کدخبر: 16729

آزادسازی حلب از دست نیروهای تکفیری

مادامیکه از گروه‌های تکفیری حمایت می‌شود راه حل سیاسی در سوریه متصور نیست

راستان نیوز |

   آزادسازی حلب از دست نیروهای تکفیری جبهه النصره بازتاب های زیادی را در بین کشورهای مختلف غربی و عربی بوجود آورد.

 کشورهای مخالف نظام حاکم سوریه، این آزاد سازی را ناباورانه دنبال کردند و پس از شنیدن خبر آزادی کامل آن در پی وارد کردن چون و چرا و محکوم کردن ارتش و دولت سوریه هستند. اما در سوی دیگر، نیروهای مقاومت، این آزادی را پیروزی بزرگ و پر اهمیت تلقی می کنند.

اما چرا ماههای گذشته حلب در مرکز اخبار بسیاری از رسانه ها قرار داشته و ابراز نگرانی های زیادی برای وضعیت آن شکل گرفته است. در مورد حلب بسیار سخن گفته شده است. این شهر نگرانی های وسیعی را در بین افکار عمومی ایجاد کرده و خبرهای متفاوت و ضد و نقیضی از وضعیت بغرنج آن به گوش می رسد. حلب بدون شک شهر بسیار مهم و حیاتی برای سوریه به حساب می آید. شهری که مرکز صنعتی و فرهنگی سوریه تا قبل از جنگ حساب می شد و بعد از جنگ مرکز استراتژیکی برخورد نیروهای مختلف. جمعیت زیاد این شهر باعث شده است نگرانی های زیادی در مورد تلفات غیر نظامی ها و بحران انسانی بوجود آید.

پیچیدگی ها میدانی جنگ سوریه از درگیری های شهر قصیر شروع شد. هر طرف که می توانست آن شهر را در اختیار بگیرد در شرایط مناسبی جهت پیشبرد شرایط قرار می گرفت و بعد از آن احتمال سقوط حلب و در نهایت دمشق وجود داشت.

 

از این رو ارتش سوریه در کنار نیروهای مقاومت تلاش زیادی برای حفظ قصیر داشتند و پس از درگیری های زیادی که در حلب وجود داشت این شهر از دست تکفیری ها نجات یافت. درگیری در این شهر بسیار آرام و محله و محله پیش رفت و در نهایت می توان گفت نیروهای سوری موضعی قوی برای پیشبرد مذاکرات می توانند داشته باشند. ضمن اینکه با آزاد کردن این شهر و ضربه سختی که بر جریانهای تکفیری وارد شد، عملا پنجاه درصد تکفیری ها غیر از داعش از صحنه خارج می شوند.

 

عملیات آزادسازی محله‌های شرقی حلب از یکشنبه 30 آبان 95 برابر با 20 نوامبر 2016 آغاز شد تا حدود یک چهارم این محله‌ها در مدت تنها سه روز از آغاز عملیات از دست گروه‌های تروریستی پاکسازی شود که مهمترین محله‌های آزاد شده شامل «مساکن هنانو، جبل بدرو، الأرض الحمرا، بعیدین ، الحیدریة،الهلک، دوار الجندول» می‌شد.

 

ساختار دفاعی گروه‌های تروریستی پس از سقوط مستحکم‌ترین دژ آنها در منطقه«هنانو» از هم فروپاشید و تروریست‌ها به عمق محله‌های شرقی گریختند تا ارتش عملیات خود را در سایه حملات شدید به مواضع آنها پیگیری کند، آغاز خروج غیرنظامیان و حرکت آنها به سمت مناطق تحت کنترل دولت، ‌بر آشفتگی و سرخوردگی گروه‌های تروریستی افزود.

پس از آزادی حلب به نظر می رسد شرایط برای گفت و گوهای سیاسی بیش از هر زمان دیگری آماده باشد. از این وزرای خارجه بازیگران متعدد منطقه دست به گوشی تلفن برده و با همتایان خود رایزنی کرده اند. در حالی که وزرای خارجه ایران، روسیه و سوریه در حال رایزنی در مورد شرایط جدید سوریه هستند از آن سو خبر می رسد که بازیگران حامی تکفیری ها سکوت معناداری را انجام داده اند.خبر می رسد که اتحادیه عرب به درخواست قطر و به منظور بررسی تحولات سوریه به زودی جلسه فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.

اما این کشور ترکیه است که به خاطر همسایه بودن با مرزهای سوریه دوست دارد در شرایط مختلف نقشی در شرایط بحرانی منطقه داشته باشد. در این باره وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که نشستی سه جانبه بین ایران، روسیه و ترکیه به منظور بررسی بحران سوریه در مسکو برگزار خواهد شد.

در این میان دستگاه دیپلماسی ایران نیز گفت و گوی هایی را با کشورهای مختلف داشته و تلاش دارد تا مواضع خود را با دیگران در میان گذارد. در خصوص اوضاع حلب و دیگر مناطق سوریه، آتش بس و نحوه کمک رسانی انسانی به مردم این کشور رایزنی و تبادل نظر کردند.

 

در این باره بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: برقراری آتش بس و لزوم ارسال کمک های انساندوستانه همواره عنصر اصلی همه ابتکارات ارائه شده توسط جمهوری اسلامی ایران برای بحران های منطقه بویژه در سوریه بوده است.

 

با در نظر گرفتن این تفاسیر باید گفت که ابعاد مسائل سوریه شامل سه بعد انسانی، امنیتی و نظامی می شود. در کنار ابعاد دیگر، بعد انسانی آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است و هر چه زودتر باید راهکارهای سیاسی در جهت ایجاد آرامش در منطقه بوجود آید. به هر حال هر جنگی هر چند سال هم طول بکشد، باید نظامیان صحنه را به سیاستمداران بدهند تا راه حلی برای پایان آن پیدا کنند. آیا راه حلی برای سوریه متصور نیست؟ این راه حل شاید در آینده ای نزدیک با مواضع جدیدی که از سوی رئیس جمهوری جدید آمریکا اعلام خواهد شد بدست آید. هر چند با شکل نگرفتن موازنه ای بین طرفین درگیری، راه حل سیاسی غیر ممکن به نظر می رسد اما شاید اگر حمایتهای تسلیحاتی و سیاسی از معارضان و تکفیری ها کاهش پیدا کند بتوان در شرایطی آرام تر با گفت و گوهای منظم و پایدار و ایجاد آتش بس چندین ماهه به این منظور دست یافت.

محمد اکبری

منبع خبرآنلاین

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران