کدخبر: 16735

دبکا فایل مدعی شد

در حالی که روز سه شنبه دونالد رکس تایلرسون را به عنوان وزیر خارجه خود معرفی کرد، بازار حدس و گمان ها پیرامون آینده سیاست خارجی جدید آمریکا تحت هدایت مدیر عامل شرکت اکسون موبایل داغ شده است.

راستان نیوز |

  این امر بیش از همه ناشی از عدم پیشینه وسابقه تایلرسون در حوزه سیاست خارجی است. در همین حال نشریه اسرائیلی دبکا فایل مدعی شده است که این انتخاب برای فشار بیشتر بر روی ایران از سوی دونالد ترامپ است.

 دبکا فایل با بیان این ادعا نوشت: دونالد ترامپ این هفته رکس تایلرسون را به عنوان وزیر خارجه بعدی ایالات متحده معرفی کرد تا اقدام به اجرای سیاست های سف و سخت تر که از سوی رئیس جمهور جدید تعیین شده به ویژه در مورد تصمیم وی برای فشار بر توافق هسته ای ایران کند.

دبکا فایل این موضوع را از طریق مقامات و اطلاعاتی که در نیویورک در دسترس دارد بیان کرده است. بر اساس ادعای منابع دبکا فایل تیم مخصوص از سوی دونالد ترامپ برای بازببینی در توافق هسته ای میان ایران و 5 + 1 در سال 2015 تعیین شده است.

انتخاب تایلرسون از سوی ترامپ برای فشار بیشتر بر روی ایران است / تیم ویژه ترامپ برای بازبینی توافق هسته ای با هدایت مایک فلین و سرپرستی تایلرسون

بر اساس این دعاوی دونالد ترامپ درخواست یکجانبه ای را برای ایران در راستای قبول این بازبینی ها و به عنوان پیش شرط برای ادامه روابط بین ایران و آمریکا در این حوزه مطرح خواهد کرد. دبکا مدعی است که دونالد ترامپ در این خصوص به هیچ وجه قصد ندارد تا سایر بازیگران و کشورهای دخیل در این توافق از جمله چین، روسیه و آلمان و بریتانیا را مورد مشاوره قرار داده یا از ایشان برای بازبینی در این توافق کمک بگیرد.

به ادعای دبکا تیمی که مختص به این کار تعیین شده طی هفته گذشته از سوی تایلرسون تایید شده و ژنرال مایک فلین مشاور ارشد امنیت ملی دونالد ترامپ نیز در این تیم حضور داشته و هدایت آن را بر عهده دارد. در این خصوص به گفته دبکا هیچ کدام از اعضای آژانس امینت ملی آمریکا، وزارت خارجه، پنتاگون یا وزارت خزانه داری در دولت اوباما که مدیریت این توافق و سیاست در قبال ایران را بر عهده داشته اند، در این تیم حضور ندارند و از آنها برای مشاوره نیز دعوت نشده است.

بلکه این تیم منتخبی از دانشمندان، مقامات ارشد و فرماندهان نظامی، و نیروهای اطلاعاتی و مقامات اطلاعاتی است که با توافق هسته ای مخالفت داشته و انتقادات شدیدی به محتوی و شرایط فعلی توافق هسته ای دارند.

همچنین دبکا مدعی است که در این تیم تعدادی از مقامات تعیین شده از سوی شرکت اسکون موبایل که اطلاعات و تجربه های دقیقی از ایران و تجارت نفت ایران داشته و دارای ارتباطاتی با کشورهای حاشیه خلیج فارس اند – که همچون اسرائیل انتقادات زیادی به توافق هسته ای دارند – نیز حضور خواهند داشت.

دبکا همچنین به نقل از منابع اطلاعاتی خود مدعی شده است که چنانچه ایران از بازبینی و مذاکره مجدد در توافق سرباز زند، دونالد ترامپ لیست بلند بالایی از تحریم های شدید بر علیه ایران را در دستور کار قرار میدهد که بسیار سخت تر و فلج کننده تر از تحریم های اعمال شده از سوی دولت بوش و اوباما است.

دبکا فایل همچنین بیان کرده است که به عقیده دونالد ترامپ تایلرسون تنها کسی است که میتواند موافقت روسیه و پوتین را برای این اقدام در قبال ایران و بازبینی در توافق هسته ای به دست آورد.

ادعاهای دبکا فایل در حالی است که روز گذشته وال استرتیت ژورنال با بیان دیدارهای مکرر مقامات اروپایی با دونالد ترامپ و تیم وی، گفته بود که دولت های اروپایی به دونالد ترامپ هشدار داده اند که در صورت هرگونه اقدام در خصوص نقض برجام با آمریکا برای تحریم های جدید علیه ایران همراهی نخواهند کرد.

انتخاب تایلرسون از سوی ترامپ برای فشار بیشتر بر روی ایران است / تیم ویژه ترامپ برای بازبینی توافق هسته ای با هدایت مایک فلین و سرپرستی تایلرسون

منبع تابناک

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران