کدخبر: 16290

سخنگوی شورای نگهبان خبرداد

در فاصله پنج ماه مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، سخنگوی شورای نگهبان از انتخاب اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت که این افراد در جلسه امروز این شورا برای نظارت بر انتخابات آینده انتخاب شده اند.

راستان نیوز |

   عباسعلی کدخدایی، اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی را بدین شرح معرفی کرد: آیت الله احمد جنتی، آیت‌الله محمد یزدی، حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی، محمدرضا علیزاده، عباسعلی کدخدایی، محسن اسماعیلی و سیامک ره‌پیک. این 7 نفر، کسانی هستند که بر انتخابات پیش روی نظارت خواهند داشت.

در بررسی سوابق ناظران انتخابات آینده به این رسیدیم که غیر از یک نفر از افراد معرفی شده که حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی است، سایر ناظران عضو شورای نگهبان بوده و هستند. از بین این افراد 2 نفر از فقهای شورای نگهبان حضور دارند و 4 نفر یا عضو حقوقدان فعلی و یا عضو سابق حقوقدان شورای نگهبان بوده اند. در ادامه به معرفی اعضای اعضای هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات دوازدهمین دوره ریاست‌جمهوری و میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی می پردازیم.

آیت الله احمد جنتی

آیت الله جنتی که سوم اسفند ماه ۱۳۰۵ در روستای لادان اصفهان به دنیا آمده است، اکنون عضو فقها و دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و امام جمعه موقت تهران است. وی از دوره اول شورای نگهبان در سال ۱۳۵۹ به عنوان عضو فقهای شورای نگهبان منصوب شد و از سال ۱۳۷۱ دبیری شورا را بر عهده دارد. آیت الله جنتی از ۱۳۶۰ دبیر شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و از بدو تأسیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در سال ۱۳۷۲، رئیس این ستاد است. وی در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در رقابت با آیات هاشمی شاهرودی و امینی با ۵۱ رای رئیس مجلس خبرگان رهبری شد.

آیت الله جنتی به دلیل نبود مدرسه در منطقه زندگی، به مکتب‌خانه رفت و خود نیز اندکی از دروس جدید را مطالعه کرد و بعدها در قم مقداری زبان انگلیسی فرا گرفت و دوره ادبیات عرب و مقدمات سطح را تا سال ۱۳۲۴ در حوزه علمیه اصفهان خواند. وی پس از تکمیل مقدمات و طی کردن برخی از دروس سطح، به حوزه علمیه قم رفت. با ورود به قم به تکمیل دروس دوره سطح پرداخت و در درس خارج آیت الله سید حسین طباطبایی بروجردی و امام خمینی (ره) شرکت کرد و در این مدت در بحث‌های اخلاق و تفسیر نیز حضور یافت. هم اکنون آیت الله از نظر تحصیلات حوزوی دارای درجه اجتهاد است.

 

آیت الله محمد یزدی

آیت الله یزدی هم در دهم تیر ماه ۱۳۱۰ در اصفهان متولد شد، وی ده سال ریاست قوه قضائیه را بر عهده داشت و پیشتر رئیس مجلس خبرگان رهبری در دوره چهارم بود و هم اکنون عضو فقهای شورای نگهبان است. آیت الله یزدی، مسئولیت یکی از مهمترین قطب ها و تشکل های روحانی کشور یعنی دبیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم را بر عهده دارد و البته دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه نیز هست.

آیت الله یزدی نماینده استان تهران در دومین، سومین و چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری بود و در چهارمین دوره برای یک سال به ریاست این مجلس رسید. آیت الله یزدی در انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از راهیابی به پارلمان خبرگان باز ماند، البته در ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ رهبر معظم انقلاب نبودن آیت الله یزدی در مجلس خبرگان رهبری را مایه خسارت دانستند.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی

«حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیس‌السادات» معروف به «سید ابراهیم رئیسی» در سال ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد مقدس متولد شد. او پس از رحلت آیت الله واعظ طبسی هم اکنون تولیت آستان قدس رضوی را بر عهده دارد. وی پیشتر و بین سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۴ دادستان کل کشور و قبل از آن در سال های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ در دوره های ریاست آیات شاهرودی و آملی لاریجانی معاون اول قوه قضائیه بود. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی هم‌چنین عضو هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری است. وی از سال ۱۳۷۶ به عضویت یکی از مهمترین تشکل های سیاسی ـ روحانی یعنی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز شده است.

وی در سال ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد به دنیا آمد و در پنج سالگی پدر خود را از دست داد. حجت الاسلام والمسلمین رئیسی در ۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه قم شد و تحصیلات حوزوی خود را تا سطح چهار فقه و اصول در مدرسه حقانی ادامه داد. وی هم‌چنین دارای دکترای فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری است.

