کدخبر: 17226
راستان نیوز |

  برای بیش از 10 سال سران ترکیه به تیم ویژه زاسلون (هفتمین بخش از مرکز امنیت شخصی سرویس اطلاعات خارجی روسیه) اجازه نداده‌اند که از دیپلمات‌های روسیه در کشورشان حفاظت کنند. این در حالی است که در حقیقت هدف اصلی آنها ضمانت امنیت کارکنان سفارتخانه‌های خارجی در ترکیه است.

«انتخاب» به نقل از «راشا بیاند هدلاین» نوشت: یکی از کارکنان نیروهای ویژه روس که خواست نامش فاش نشود توضیح داد که هیچکس نمی‌توانست از سفیر روسیه در ترکیه حفاظت کند. بیش از ۱۰ سال است که آنکارا به نیروهای ویژه سرویس امنیت و اطلاعات خارجی زاسلون اجازه نمی‌دهد که برای حفاظت فیزیکی از دیپلمات‌های روسیه وارد ترکیه شوند.

برای بیش از ۱۰ سال مقام‌های ترکیه به تیم ویژه زاسلون (هفتمین بخش از مرکز امنیت شخصی سرویس اطلاعات خارجی روسیه) اجازه نداده‌اند که از دیپلمات‌های روسیه در کشورشان حفاظت کنند. این در حالی است که در حقیقت هدف اصلی آنها ضمانت امنیت کارکنان سفارتخانه‌های خارجی در ترکیه است.

نیروهای زاسلون در بسیاری از کشورها فعالند. این نیروها به خوبی نه تنها برای حفاظت امنیت فیزیکی که برای توانایی‌های عملیاتی نیز آموزش دیده و مسلحند. بعد از ترور سفیر روسیه در آنکارا ترکیه بلافاصله بحث درباره امکان داشتن نیروهای زاسلون را برای حفاظت از دیپلمات‌های روسی مطرح کرد. یکی از کارکنان نیروهای ویژه با پایگاه خبری روزبالت گفت‌وگو کرده است که در زیر آمده است:

اگر نیروهای ویژه زاسلون از آندری کارلف حفاظت می‌کردند آیا از تراژدی مرگ او جلوگیری می‌شد؟

در این شرایط می‌توانیم بگوییم اگر نیروهای ما در آن زمان در ترکیه بودند چه اتفاقی می‌افتاد. می‌شود یقین داشت که اگر آنها حضور داشتند دیگر چنین فردی پشت دیپلمات نمی‌توانست قرار بگیرد. در کنار او دو فرد مسلح با لباس‌های ساده بودند که مراقب سالن و رفت و آمدها بودند و می‌توانستند دیپلمات را در شرایط غیر منتظره اینچنینی همراهی کنند. دیگر نیروهای زاسلون هم به طور پوششی در سالن حاضر می‌بودند. کارلف باید در شهر با ماشین‌های ضد گلوله حرکت می‌کرد و نیروهای زاسلون نه تنها مسلح که با اسلحه‌های خودکار او را همراهی می‌کردند. کارلف چنین حفاظت‌هایی نداشت و این مشکل ما نیست.

چرا الان هیچ نیروی زاسلونی در ترکیه نیست؛ با توجه به این که چنین اتفاقاتی هم افتاده است؟

تهدید علیه کارکنان سفارتخانه‌ها در ترکیه از بیش از ۱۰ سال پیش وجود داشت. در آن زمان تعدادی از مبارزان که در شمال قفقاز در جنگ بودند به ترکیه رفتند. آنها بسیار خطرناک بودند. از طرفی تعدادی از سازمان‌های افراطی و تروریستی نیز که سمپات این گروه بودند به آنها در ترکیه پیوستند. بیش از ۱۰ سال پیش مساله دیپلمات‌ها در ترکیه مطرح و گفته شد که نیاز به حفاظت از دیپلمات‌ها توسط گروه زاسلون است اما برای این منظور نیاز به اجازه ترکیه داشتیم و در آن زمان هم اجازه لازم را کسب نکردیم.

آیا این بدان معنی است که کارلف هیچ حفاظتی نداشت؟

بله به همین معنی است. بعضا راننده دیپلمات‌ها نقش حفاظتی را بازی می‌کنند اما ۹۰% موارد اینها افرادی‌اند که فقط در آن زمان حضور دارند بدون این که هیچ آمادگی داشته باشند و بتوانند در شرایط این چنینی از دیپلمات‌ها حفاظت کنند.

دلیل این که ترکیه خواستار حفاظت از مقامات روسیه و دیپلمات‌های این کشور نیست، چیست؟

نیروهای زاسلون انبارهای بزرگی از سلاح دارند زمانی که به یک کشور می‌روند و این شامل مدل‌های مختلف اسلحه و تکنولوژی‌های مختلف اعم از اتوموبیل‌های ضد گلوله تا تجهیزات دیگر است. زمانی که قرار می‌شود اینها جایی حضور داشته باشند این انبارها را نیز با خودشان می‌برند. ترکیه با روس‌هایی که مسلح باشند در کشورش مخالف است. اگر چه این تیم مبارزان کوچک باشد و عملیاتش نیز منحصرا امنیت دیپلمات‌ها باشد.

آیا امروز نیروهای زاسلون در بسیاری از کشورها فعالند؟

می‌توانم بگویم لیست کشورهایی که از این نیروهای ویژه استفاده می‌کنند طولانی است. برای مثال این نیروها در عراق، سوریه، لیبی، یمن و دیگر کشورها فعالند و حضور دارند.

آیا بعد از ترور کارلف نظر ترک‌ها نسبت به حضور این نیروها تغییری کرده است؟

تا جایی که می‌دانم بحث درباره حضور نیروهای زاسلون در ترکیه به محض این که این اتفاق افتاد، آغاز شد. ما انتظار داریم در آینده‌ای نزدیک دستور حضور این نیروها در ترکیه صادر شود.»

 

ارسال نظر

نظرات کاربران