کدخبر: 16965

به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

مهدی رحمانیان، مدیرمسوول روزنامه شرق و محمدرضا جمالی مدیرمسوول اسبق روزنامه جوان با موضوع «آزادی مطبوعات» با یکدیگر مناظره کردند.

راستان نیوز |

   مهدی رحمانیان در ابتدای این مناظره که روز گذشته به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی و در دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی برگزار شد، اظهار کرد: خداوند انسان را آزاد آفریده است، هر چه آزادی انسان بیشتر باشد، اختیار و انسانیتش بیشتر است و به میزان محدودیتش، از انسانیتش کم می‌شود.

وی ادامه داد: انسان برای بیان به ابزار نیاز دارد که یکی از ابزارهای مهم آن رسانه است. صنعت رسانه از دنیای غرب به کشور ما وارد شده است که هم‌زمان با ورود آن، سانسور هم وارد شده که این مانند تکنولوژی است که هم زمان با اینکه تزی وارد می‌شود، آنتی تز هم وارد می‌شود.

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب افزود: با گذشت زمان سانسورها کم‌تر شده است؛ در تمام نقاط دنیا سانسور وجود دارد اما در برخی کشورها مانند هلند بسیار کم و در کشورهای دیگر بسیار زیاد است.

 

رحمانیان درباره‌ی تاریخ سانسور در کشورمان تشریح کرد: اولین بار سانسور در دوره‌ی ناصرالدین شاه رخ داد، همچنین در دوره‌ی محمدرضا شاه و رضا شاه، مُهری به نام «روا» بوجود آورده بودند که قبل از چاپ باید به روزنامه‌ها می‌خورد.

 

مدیر مسوول روزنامه شرق تصریح کرد: امروزه خودسانسوری رواج یافته است، مدیران مسوول و دبیران بخاطر عواقب احتمالی، اغلب خود را سانسور می‌کنند.

 

وی ادامه داد: این خودسانسوری رسانه‌ها به باور مردم لطمه وارد می‌کند و میل به رسانه‌های بیگانه افزایش می‌یابد، همچنین موجب رواج شایعه‌پراکنی و جوک‌سازی می‌شود.

 

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه «رونق آزادی به معنای واقعی کلمه باید ایجاد شود»، افزود: تنها حریم آزادی، خود آزادی است، جز اینکه به آزادی دیگران آسیب وارد نشود، محدودیت دیگری برای آزادی نیست.

 

رحمانیان یادآور شد: هر رسانه‌ای سه حریم را باید رعایت کند، از جمله، حفظ حریم خصوصی انسان‌ها زیرا خدشه وارد ساختن به این حریم باعث هرج و مرج می‌شود که مانع توسعه جامعه است، دوم رعایت هنجارهای عمومی جامعه چراکه اگر رسانه‌ای هنجارها را بشکند مخاطبان خود را از دست می‌دهد و دین مهم‌ترین هنجار جامعه اسلامی است و حریم سوم حفظ مسایل امنیتی کشور است.

 

مدیر مسوول روزنامه شرق با بیان اینکه روزنامه‌نگاری تحقیقی در کشور رو به صفر است، افزود: در جامعه‌ ما عددهای اختلاس بزرگ ناشی از این است که روزنامه‌های ما آزادی ندارند و شرایطی که روزنامه‌نگار خود را به محل وقوع فساد برساند، وجود ندارد. باید در این خصوص مطالبه‌گری صورت بگیرد، مردم از رسانه‌ها بخواهند و رسانه‌ها از مدیران جامعه بخواهند تا مانند جوامع غربی باشیم.

 

وی تاکید کرد: البته از سوی خود ما هم نقص وجود دارد، اینکه در صنعت رسانه، همه خود را صاحب نظر می‌دانند.

 

در ادامه این مناظره، محمدرضا جمالی - مدیرمسوول اسبق روزنامه جوان - با بیان اینکه ما روزنامه سیاسی نداریم، بلکه روزنامه سیاست‌زده داریم، گفت: روزنامه‌های مطرح در بیروت و لندن پایگاه دارند، اما نگاه دولت ما به مطبوعات داخلی اجازه پیشروی در سطح بین‌المللی را نمی‌دهد.

