسخ دهم و اطلاعات کافی در این باره ندارم.

پسکوف در ادامه خاطر نشان کرد ما دائما با همتایان ترک خود درباره جزئیات مختلف مذاکرات احتمالی در آستانه در ارتباطیم و همه این رایزنی ها درباره سوریه است.

 روسیه و ترکیه طی روزهای اخیر مذاکرات گسترده‌ای برای رسیدن به توافق درباره آتش‌بس سوریه داشته‌اند.

همزمان سازمان ملل برای اجرای توافق روسیه و ترکیه و ایران درباره سوریه اعلام آمادگی کرد.

ایسنا

 

ارسال نظر

نظرات کاربران