کدخبر: 15723

دستور روحانی به دو وزیر کابینه

چالش هایی که این روزها دولت روحانی با آن روبرو است یا اینکه دولت را با آن روبرو کرده اند، شاید به لحاظ شکلی متفاوت باشند ولی از لحاظ ماهوی کاملا یکسان هستند.

راستان نیوز |

راستان نیوز | چالش هایی که این روزها دولت روحانی با آن روبرو است یا اینکه دولت را با آن روبرو کرده اند، شاید به لحاظ شکلی متفاوت باشند ولی از لحاظ ماهوی کاملا یکسان هستند.

ماجرای برگزاری کنسرت ها و اقداماتی که جنتی به تنهایی نتوانست آنچه را رییس جمهور در نظر داشت، پیاده کند، و با انتقاد علنی رییس جمهور از وی، نهایتا مجبور به استعفا شد، یکبار دیگر در شکلی دیگر ولی با همان ماهیت بوقوع پیوسته است.

اما اینبار دو تفاوت عمده با موضوع کنسرت ها وجود دارد. اول آنکه موضوع دیگر، موسیقی و کنسرت نیست بلکه، سخنرانی یک فرزند شهید در مورد امام حسین (ع) است که از آن ممانعت بعمل آمده است و دوم گرفتن یار کمکی از کابینه است که برخلاف دفعه ی قبل که جنتی باید به تنهایی از پسِ ماجرا بر می آمد این بار وزرای کشور و دادگستری از سوی رییس جمهور ماموریت یافته اند، تا قضیه مانند برگزاری کنسرت ناکام نماند.

از طرف دیگر دو موضوع اساسی هم هست که قضیه را بسیار پیچیده تر از ماجرای جنتی می کند و آن تغییرات مهمی است که شرایط دولت روحانی در زمان کنونی با آن مواجه شده است، که همین دگرگونی، کار را برای دو وزیر کشور و دادگستری و در نهایت شخص روحانی سخت تر خواهد کرد.

مورد اول تهدیداتی است که به دلیل تغییرات بنیادی در سیاست خارجی آمریکا در حال وقوع است و آشکارا برجام را با ناکارآمدی مواجه کرده است و دوم نزدیکی به انتخابات ریاست جمهوری 96 و شعارهایی که تا کنون رییس جمهور فرصت پرداختن به آن ها را نداشته که کفِ آن شعارها دفاع از حقوق شهروندی بوده است.

زمانی که برجام برای دولت به مثابه کوهی استوار وپشتوانه ای بزرگ محسوب می شد، وزیر ارشادِ دولت نتوانست کاری از پیش ببرد، حال که آن پشتوانه محکم به لرزه درآمده و نمی توان برای پیشبرد امور داخلی به آن تکیه کرد، کار سخت تر هم شده است.

اما تنها دو راه باقیمانده است، اول این که دو وزیر با کدخدامنشی قضیه را ختم به خیر کنند چرا که در شرایط فعلی دولت توانِ تند کردنِ فضا را برای حل مسئله ندارد. دوم، در صورتِ عدم موفقیت دو مامور روحانی در قضیه علی مطهری و مشهد، رییس جمهور مجبور خواهد شد، برای توجیه افکار عمومی در آستانه انتخابات، راه جنتی را پیشِ پای وزیران کشور و دادگستری قرار دهد که این خود شرایط را برای دولت، پیچیده تر خواهد کرد.

باید منتظر ماند و دید که رییس جمهور که مجری قانون اساسی نیز هست از حقوق ساده ی یک فرزندِ شهید بنام علی مطهری، چگونه دفاع خواهد کرد تا مردم عادی نیز به آینده حقوق شهروندی خود امیدوار باشند.

 

 

 

 

ارسال نظر

نظرات کاربران
  • رای دهنده

    فاتحه روحانی خونده شده حیف رای