 

وی ادامه داد: نگاه دولت به مطبوعات از نوع مطالبه‌گری است، دولت از رسانه‌ها می‌خواهد تا روابط عمومی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولت باشند، نوع نگاه دستگاه‌ها به رسانه، واحد اخبار دستگاه‌های دولتی است و انتظاراتی یک‌سویه دارند.

 

این روزنامه‌نگار اصولگرا بیان کرد: کشور ما 170 سال تاریخ روزنامه‌نگاری دارد و با وجود اینکه آن زمان بسیاری از کشورها حتی وجود نداشته‌اند، اما اکنون در حوزه روزنامه‌نگاری و مطبوعات از ما پیشی گرفته‌اند.

 

مدیرمسوول اسبق روزنامه جوان عنوان کرد: پیش از آزادی مطبوعات، باید به حال خود مطبوعات گریست. ما روزنامه سیاسی نداریم، بلکه سیاست‌زده داریم. این یک خودانتقادی به حوزه مطبوعات است، زیرا کار حزبی انجام می‌دهند، امروزه برای انتخابات در دفاتر روزنامه جلسات حزبی می‌گذارند.

 

وی تصریح کرد: مطبوعات باید نورافکن جامعه باشند، تا زمانی که روزنامه‌ها از دولت یارانه دریافت می‌کنند، نمی‌توانند نورافکن جامعه باشند.

 

مدیرمسوول اسبق روزنامه جوان با اشاره به اینکه قوانین و اصول رسانه مربوط به گذشته است، بیان کرد: چرا مردان دولتی‌ برای جامعه‌ی رسانه‌ای قانونی به تصویب نمی‌رسانند؟

 

در ادامه مناظره مدیر مسؤول روزنامه شرق با اشاره به این که پنج دوره‌ی آزادی مطبوعاتی داشته‌ایم، اظهار کرد: در انقلاب مشروطه، در سال 1320 هم زمان با جنگ جهانی دوم، در وقایع منتهی به کودتای 28 مرداد، انقلاب اسلامی و در دوره‌ی اصلاحات مطبوعات با آزادی مواجه بوده‌اند.

 

رحمانیان ابراز کرد: در فضای رسانه اگر آزادی هم به وجود بیاید، نمی‌توانیم از آن بهره‌مند شویم، زیرا انباشت تجربه نداریم، توقیفات باعث شده عده‌ای از کشور خارج شوند و عده‌ای از کار رسانه‌ای بیرون روند.

 

این روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب بیان کرد: تیراژ کل روزنامه‌های ما یک میلیون است، تعداد معدودی از روزنامه‌ها تیراژ بالای 10 هزار دارند و اکثرا تیراژشان زیر هزار عدد است، از عوامل تیراژ پایین هم می‌توان به گسترش شبکه‌های اجتماعی که عمق ندارند اشاره کرد، همچنین خودسانسوری مطبوعات هم باعث شده مخاطب موضوع دلخواه را نیابد و به سایت‌های خارجی رجوع کند.

 

در ادامه مناظره، محمدرضا جمالی اظهار کرد: کسانی آزادی مطبوعات را مخدوش کردند که اعتقادی به آزادی ندارند، ما گرفتار افراط و تفریط در حوزه آزادی هستیم.

 

مدیرمسؤول اسبق روزنامه جوان در بخشی از صحبت‌هایش تصریح کرد: انجمن صنفی روزنامه‌نگاران که مجوز خود را از وزارت کار دریافت کردند، هیچ کار صنفی نکردند و دبیر کل آن اکنون در بلژیک است.

 

این روزنامه‌نگار اصول‌گرا با بیان اینکه ما اصولگرای واقعی را اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلب واقعی را اصولگرا می‌دانیم، افزود: باید به خاطر تبعیضات موجود در جامعه درگیر شویم، نه به خاطر اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب بودن، باید حق را صرف نظر از هر دو حزب نوشت.

ایسنا

 

ارسال نظر

نظرات کاربران