کدخبر: 17035

مسیری که ترکیه طی کرد

حوادث تروریستی در بسیاری نقاط جهان رخ می‌دهد. تابع نظم مشخصی هم نیست.

راستان نیوز |

  یکی از مشهورترین این حوادث در قلب اقتصادی آمریکا رخ داد و نظم قرن بیستم جهان را به چالش کشید. البته این حادثه نشان‌دهنده ضعف آمریکا نبود. اما این کشور برای آنکه شائبه‌ای پدید نیاید، خود را تا چند سال درگیر جنگ‌های فرسایشی کرد.

حملات تروریستی دیگری پس از آن به وقوع پیوست که به‌لحاظ جغرافیایی متنوع و به‌لحاظ سیاسی اثرگذار بود. ردپای این پدیده در همه قاره‌ها، کم‌و‌بیش، دیده می‌شود.

در آسیا و آفریقا به‌وفور، به‌ویژه در محل تلاقی این دو یعنی خاورمیانه، در اقیانوسیه انگشت‌شمار، در آمریکا کم‌تعداد اما پر سروصدا، و در اروپا روزافزون.

در بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی اروپا چند مرتبه طی یکی- دو سال رخ داد. فرانسه و بلژیک هم بی‌نصیب نماندند. اما کار در محل تلاقی آسیا و اروپا در حال وخیم‌شدن است.

ترکیه که زمانی با سیاست‌های نوعثمانی هر روز برای بشار اسد خط‌و‌نشان می‌کشید، در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین قربانیان تروریسم شده‌است. اخبار مربوط به حوادث تروریستی در ترکیه بسامدی نزدیک به پاکستان یافته و این کشور را از هر نظر در فشار قرار می‌دهد.

راستان نیوز؛ اقتصاد ترکیه را می‌توان تا حدی تک‌محصولی دانست. بار اقتصاد این کشور تا حد زیادی بر دوش صنعت گردشگری است. گردشگری ارتباط مستقیمی با امنیت دارد. در کشوری که گاه‌و‌بیگاه در آن حادثه تروریستی روی می‌دهد، کسی انتظار رشد گردشگری ندارد.

تعداد گردشگران واردشده به این کشور در سال 2014 حدود 41 میلیون نفر بود ودر سال 2015، با روندی خلاف بیست سال قبل، کاهش چشمگیری پیدا کرد و به حدود 36 میلیون نفر رسید.

از طرف دیگر ارزش پول این کشور روزبه‌روز کاهش پیدا می‌کند و مشکلات بسیاری از این بابت گریبان دولت و مردم ترکیه را می‌گیرد. مسائل اقتصادی پیش‌آمده، در مقابل مسائل سیاسی حتی کم ارزش به‌نظر می‌رسد.

دولت‌ها در جهان هزینه‌های فراوان صرف می‌کنند و زحمات طاقت‌فرسا متحمل می‌شوند تا چهره خود در جهان را بهبود بخشند. در حقیقت پرستیژ کشورها در جهان، می‌تواند به اقتصاد آنها کمک کند و توان سیاسی آنها را بالا ببرد. این پرستیژ ممکن است از طرق بی‌شمار به‌دست آید.

کشورهایی نظیر سوییس و اتریش از طریق تبلیغ آرامش و ثبات خود و همچنین میزبانی وقایع مهم سیاسی بین‌المللی، به‌دنبال کسب وجهه در جهان هستند. کشورهای دیگری هم با توسل به صنایع، گردشگری، امور فرهنگی و صدها روش دیگر این کار را می‌کنند.

در آلمان، زمانی این پرستیژ مربوط به اقتصاد و صنعت بود. با رویکرد متفاوت آنگلا مرکل در جذب میلیون‌ها آواره و پناهجو، این کشور تلاش کرد که خود را به‌عنوان کشوری نوع‌دوست و خیرخواه در جهان معرفی کند. حوادث تروریستی رخ‌داده در آلمان از قضا این ذهنیت را در جهان ایجاد می‌کند که ملت آلمان به آوارگان پناه می‌دهد و در عوض قربانی تروریسم می‌شود. شاید با این راه بتوانند قدری از آبروی از‌دست‌رفته خود در نیمه قرن بیستم را به‌دست آورند.

در ترکیه اما اوضاع به نحو دیگری پیش می‌رود. این کشور زمانی مخالف سرسخت بشار اسد و حامی گروه‌های معارض حکومت وی بود. اما به‌مرور این رویکرد عوض شد و جهان با شگفتی شاهد عذرخواهی اردوغان از پوتین بود. اندکی بعد، کودتای نافرجام اسم این کشور را به صدر اخبار جهان  بازگرداند. حوادث تروریستی در این کشور، بیشتر یادآور دولت‌های بی‌ثبات در پاکستان است، تا یک قربانی مظلوم حوادث تروریستی.

راستان نیوز؛ اندکی پس از قتل سفیر روسیه در آنکارا توسط یکی از نیروهای پلیس، تصویری از دیدار دکتر ظریف از آنکارا منتشر شد که در آن، پشت سر وی، محافظ ایرانی با دقت پلیس ترکیه را زیر نظر دارد. قطعاً قصد او از انجام این کار، ایفای وظایفش به بهترین شکل بوده‌است؛ اما تحقیری که پشت این عکس نهفته‌است را به‌سختی می‌توان نادیده گرفت.

از این به بعد، کشورها نگران سفرا و فرستادگان خود در ترکیه خواهند بود و این امر قابل پنهان‌شدن نیست. کشوری که تا این حد در جهان بی‌ثبات و، شاید حتی بی‌آبرو شود، به‌دشواری می‌تواند در آینده نزدیک انتظار رشد صنعت گردشگری و رونق اقتصادی پیشین را داشته‌باشد. در نظر جهانیان کشوری که در آن پلیس عملیات انتحاری تروریستی مرتکب می‌شود، نه قابل اعتماد است و نه جای مناسبی برای گذران تعطیلات و سرمایه‌گذاری.

 

ارسال نظر

نظرات کاربران