دادستانی کرج، دادستانی همدان، دادستانی تهران و همچنین ریاست سازمان بازرسی کل کشور از دیگر مناصب مهم حجت الاسلام و المسلمین رئیسی است. او پیش از انتصابش به عنوان تولیت آستان قدس رضوی، تولیت رئیسی پیش از آستان قدس، تولیت امامزاده صالح تهران را بر عهده داشت. وی داماد آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی نیز هست.

 

محمدرضا علیزاده

محمدرضا علیزاده متولد ۱۳۳۰ در سوادکوه مازنداران و دارای کارشناسی ارشد حقوق است. علیزاده با سابقه ترین عضو حقوقدان شورای نگهبان محسوب می شود به طوری که در پنج دوره اخیر او عضو حقوقدان این نهاد مهم و قائم مقام دبیر شورای نگهبان در دوره اخیر (دوره ششم) است. وی سابقه تصدی معاونت رئیس قوه قضائیه و ریاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و معاونت بازرسی کل کشور را نیز دارد. او با تصمیم امروز اعضای شورای نگهبان، یکی از ناظران انتخابات آینده نیز خواهد بود.

 

عباسعلی کدخدایی

عباسعلی کدخدائی الیادرانی عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در سال ۱۳۴۰ در اصفهان متولد شده است. او کارشناس رشته حقوق را از دانشگاه تهران اخذ کرد و پس از اتمام تحصیل در وزارت سپاه سابق مشغول به کار شد. وی پس از پایان جنگ ایران-عراق برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت و کارشناسی ارشد و دکترا در حقوق بین الملل را از دانشگاه هال اخذ کرد. وی عضو حقوقدان شورای نگهبان (در دوره‌های چهارم و پنجم) و در سه سال اول دوره اخیر (دوره ششم) است. قائم مقام دبیر شورای نگهبان، معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان و سخنگوی شورای نگهبان بود که دوره قانونی وی و دو عضو دیگر تا ۲۵ تیر ۱۳۹۲ به پایان رسید. کدخدایی با کم آوردن تنها یک رأی در مجلس شورای اسلامی نتوانست مجددا حقوقدان شورای نگهبان بشود. البته او چندی پیش بار دیگر به عنوان عضو حقوقدان و سپس سخنگوی شورای نگهبان انتخاب شد.

وی عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران است. او مدتی رئیس مرکز تحقیقات شورای نگهبان و پس از آن رئیس هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین نیز بود. وی مقالات بسیاری در زمینه حقوق اساسی و حقوق بین الملل در نشریات تخصصی حقوق به چاپ رسانده است. (کدخدایی در تاریخ 29 خرداد ماه 95 طی حکمی از سوی آیت‌الله جنتی به عنوان مشاور و رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.کدخدایی در کنار سه نفر دیگر، از طرف ایران، یکی از قضات عضو دیوان دائمی داوری بین المللی هم هست).

 

محسن اسماعیلی

محسن اسماعیلی که عضو حقوقدان و اولین و تنها عضو غیر معمم مجلس خبرگان رهبری است در سال ۱۳۴۴در تهران به دنیا آمد. او دارای مدرک دکترای حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس، عضو حقوقدان شورای نگهبان در سه دوره اخیر، نماینده استان تهران در مجلس خبرگان رهبری، رئیس هیأت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین و استاد و رئیس سابق دانشکده حقوق دانشگاه امام صادق(ع) است.

اسماعیلی جدای از تحصیلات دانشگاهی در مقطع خارج فقه و اصول تحصیل کرده و دارای درجه اجتهاد است. او از شاگردان مرحوم آیت الله مجتبی تهرانی است و در دروس حضرت آیت الله خامنه‌ای، آیت الله بجنوردی و آیت الله فاضل لنکرانی نیز شرکت داشته است. اسماعیلی در انتخابات ۷ اسفند ۱۳۹۴ مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از استان تهران انتخاب شد.

 

سیامک ره‌پیک

سیامک ره‌پیک عضو سابق حقوقدان شورای نگهبان است که در ۱۳۴۲ در تهران متولد شده است. او معاون اجرایی و امور انتخابات سابق شورای نگهبان است. ره پیک، در سال ۱۳۸۹ به عضویت شورای نگهبان در آمد. او دارای سوابقی چون ریاست دانشکده علوم قضایی، سردبیری فصلنامه دیدگاه‌های حقوقی، مدیر مسوولی فصلنامه مطالعات راهبردی، ریاست پژوهشکده مطالعات راهبردی و ریاست مرکز تحقیقات شورای نگهبان است. وی دارای دکترای حقوق خصوصی است.

منبع تابناک

 

ارسال نظر

نظرات کاربران