کدخبر: 15500

به مناسبت انتخاب ترامپ

بدون شک در قرن حاضر چندین برابر کل تاریخ بشر اطلاعات تولید و منتشر شده است. این پدیده ناخودآگاه در سطح جامعه انتظارات و توقعاتی را پدید می‌آورد

راستان نیوز |
 

امید پورعزیز


بدون شک در قرن حاضر چندین برابر کل تاریخ بشر اطلاعات تولید و منتشر شده است. این پدیده ناخودآگاه در سطح جامعه انتظارات و توقعاتی را پدید می‌آورد. وقتی به محض اینکه در مورد پدیده ناشناخته وگنگی توسط گوگل در چند ثانیه اطلاعات فشرده و سهل الوصول و البته حداقلی را کسب می‌کنیم، دچار نوعی غرور آگاهی و دانایی می‌شویم. این امر به مرور زمان جامعه را دچار اعتماد به نفس کاذبی می‌کند که گویا در هر پدیده یی خود صاحب نظر گشته و از تحلیل‌ها و روش‌های علمی پیچیده و زمانبر بی‌نیاز گشته است.

این طرز تلقی به مرور زمان و بصورت طبیعی بر تفکر و جهان بینی افراد نقش می‌بندد که خود نیز متوجه آن نمی‌شوند. قضیه زمانی نگران کننده می‌شود که افرادی آگاهانه و یا چه بسا ناآگاهانه بر این موج تجاهل سوار شده و حداکثر بهره برداری‌ها را می‌نمایند. معمولا افرادی که بصورت برنامه ریزی شده از این باغ آفت زده محصول برداشت می‌کنند اغلب چهره‌های واضح و مشخصی ندارد و بیشتر این سوء استفاده‌ها بصورت نامحسوس صورت می‌پذیرد. به عنوان مثال می‌توان به کمپانی‌های بزرگ رسانه‌یی و یا سودجویان اقتصادی و یا کارتل‌های قدرت و سیاستی همچون داعش و اربابان پشت‌پرده آن اشاره کرد که از خواسته‌های اعتراضی و دموکراسی خواهانه مردم، شرایط بغرنج فعلی سوریه و عراق را رقم می‌زنند.

ولی در همین راستا بعضا افرادی نیز همچون دونالد جی‌ترامپ پیدا می‌شوند که خود بعنوان یک قربانی بسیار پیشرفته‌تر این انفجار دنیای اطلاعات و امکانات دست به ماجراجویی‌های متهورانه و مخاطره آمیزی می‌زنند. چهره‌هایی همچون‌ترامپ و احمدی نژاد علی رغم اینکه در یک سطح بالاتری خود یک قربانی هستند ولی از طرفی نیز حفره‌های عمیق و فراگیر جهل و غرور توأمان جامعه را نیز بسیار خوب شناخته اند. آنها به خوبی می‌دانند که وقتی لایه‌های عمومی جامعه را در مقابل قشر مترقی‌تر آن قرار داده و احساسات و قوه درک آنها را تحریک کنند، این لایه‌های اجتماعی دچار غرور کاذب و لجاجت وصف ناپذیری می‌شوند که می‌توان بواسطه آن موج‌های اجتماعی تأثیرگذاری براه انداخت.

موج‌های اجتماعی که دقیقا برخلاف اصول منطقی و صرفا در راستای اهداف این شخصیت‌های جاه طلب، ضدقهرمان ها را تولید می‌کند. از یک جایی به بعد واقعیت‌ها آنگونه که این افراد و وابستگان آنها اراده می‌کنند تحلیل می‌شود و طرفداران آنها نیز هر کدام به نوبه خود داعیه دار سهمی از غرور متجاهلانه رهبرانشان می‌شوند، و اینجاست که عقلانیت، منطق، و روش‌های پذیرفته شده علمی و انسانی دچار یک انسداد و دوران تاریکی می‌شوند اما اینکه این دوره چقدر طول بکشد، به عوامل متعددی بستگی دارد ولی عموما این دوران‌ها چندان هم کوتاه نیست.

حتی پس از سپری شدن اوج این برهه‌های تاریخی غیر قابل دفاع، آثار و تبعات آن سال‌های سال در جامعه ماندگار می‌شود و شاید بتوان از آن بعنوان طاعون فکری واجتماعی برای جوامع نام برد که آثار و تلفات جبران ناپذیری را از خود به جا می‌گذارد. در ضمن این پدیده در هر زمانی می‌تواند دامنگیر جوامع شده و لزوما یک امر منقضی شده ای نیست و چه بسا اشکال مترقی‌تری نیز پیدا نماید. لذا هوشیاری مداوم، صبر و تلاش در جهت برقراری ارتباط بین لایه‌های پایین جامعه و اقشار مترقی آن امری انکارناپذیر و دائمی خواهد بود، و افزایش فاصله در سطح درک و تحلیل جامعه ناگزیر از تولد‌ترامپ‌های دیگری خواهد بود.


منبع بهارنیوز

ارسال نظر

نظرات کاربران