کدخبر: 17057

صادق زیباکلام معتقد است که «سکوت» بدترین واکنش به تخریب‌ها علیه دولت است و «شفاف‌سازی» و «پاسخگویی» بویژه درمورد برجام، راهکار مقابله با این تحرکات ضد دولت است.

راستان نیوز |

  این استاد دانشگاه در روزنامه «اعتماد» آورده است: اگر چه از ابتدای روی کار آمدن آقای روحانی در رأس قوه مجریه جریان مخالف به تخریب دستاوردها و تلاش‌های دولت روی آورده بود، اما حجم این حملات بعد از انتخابات مجلس دهم بسیار افزایش یافت.

اصولگرایان وقتی در انتخابات مجلس دهم در سال ٩٤ با آن شکست سنگین در تهران و بسیاری از مراکز استان‌ها مواجه شدند و متوجه شدند هیچ شانسی برایشان در انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٦ باقی نمانده است، به سراغ استراتژی حمله همه‌جانبه و تخریب دولت روحانی رفتند و در مورد مسائلی چون برجام، حقوق‌های نجومی و بهانه‌های مختلف شروع به حمله به دولت آقای روحانی و تخطئه آن کردند.

مردم و به‌خصوص اقشار و لایه‌های تحصیلکرده و نسل‌های بعد از انقلاب و در شهرستان‌های بزرگ تحت تأثیر این نوع تخریب‌ها قرار نگرفتند و حتی واکنش مردم در خلاف جهت خواست آنان بود. به نظر می‌رسد که در انتخابات آتی نیز تبلیغات اصولگرایان تاثیر چندانی روی آنها نداشته باشد و عملا کارهای آنها در این مورد بی‌نتیجه خواهد بود.

البته معنی این حرف این نیست که میزان محبوبیت و موفقیت دولت آقای روحانی خیلی بالاست. آقای روحانی از برخی جهات نتوانسته واقعاً حمایتی را که ٢٤ خرداد ٩٢ وجود داشته، نگه دارد. برخی اقشار امروز از نتیجه‌بخش بودن عملکرد دولت بر زندگی‌شان ناامید شده‌اند. اگر در شرایط کنونی انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود تصور نمی‌کنم آقای روحانی همان ١٨ میلیون رأی سال ٩٢ را بیاورد. ضمن اینکه بعید است از الان تا اردیبهشت سال آینده نیز تغییر و تحولات زیادی رخ دهد و این مقدار رأی افزایش یابد. بنابراین سبد رأی آقای روحانی با چند میلیون کاهش برای دور دوم انتخابات مواجه خواهد شد. لیکن با همان میزان رأی نیز شانس پیروزی آقای روحانی در انتخابات آتی بسیار بالاتر است.

در مقابل، هیچ شانسی برای اصولگرایان در انتخابات آتی وجود ندارد. با وجود تمام حملات و تهاجماتی که علیه دولت آقای روحانی انجام می‌شود، این تخریب‌ها به پیروزی منجر نخواهد شد. شانس گزینه‌هایی که امروز این جریان مطرح می‌کند، از جمله آقایان قالیباف و جلیلی نسبت به سال ٩٢ بیشتر نشده است. نه به چهار میلیون رأی آقای جلیلی اضافه خواهد شد و نه به آراء آقای قالیباف. در حالی که به نظر می‌رسد حتی از سبد رأی آنها کاسته شده باشد و آنها شانس سال ٩٢ را نیز در انتخابات نداشته باشند.

از همان زمان که دولت اقدام به عقد قرارداد برجام با دیگر کشور‌ها کرد، مشخص بود که اصولگرایان و به‌خصوص جریان تندرو، مخالف سرسخت آن هستند. آنها از ابتدا مخالف مذاکرات و هر نوع توافقی بودند و همچنان که نامزدهایشان در جریان انتخابات ٩٢ نیز بارها اعلام کرده بودند که موافق توافق با کشورهای دنیا نیستند. دلیل این امر کاملاً واضح است. اگر قرار باشد با آمریکایی‌ها به توافق برسیم، تمام هیمنه جریان تندرو فرو می‌ریزد. اگر قرار باشد برجام به نتیجه برسد و در برخی جهات پیامد‌های مثبتی برای کشور داشته باشد، این جریان دچار بحران هویت می‌شود. از این رو طبیعی است که آنها با برجام مخالفت کنند و مدام تبلیغ کنند که برجام با شکست مواجه شده است و آمریکا زیر تعهداتش زده است.

در مقابل چنین تبلیغاتی البته دولت نباید منفعل باشد. دولت باید حقایق و واقعیت‌های برجام را به مردم توضیح دهد؛ مسامحه‌کاری نکند. تیم رسانه‌ای دولت باید به طور جدی به کار بیفتد و واقعیت‌ها را به مردم اطلاع‌رسانی کند. دولت باید صریح و علنی موضع‌گیری کند که آیا امریکایی‌ها برجام را نقض کرده‌اند و آیا غربی‌ها به تعهدات خودشان عمل کرده‌اند یا خیر.

دولت آقای روحانی باید در مقابل تخریب‌هایی که نسبت به برجام صورت می‌گیرد پاسخگو باشد. سکوت در این مورد بدترین واکنش محسوب می‌شود. این تخریب‌ها در مورد برجام تا به حال چندان تأثیری نداشته است ولی در عین حال بی‌تأثیر هم نیست. بنابراین آقای روحانی باید تا حدی که از مسیر حرکتش باز نمی‌ماند، پاسخ جریان آمریکاستیز در مورد برجام را بدهد.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران